Noter
Note 1 Generell informasjon
Skue Sparebank er en selvstendig sparebank som tilbyr finansielle produkter og tjenester innenfor områdene sparing/plassering, utlån, betalingsformidling, samt liv- og skadeforsikring. Bankens målsetting er å være en fullservicebank med stor grad av nærhet til kundene. De viktigste kundene er personkunder, primærnæringer, små og mellomstore bedrifter, samt offentlig sektor.
Skue Sparebank er registrert og hjemmehørende i Norge, med forretningsadresse på Geilo. Banken har postadresse:
Jordeshagen 5,
3540 Nesbyen.
Banken er notert på Oslo Børs med egenkapitalbevis og obligasjonsgjeld.
Regnskapet ble vedtatt av styret den 7. november 2024.
Note 2 Grunnlag for utarbeidelsen
Delårsrapport pr 30. september 2024 er utarbeidet i samsvar med IAS 34 delårs rapportering. Delårsrapporten skal leses med relasjon til siste årsrapport pr 31.12.2023, som er utarbeidet i samsvar med IFRS. Alle tall er oppgitt i hele tusen kroner.
Delårsregnskapet er urevidert.
Note 3 Regnskapsprinsipper
De samme regnskapsprinsipper og beregninger er fulgt i delårsregnskapet som i siste årsregnskap.
Det henvises til årsrapporten for 2023 for øvrige regnskapsprinsipper.
Både betydelig estimatusikkerhet, uroligheter i verdensøkonomien, høy inflasjon, svak kronekurs og usikkerhet rundt den økonomiske utviklingen medfører at det er nødvendig å benytte vesentlig mer skjønn og gruppevis tilnærming i beregning av nedskrivninger på utlån. Banken vurderer at de modellberegnede nedskrivningene ikke tar tilstrekkelig høyde for den usikre situasjonen bankene og deres kunder befinner seg i.
Med usikkerhet rundt makrofaktorene som ligger til grunn i den eksisterende nedskrivningsmodellen, bør banken ta høyde for at mislighold vil øke blant boliglånskunder og at utvikling i konkurser blant norske bedrifter vil fortsette å øke i tiden fremover.
Banken har, med bakgrunn i dette, økt tapsnedskrivninger i steg 2 i 3. kvartal med kr 27,2 mill. kroner utover det banken ellers ville ha nedskrevet – en økning på kr 3,9 mill. fra 2. kvartal 2024 (målt mot de samlede tilleggsnedskrivninger for hhv. Skue Sparebank og Hjartdal og Gransherad Sparebank pr. 30.06.2024)
Banken har, til nå, ikke opplevd noen spesiell økning i mislighold eller identifisert noe tapspotensiale direkte knyttet til - eller som en konsekvens av, - ekstremværet ”Hans” og flommen som rammet kunder i flere deler av bankens nedslagsfelt høsten 2023. Ei heller etter flomsituasjonene som rammet deler av bankens nedslagsfelt høsten 2024. Det er heller ikke, på nåværende tidspunkt, grunnlag for å gjøre ytterligere nedskrivninger utover de tilleggsnedskrivninger som her er omtalt, på bakgrunn av ettervirkningene av flomsituasjonene
Totale nedskrivninger på kundeengasjement på og utenfor balanse:
| Nedskrivninger | Nedskrivning 30.06.24 | Opprinnelig modell 30.09.24 | Tilleggs-nedskrivning | Totalt nedskrivning 30.09.24 |
|---|---|---|---|---|
| Steg 1 | 9 094 | 7 976 | 7 976 | |
| Steg 2 | 37 786 | 24 563 | 27 246 | 51 809 |
| Steg 3 (individuelle) | 45 169 | 46 645 | 46 645 | |
| Sum | 92 049 | 79 184 | 27 246 | 106 430 |
| Sum Steg 1 og 2 | 46 880 | 32 539 | 27 246 | 59 785 |
PM
Personmarkedet er mindre utsatt for tap.
Banken har hovedsakelig lån med pant i bolig som har gjennomsnittlig lav belåningsgrad. Velferdsordningene i Norge, inkl. spesifikke tiltak så som strømstøtten, medfører også at personmarkedet er mindre utsatt for tap. Boligmarkedet har de seneste årene holdt seg godt, selv om boligprisveksten har bremset opp og stedvis er negativ. Fritidsboligmarkedet har også vært historisk sterkt, men økte råvarepriser, høyere renter og generelt større usikkerhet i markedet bidrar til betydelig lavere aktivitet og etterspørsel.
Basert på dette og med bakgrunn i forventing om lavere økonomisk vekst, vedvarende høy inflasjon og en stram penge- og kredittpolitikk ser banken en risiko for økte tap i personmarkedet, og har beregnet tilleggsnedskrivninger med en justeringsfaktor på 0,04% på personmarkedet (økt fra 0,03% i 2. kvartal) multiplisert med utestående eksponering. Nedskrivninger på utlån til personmarkedet er derfor økt med 5,4 mill. kroner sammenlignet med hva som er beregnet i nedskrivningsmodellen.
| Opprinnelig modell 30.09.24 | Tilleggs-nedskrivning | Totalt nedskrivning 30.09.24 | |
|---|---|---|---|
| Steg 1 PM | 2 887 | 2 887 | |
| Steg 2 PM | 611 | 5 358 | 5 969 |
| Sum PM | 3 498 | 5 358 | 8 856 |
Økt nedskrivning utover opprinnelig modell 5.358
BM
Banken har beregnet nedskrivninger i steg 1 og steg 2 for kunder i bedriftsmarkedet, på grunnlag av hvor utsatte banken vurderer de ulike bransjene i bankens nedslagsfelt er.
Hver grad av risiko (1-5) blir tilført en «justeringsfaktor» i prosent. Evt. støtteordninger fra staten er hensyntatt i vurderingen av justeringsfaktorer for de ulike bransjene. Justeringsfaktoren for den enkelte bransje multipliseres med bankens eksponering i hver bransje. De beregnede nedskrivningsbeløpene etter risiko og eksponering, legges så til de modellberegnede nedskrivninger per bransje.
Effekten av usikkerheten på ulike sektorer og bransjer er delt inn i 5 grader/nyanser:
| Effekt | |
|---|---|
| 1 - Lav | 0,50 % |
| 2 - Lav til middels | 1,00 % |
| 3 - Middels | 1,50 % |
| 4 - Middels til høy | 2,00 % |
| 5 - Høy | 2,50 % |
| Opprinnelig modell 30.09.24 | Tilleggs-nedskrivning | Totalt nedskrivning 30.09.24 | |
|---|---|---|---|
| Steg 1 BM | 5 089 | 5 089 | |
| Steg 2 BM | 23 952 | 21 888 | 45 840 |
| Sum BM | 29 041 | 21 888 | 50 929 |
Økt nedskrivning utover opprinnelig modell 21.888.
Følgende bransjer er vurdert endret siden Q2-2024 (forrige kvartals vurdering vs. ny vurdering i parentes)
Bygge- og anleggsvirksomhet, inkl. eiendomsutvikling (lav-middels/middels --> middels/middels-høy):
- Vedvarende liten aktivitet i fritidsboligmarkedet og færre igangsettinger av nye større boligprosjekter.
- Bankens kunder er dog i mindre grad eksponert mot de store prosjektene, slik at mange fremdeles har grei aktivitet gjennom mindre prosjekter (ene-/to-/flermannsboliger). Vi ser nå at også disse kan være utfordrende å selge, samt at lengre omløpshastighet bl.a. gir økte finanskostnader for utbygger.
- Byggekostnader har kommet noe ned, men salgspriser, og ikke minst markedes forventning til disse er fortsatt noe lave, slik at inntjening er fortsatt under press.
- Tomter og/eller andre eiendeler som p.t. ikke gir noen kontantstrøm, blir stadig tyngre å bære. Med vedvarende høy rente vil denne kundegruppen oppleve presset likviditet i tiden frem til normalisering.
Varehandel - omsetning motorvogn (Middels/høy --> middels/lav):
- Det meldes generelt om bedre salg av både nye og brukte biler. Av nye utgjør utslippsfrie biler over 96%, og innen buktbilsegmentet er det en stor økning i etterspørsel etter fossildrevne biler.
- I september ble det registrert 12 966 nye personbiler, 2624 flere (+25,4 %) enn i september 2023.
Næringseiendom (0,15% --> 0,35%):
- Høyere (normaliserte) avkastningskrav gir lavere eiendomsverdier.
- Høyere rente og kostnadsnivå gir lavere marginer og redusert kontantstrøm som kan gå ut over betjeningsevnen.
- Dette kan også smitte over på leietakere og medføre økt ledighet for utleier.
Note 4 Kapitaldekning
| Kapitaldekning | Urevidert | Urevidert | Revidert |
|---|---|---|---|
| 30.09.2024 | 30.09.2023 | 31.12.2023 | |
| Eierandelskapital | 68 815 | 62 768 | 62 768 |
| Overkursfond | 188 900 | 144 528 | 144 528 |
| Sparebankens grunnfond | 1 868 151 | 1 208 693 | 1 331 058 |
| Utjevningsfond | 261 738 | 236 871 | 297 307 |
| Gavefond | 22 393 | 14 153 | 33 472 |
| Fond for urealiserte gevinster | 241 614 | 203 543 | 262 236 |
| Resultat før skatt | 272 841 | 210 037 | 0 |
| - resultat - ikke tellende | -272 841 | -210 037 | 0 |
| - fradrag for ren kjernekapital i andre finansielle selskaper | -459 150 | -271 645 | -308 933 |
| - fradrag for forsvarlig verdsettelse | -3 700 | -2 739 | -2 820 |
| - fradrag for utbytte avsatt til utdeling | 0 | 0 | -35 568 |
| - fradrag for andre poster vedrørende ren kjernekapital | -43 447 | -28 698 | -32 543 |
| Sum ren kjernekapital | 2 145 314 | 1 567 474 | 1 751 505 |
| Innbetalt fondsobligasjoner | 130 000 | 130 000 | 130 000 |
| - fradrag for fondsobligasjoner i andre selskap | 0 | 0 | 0 |
| Sum kjernekapital | 2 275 314 | 1 697 474 | 1 881 505 |
| Ansvarlig lånekapital | 175 000 | 160 000 | 160 000 |
| - fradrag for ansvarlig lån i andre selskap | 0 | 0 | 0 |
| Sum netto ansvarlig kapital | 2 450 314 | 1 857 474 | 2 041 505 |
| Stater og sentralbanker | 0 | 0 | 0 |
| Lokale og regionale myndigheter | 63 142 | 34 886 | 34 899 |
| Multilaterale utviklingsbanker | 0 | 0 | 0 |
| Institusjoner | 41 859 | 9 331 | 14 206 |
| Foretak | 360 710 | 301 912 | 290 275 |
| Massemarked | 997 502 | 658 563 | 594 000 |
| Pantsikkerhet i eiendom | 7 587 435 | 5 846 452 | 6 174 312 |
| Forfalte engasjementer | 139 561 | 112 009 | 124 435 |
| Høyrisiko-engasjement | 685 390 | 301 107 | 285 984 |
| Obligasjoner med fortrinnsrett | 189 541 | 128 975 | 129 934 |
| Fordring på institusjoner og foretak med kortsiktig rating | 82 747 | 81 527 | 58 084 |
| Andeler i verdipapirfond | 10 076 | 5 241 | 5 104 |
| Egenkapitalposisjoner | 269 656 | 187 268 | 209 758 |
| Øvrige engasjementer | 244 712 | 142 701 | 150 829 |
| Kredittrisiko | 10 672 331 | 7 809 972 | 8 071 820 |
| Operasjonell risiko | 945 930 | 664 700 | 754 874 |
| Motpartsrisiko (CVA-risiko) | 3 009 | 5 337 | 4 053 |
| Sum beregningsgrunnlag | 11 621 269 | 8 480 009 | 8 830 748 |
| Kapitaldekning | |||
| Ren kjernekapitaldekning | 18,46 % | 18,48 % | 19,83 % |
| Kjernekapitaldekning | 19,58 % | 20,02 % | 21,31 % |
| Kapitaldekning | 21,08 % | 21,90 % | 23,12 % |
| Uvektet kjernekapitaldekning (LR) | 9,93 % | 9,88 % | 10,92 % |
| Forholdsmessig konsolidering av selskaper i samarbeidende gruppe (Eika Gruppen AS og EBK AS) | |||
| Ren kjernekapitaldekning | 2 537 605 | 1 820 988 | 2 002 561 |
| Kjernekapitaldekning | 2 695 488 | 1 973 680 | 2 149 449 |
| Kapitaldekning | 2 908 049 | 2 155 925 | 2 332 206 |
| Totalt beregningsgrunnlag | 13 493 827 | 9 584 160 | 9 956 422 |
| Ren kjernekapitaldekning | 18,81 % | 19,00 % | 20,11 % |
| Kjernekapitaldekning | 19,98 % | 20,59 % | 21,59 % |
| Kapitaldekning | 21,55 % | 22,49 % | 23,42 % |
| Uvektet kjernekapitaldekning (LR) | 9,79 % | 9,77 % | 10,58 % |
| Bufferkrav | |||
| Bevaringsbuffer | 337 346 | 239 604 | 248 911 |
| Motsyklisk buffer | 337 346 | 239 604 | 248 911 |
| Systemrisikobuffer | 607 222 | 287 525 | 448 039 |
| Sum bufferkrav til ren kjernekapital | 1 281 914 | 766 733 | 945 860 |
| Minimumskrav til ren kjerne | 607 222 | 431 287 | 448 039 |
| Pilar 2-krav (krav til ren kjernekapital) | 197 347 | 249 188 | 145 613 |
| Tilgjengelig ren kjernekapital utover minimumskrav og bufferkrav | 451 122 | 373 779 | 463 049 |
Note 5 Netto provisjonsinntekter og inntekter fra andre banktjenester
| 30.09.2024 | 30.09.2023 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Garantiprovisjon | 901 | 3 161 | 4 013 |
| Provisjoner av salg forsikring | 14 811 | 12 138 | 18 542 |
| Verdipapiromsetning og forvaltning | 6 229 | 5 221 | 6 283 |
| Formidlingsprovisjoner (EBK AS) | 12 594 | 10 137 | 12 565 |
| Betalingsformidling/ interbankgebyr/ årsgebyr | 22 805 | 19 297 | 26 052 |
| Andre gebyrer og tjenester | 2 073 | 1 361 | 1 895 |
| Sum provisjonsinntekter og inntekter fra banktjenester | 59 413 | 51 315 | 69 350 |
| Andre gebyrer og provisjonskostnader | -5 527 | -5 383 | -6 963 |
| Sum provisjonskostnader og kostnader ved banktjenester | -5 527 | -5 383 | -6 963 |
| Netto provisjonsinntekter og inntekter fra banktjenester | 53 886 | 45 932 | 62 387 |
Banken mottar provisjoner for forsikringssalg til kunder fra Eika Forsikring AS. Inntektene er et resultat av periodens salg og løpende eksisterende portefølje. Provisjonene mottas månedlig etterskuddsvis. Inntektene blir bokført i tilhørende periode.
Provisjoner for kunders verdipapirforvaltning mottar banken fra Eika Kapitalforvaltning AS kvartalsvis. Provisjonene er et resultat av periodens salg og løpende forvaltet portefølje. Inntektene mottas etterskuddsvis og inntektsføres i tilhørende periode.
Formidlingsprovisjoner fra EBK AS er provisjon for kundebehandling/-oppfølging på vegne av EBK AS. Inntektene genereres ved nye lån som formidles og løpende portefølje. Provisjonene mottas månedlig og inntektsføres i tilhørende periode.
Inntekter fra betalingsformidling er straks gebyrer som inntreffer ved bruk av bankens tjenester innen betalingsformidling. Gebyrene belastes kunden enten umiddelbart eller akkumulert ved månedsslutt.
Andre inntekter for øvrige banktjenester som ikke faller inn under kategorien betalingsformidling inntektsføres umiddelbart når tjenesten er levert.
Note 6 Verdiendringer på finansielle instrumenter
| 30.09.2024 | 30.09.2023 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Netto verdiendring på sertifikater og obligasjoner | 2 082 | -3 047 | -2 918 |
| Netto verdiendring på verdipapirer med variabel avkastning | 1 054 | 722 | 1 149 |
| Netto verdiendring på fastrente utlån | 2 419 | -3 868 | -810 |
| Netto verdiendring på finansielle derivater | -2 271 | 5 338 | 933 |
| Netto verdiendring på finansielle forpliktelser | -767 | -117 | -117 |
| Netto verdiendring på valuta | 72 | -8 | 4 |
| Sum verdiendringer på finansielle instrumenter | 2 589 | -980 | -1 759 |
Note 7 Lønn og andre personalkostnader
| 30.09.2024 | 30.09.2023 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Lønn | 53 474 | 49 228 | 64 486 |
| Arbeidsgiveravgift og finansskatt | 10 475 | 9 053 | 13 273 |
| Pensjonskostnader | 5 263 | 4 281 | 5 797 |
| Sosiale kostnader | 2 651 | 3 935 | 5 134 |
| Sum lønn og andre personalkostnader | 71 863 | 66 497 | 88 690 |
Antall årsverk pr 30.09 i banken var 111,5 (2023: 80,1)
Note 8 Tap på utlån og garantier
| 30.09.2024 | 30.09.2023 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Endring i ECL Steg 1 | 716 | -455 | -1 552 |
| Endring i ECL Steg 2 | -18 355 | -5 094 | -11 544 |
| Endring i ECL Steg 3 | 5 582 | -2 015 | -605 |
| Økning i eksisterende individuelle nedskrivninger | -8 548 | -2 162 | -3 536 |
| Nye individuelle nedskrivninger | -1 030 | -4 020 | -4 548 |
| Konstaterte tap hvor det tidligere år er foretatt individuelle nedskrivninger | -4 746 | -1 893 | -1 921 |
| Reversering av tidligere individuelle nedskrivninger | 13 074 | 4 148 | 4 240 |
| Konstaterte tap hvor det tidligere år ikke er foretatt individuelle nedskrivninger | -181 | -125 | -125 |
| Inngang på tidligere konstaterte tap | 462 | 266 | 380 |
| Renter på nedskrevne lån | -870 | -611 | -428 |
| Tap på utlån og garantier | -13 896 | -11 961 | -19 639 |
Note 9 Utlån til og fordringer på kunder
| Utlån fordelt etter næring | 30.09.2024 | 30.09.2023 | 31.12.2023 |
|---|---|---|---|
| Fordelt etter næring | |||
| Jordbruk | 82 800 | 89 606 | 81 361 |
| Skogbruk | 13 105 | 12 734 | 12 897 |
| Bergsverksdrift og utvinning | 2 987 | 551 | 517 |
| Industri | 54 433 | 45 739 | 48 770 |
| Bygging av skip og båter | 0 | 0 | 0 |
| Elektrisitets-, gass-, damp og varmtvannsforsyning | 36 059 | 39 570 | 38 816 |
| Vannforsyning, avløps- og renovasjon | 9 179 | 7 590 | 7 552 |
| Utvikling av byggeeprosjekter | 1 229 492 | 1 112 874 | 1 110 596 |
| Bygge- og anleggsvirksomhet | 363 297 | 227 812 | 258 762 |
| Varehandel, reparasjon av motorvogner | 278 241 | 162 424 | 173 130 |
| Transport og lagring | 59 708 | 52 685 | 56 257 |
| Overnattings- og serveringsvirksomhet | 122 475 | 110 885 | 113 878 |
| Informasjon og kommunikasjon | 9 354 | 6 345 | 6 537 |
| Omsetning og drift av fast eiendom | 2 674 408 | 2 056 125 | 2 159 235 |
| Faglig og finansiell tjenesteyting | 126 572 | 122 414 | 184 529 |
| Forretningsmessig tjenesteyting | 44 663 | 44 343 | 41 006 |
| Tjenesteytende næringer ellers | 104 152 | 66 181 | 60 445 |
| Sum næring | 5 210 925 | 4 157 878 | 4 354 288 |
| Person | 13 544 165 | 9 776 613 | 9 916 070 |
| Sum brutto utlån til og fordringer på kunder | 18 755 090 | 13 934 491 | 14 270 358 |
| Forventet tap Steg 1 | -6 436 | -6 323 | -7 712 |
| Forventet tap Steg 2 | -50 780 | -26 275 | -32 259 |
| Forventet tap Steg 3 | -46 245 | -44 256 | -44 346 |
| Netto utlån til og fordringer på kunder | 18 651 629 | 13 857 637 | 14 186 041 |
Endringer i tapsnedskrivninger
| 2024 | ||||
|---|---|---|---|---|
| Nedskrivninger på utlån til kunder - personmarkedet | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | Totalt |
| Nedskrivinger pr. 31.12.2023 | 1 594 | 9 302 | 13 095 | 23 991 |
| Fusjon Hjartdal og Gransherad Sparebank | 0 | 3 331 | 586 | 3 917 |
| Overføringer mellom steg: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 1 968 | -1 862 | -106 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -280 | 331 | -51 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | -8 | -114 | 122 | 0 |
| Nedskrivninger på nye utlån utbetalt i året | 410 | 441 | 111 | 962 |
| Utlån som er fraregnet i perioden | -270 | -1 183 | -969 | -2 422 |
| Konstaterte tap | 0 | 0 | 313 | 313 |
| Endret eksponering eller endringer i modell eller risikoparametre | -2 191 | 1 045 | 1 604 | 458 |
| Nedskrivinger personmarkedet pr. 30.09.2024 | 1 223 | 11 291 | 14 705 | 27 219 |
| 2024 | ||||
|---|---|---|---|---|
| Brutto utlån til kunder - personmarkedet | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | Totalt |
| Brutto utlån pr. 31.12.2023 | 8 642 305 | 1 191 759 | 82 006 | 9 916 070 |
| Fusjon Hjartdal og Gransherad Sparebank | 2 938 435 | 197 455 | 9 336 | 3 145 226 |
| Overføringer mellom steg: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 446 751 | -446 645 | -106 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -441 887 | 443 340 | -1 453 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | -15 946 | -12 209 | 28 155 | 0 |
| Nye utlån utbetalt | 2 127 081 | 109 636 | 5 045 | 2 241 762 |
| Utlån som er fraregnet i perioden | -1 491 270 | -251 339 | -15 971 | -1 758 580 |
| Konstaterte tap | 0 | 0 | -313 | -313 |
| Brutto utlån til personmarkedet pr. 30.09.2024 | 12 205 469 | 1 231 997 | 106 699 | 13 544 165 |
| 2024 | ||||
|---|---|---|---|---|
| Nedskrivninger på utlån til kunder - bedriftsmarkedet | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | Totalt |
| Nedskrivinger pr. 31.12.2023 | 6 118 | 22 957 | 31 251 | 60 326 |
| Fusjon Hjartdal og Gransherad Sparebank | 0 | 3 731 | 2 958 | 6 689 |
| Overføringer mellom steg: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 2 238 | -2 324 | 86 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -1 213 | 1 820 | -607 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | -59 | -141 | 200 | 0 |
| Nedskrivninger på nye utlån utbetalt i året | 1 883 | 2 338 | 3 089 | 7 310 |
| Utlån som er fraregnet i perioden | -1 434 | -1 690 | -6 481 | -9 605 |
| Konstaterte tap | 0 | 0 | 4 623 | 4 623 |
| Endret eksponering eller endringer i modell eller risikoparametre | -2 320 | 12 798 | -3 579 | 6 899 |
| Nedskrivinger bedriftsmarkedet pr. 30.09.2024 | 5 213 | 39 489 | 31 540 | 76 242 |
| 2024 | ||||
|---|---|---|---|---|
| Brutto utlån til kunder - bedriftsmarkedet | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | Totalt |
| Brutto utlån pr. 31.12.2023 | 3 218 780 | 1 058 317 | 77 191 | 4 354 288 |
| Fusjon Hjartdal og Gransherad Sparebank | 602 712 | 69 588 | 2 873 | 675 173 |
| Overføringer mellom steg: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 203 843 | -205 103 | 1 260 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -441 393 | 450 080 | -8 687 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | -4 510 | -8 247 | 12 757 | 0 |
| Nye utlån utbetalt | 846 963 | 122 830 | 16 336 | 986 129 |
| Utlån som er fraregnet i perioden | -502 616 | -274 895 | -22 531 | -800 042 |
| Konstaterte tap | 0 | 0 | -4 623 | -4 623 |
| Brutto utlån til bedriftsmarkedet pr. 30.09.2024 | 3 923 779 | 1 212 570 | 74 576 | 5 210 925 |
| 2024 | ||||
|---|---|---|---|---|
| Nedskrivninger på ubenyttede kreditter og garantier | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | Totalt |
| Nedskrivinger pr. 31.12.2023 | 980 | 1 195 | 654 | 2 829 |
| Fusjon Hjartdal og Gransherad Sparebank | 95 | 17 | 186 | 298 |
| Overføringer mellom steg: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 76 | -76 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -145 | 145 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | -1 | 0 | 1 | 0 |
| Nedskrivninger på nye kreditter og garantier | 80 | 560 | -46 | 594 |
| Nedskrivninger på ubenyttede kreditter og garantier som er fraregnet i perioden | -189 | -1 221 | -117 | -1 527 |
| Endret eksponering eller endringer i modell eller risikoparametre | 644 | 409 | -278 | 775 |
| Nedskrivinger pr. 30.09.2024 | 1 540 | 1 029 | 400 | 2 969 |
| 2023 | ||||
|---|---|---|---|---|
| Nedskrivninger på utlån til kunder - personmarkedet | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | Totalt |
| Nedskrivinger pr. 31.12.2022 | 1 350 | 5 660 | 14 902 | 21 912 |
| Overføringer mellom steg: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 1 313 | -1 266 | -47 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -182 | 731 | -549 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | -148 | -260 | 408 | 0 |
| Nedskrivninger på nye utlån utbetalt i året | 554 | 1 158 | 563 | 2 275 |
| Utlån som er fraregnet i perioden | -282 | -1 270 | -2 391 | -3 943 |
| Konstaterte tap | 0 | 0 | 2 051 | 2 051 |
| Endret eksponering eller endringer i modell eller risikoparametre | -1 011 | 4 549 | -1 842 | 1 696 |
| Nedskrivinger personmarkedet pr. 31.12.23 | 1 594 | 9 302 | 13 095 | 23 991 |
| 2023 | ||||
|---|---|---|---|---|
| Brutto utlån til kunder - personmarkedet | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | Totalt |
| Brutto utlån pr. 31.12.2022 | 8 663 099 | 1 037 409 | 79 029 | 9 779 537 |
| Overføringer mellom steg: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 331 133 | -330 288 | -845 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -546 273 | 577 936 | -31 663 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | -29 143 | -27 590 | 56 733 | 0 |
| Nye utlån utbetalt | 2 426 430 | 194 644 | 2 680 | 2 623 754 |
| Utlån som er fraregnet i perioden | -2 202 941 | -260 352 | -23 928 | -2 487 221 |
| Brutto utlån til personmarkedet pr. 31.12.2023 | 8 642 305 | 1 191 759 | 82 006 | 9 916 070 |
| 2023 | ||||
|---|---|---|---|---|
| Nedskrivninger på utlån til kunder - bedriftsmarkedet | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | Totalt |
| Nedskrivinger pr. 31.12.2022 | 4 476 | 15 635 | 25 172 | 45 283 |
| Overføringer mellom steg: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 1 991 | -1 975 | -16 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -899 | 917 | -18 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | -3 | -154 | 157 | 0 |
| Nedskrivninger på nye utlån utbetalt i året | 2 527 | 1 798 | 0 | 4 325 |
| Utlån som er fraregnet i perioden | -570 | -1 964 | -911 | -3 445 |
| Endret eksponering eller endringer i modell eller risikoparametre | -1 404 | 8 700 | 6 867 | 14 163 |
| Nedskrivinger bedriftsmarkedet pr. 31.12.2023 | 6 118 | 22 957 | 31 251 | 60 326 |
| 2023 | ||||
|---|---|---|---|---|
| Brutto utlån til kunder - bedriftsmarkedet | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | Totalt |
| Brutto utlån pr. 31.12.2022 | 2 976 152 | 728 926 | 62 089 | 3 767 167 |
| Overføringer mellom steg: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 218 869 | -218 671 | -198 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -507 153 | 509 249 | -2 096 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | -9 723 | -9 570 | 19 293 | 0 |
| Nye utlån utbetalt | 1 289 458 | 278 298 | 989 | 1 568 745 |
| Utlån som er fraregnet i perioden | -748 823 | -229 915 | -2 886 | -981 624 |
| Brutto utlån til bedriftsmarkedet pr. 31.12.2023 | 3 218 780 | 1 058 317 | 77 191 | 4 354 288 |
| 2023 | ||||
|---|---|---|---|---|
| Nedskrivninger på ubenyttede kreditter og garantier | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | Totalt |
| Nedskrivinger pr. 31.12.2022 | 1 314 | 615 | 592 | 2 521 |
| Overføringer mellom steg: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 94 | -94 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -41 | 41 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | -1 | -13 | 14 | 0 |
| Nedskrivninger på nye kreditter og garantier | 101 | 308 | 0 | 409 |
| Nedskrivninger på ubenyttede kreditter og garantier som er fraregnet i perioden | -50 | -284 | 0 | -334 |
| Endret eksponering eller endringer i modell eller risikoparametre | -437 | 622 | 48 | 233 |
| Nedskrivinger pr. 31.12.2023 | 980 | 1 195 | 654 | 2 829 |
| 2024 | |||
|---|---|---|---|
| Opplysninger om engasjement med nivå 3 nedskrivninger | PM | BM | Sum |
| Engasjement med individuell nedskrivning | 106 699 | 74 576 | 181 275 |
| Virkelig verdi sikkerheter | 91 994 | 42 636 | 134 630 |
| 2023 | |||
|---|---|---|---|
| Opplysninger om engasjement med nivå 3 nedskrivninger | PM | BM | Sum |
| Engasjement med individuell nedskrivning | 82 006 | 77 191 | 159 197 |
| Virkelig verdi sikkerheter | 68 911 | 45 286 | 114 197 |
Opplysninger om overtatte sikkerheter Det er ikke overtatt sikkerheter i 2023 (2022: 0).
Note 10 Misligholdte engasjementer
| 30.09.2024 | 30.09.2023 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|
| Brutto misligholdte engasjementer over 90 dager | 95 324 | 93 761 | 85 834 |
| Nedskrivinger på misligholdte engasjement over 90 dager | -27 808 | -30 322 | -29 944 |
| Netto misligholdte engasjementer over 90 dager | 67 516 | 63 439 | 55 890 |
| Brutto øvrige misligholdte engasjementer | 90 283 | 73 639 | 81 002 |
| Nedskriving på øvrige misligholdte engasjementer | -18 837 | -14 553 | -15 056 |
| Netto øvrige misligholdte engasjementer | 71 446 | 59 086 | 65 946 |
| Sum netto misligholdte engasjementer | 138 962 | 122 525 | 121 836 |
Note 11 Innskudd fra kunder
| Innskudd fordelt etter sektor og næring | 30.09.2024 | 30.09.2023 | 31.12.2023 |
|---|---|---|---|
| Fordelt etter næring | |||
| Jordbruk | 182 895 | 145 625 | 150 119 |
| Skogbruk | 47 998 | 44 813 | 37 464 |
| Fiske og fangst | 26 | 26 | 140 |
| Bergsverksdrift og utvinning | 16 695 | 3 793 | 9 229 |
| Insdustri | 237 297 | 243 057 | 248 154 |
| Elektrisitets-, gass-, damp og vannsforsyning | 88 208 | 119 395 | 97 848 |
| Vannforsyning, avløps- og renovasjon | 16 100 | 16 129 | 17 099 |
| Utvikling av byggeeprosjekter | 244 578 | 206 093 | 236 837 |
| Bygge- og anleggsvirksomhet | 464 990 | 376 811 | 406 466 |
| Varehandel, reparasjon av motorvogner | 348 107 | 278 034 | 285 888 |
| Utenriks sjøfart og rørtransoprt | 13 833 | 13 180 | 13 339 |
| Transport og lagring | 91 790 | 78 412 | 77 093 |
| Overnattings- og serveringsvirksomhet | 121 748 | 104 587 | 90 082 |
| Informasjon og kommunikasjon | 131 615 | 51 886 | 56 595 |
| Omsetning og drift av fast eiendom | 917 246 | 504 631 | 535 096 |
| Faglig og finansiell tjenesteyting | 646 852 | 558 050 | 517 585 |
| Forretningsmessig tjenesteyting | 108 784 | 46 034 | 54 312 |
| Tjenesteytende næringer ellers | 1 346 280 | 1 148 989 | 1 222 140 |
| Sum næring | 5 025 042 | 3 939 545 | 4 055 486 |
| Person | 9 654 975 | 6 579 985 | 6 687 898 |
| Sum innskudd fra kunder | 14 680 017 | 10 519 530 | 10 743 384 |
Note 12 Finansielle instrumenter
| 30.09.2024 | ||||
|---|---|---|---|---|
| Sum | ||||
| Finansielle eiendeler | Nivå 1 | Nivå 2 | Nivå 3 | virkelig verdi |
| Fastrenteutlån til virkelig verdi over ordinært resultat | 0 | 322 649 | 0 | 322 649 |
| Finansielle derivater | 0 | 4 851 | 0 | 4 851 |
| Verdipapirer til virkelig verdi over ordinært resultat | ||||
| Aksjer | 0 | 0 | 9 793 | 9 793 |
| Pengemarkedsfond | 97 748 | 0 | 0 | 97 748 |
| Sertifikater og obligasjoner | 1 929 873 | 577 718 | 0 | 2 507 591 |
| Verdipapirer til virkelig verdi over utvidet resultat | ||||
| Aksjer | 0 | 0 | 755 720 | 755 720 |
| Sum | 2 027 621 | 905 218 | 765 513 | 3 698 352 |
| Finansielle forpliktelser | ||||
| Finansielle derivater | 0 | 1 457 | 0 | 1 457 |
Det er ingen overføringer mellom nivå 1 og 2 i løpet av perioden.
| 31.12.2023 | ||||
|---|---|---|---|---|
| Sum | ||||
| Finansielle eiendeler | Nivå 1 | Nivå 2 | Nivå 3 | virkelig verdi |
| Fastrenteutlån til virkelig verdi over ordinært resultat | 0 | 160 919 | 0 | 160 919 |
| Finansielle derivater | 0 | 5 619 | 0 | 5 619 |
| Verdipapirer til virkelig verdi over ordinært resultat | ||||
| Aksjer | 0 | 0 | 8 288 | 8 288 |
| Pengemarkedsfond | 65 278 | 0 | 0 | 65 278 |
| Sertifikater og obligasjoner | 1 615 176 | 421 164 | 0 | 2 036 340 |
| Verdipapirer til virkelig verdi over utvidet resultat | ||||
| Aksjer | 0 | 0 | 543 990 | 543 990 |
| Sum | 1 680 454 | 587 702 | 552 278 | 2 820 434 |
| Finansielle forpliktelser | ||||
| Finansielle derivater | 0 | 22 | 0 | 22 |
Det er ingen overføringer mellom nivå 1 og 2 i løpet av året.
Vurdering av virkelig verdi
Under vises en tabell med virkelig verdimålinger for finansielle instrumenter på balansedagen.
- Nivå 1: Notert pris i et aktivt marked for en identisk eiendel eller forpliktelse
- Nivå 2: Verdsettelse basert på andre observerbare faktorer enten direkte (pris) eller indirekte (utledet fra priser) enn notert pris (brukt i nivå 1) for eiendelen eller forpliktelsen.
- Nivå 3: Verdsettelse basert på faktorer som ikke er hentet fra observerbare markeder (ikke observerbare forutsetninger).
| Avstemming av nivå 3 elementer | Egenkapitalinstrumenter | ||
|---|---|---|---|
| 30.09.2024 | Virkeli verdi over ordinært resultat | Virkeli verdi over utvidet resultat | Sum |
| Virkelig verdi 1.1.23 | 8 288 | 543 990 | 552 278 |
| Tilgang ved fusjon av Hjartdal og Gransherad Sparebank (note 16) | 2 226 | 204 560 | 206 786 |
| Tilgang | 0 | 27 792 | 27 792 |
| Avgang | -31 | 0 | -31 |
| Netto verdiendring på finansielle eiendeler | -690 | -20 622 | -21 312 |
| Endringer inn/ut av nivå 3 | 0 | 0 | 0 |
| Virkelig verdi | 9 793 | 755 720 | 765 513 |
| Avstemming av nivå 3 elementer | Egenkapitalinstrumenter | ||
|---|---|---|---|
| 31.12.2023 | Virkeli verdi over ordinært resultat | Virkeli verdi over utvidet resultat | Sum |
| Virkelig verdi 1.1.22 | 9 256 | 484 062 | 493 318 |
| Tilgang | 0 | 7 019 | 7 019 |
| Avgang | -557 | 0 | -557 |
| Netto verdiendring på finansielle eiendeler | -411 | 52 909 | 52 498 |
| Endringer inn/ut av nivå 3 | 0 | 0 | 0 |
| Virkelig verdi | 8 288 | 543 990 | 552 278 |
Finansielle eiendeler og forpliktelser
| 30.09.2024 | Virkeli verdi over ordinært resultat | Virkeli verdi over utvidet resultat | Utlån og fordringer til amortisert kost | Sum |
|---|---|---|---|---|
| Utlån til og fordringer på kredittinstitusjoner | 0 | 0 | 448 183 | 448 183 |
| Netto utlån til og fordringer på kunder | 322 649 | 0 | 18 328 980 | 18 651 629 |
| Sertifikater og obligasjoner | 2 507 591 | 0 | 0 | 2 507 591 |
| Aksjer, andeler og andre egenkapitalinstrumenter | 107 541 | 755 720 | 0 | 863 261 |
| Finansielle derivater | 4 851 | 0 | 0 | 4 851 |
| Sum finansielle eiendeler | 2 942 632 | 755 720 | 18 777 163 | 22 475 515 |
| Gjeld til kredittinstitusjoner | 0 | 0 | 114 027 | 114 027 |
| Innskudd fra kunder | 0 | 0 | 14 680 017 | 14 680 017 |
| Finansielle derivater | 1 457 | 0 | 0 | 1 457 |
| Gjeld stiftet ved utstedelse av verdipapirer | 0 | 0 | 4 532 910 | 4 532 910 |
| Ansvarlig lånekapital | 0 | 0 | 175 699 | 175 699 |
| Sum finansielle forpliktelser | 1 457 | 0 | 19 502 653 | 19 504 110 |
| 31.12.2023 | Virkeli verdi over ordinært resultat | Virkeli verdi over utvidet resultat | Utlån og fordringer til amortisert kost | Sum |
|---|---|---|---|---|
| Utlån til og fordringer på kredittinstitusjoner | 0 | 0 | 307 081 | 307 081 |
| Netto utlån til og fordringer på kunder | 160 919 | 0 | 14 025 122 | 14 186 041 |
| Sertifikater og obligasjoner | 2 036 340 | 0 | 0 | 2 036 340 |
| Aksjer, andeler og andre egenkapitalinstrumenter | 73 566 | 543 990 | 0 | 617 556 |
| Finansielle derivater | 5 619 | 0 | 0 | 5 619 |
| Sum finansielle eiendeler | 2 276 444 | 543 990 | 14 332 203 | 17 152 637 |
| Gjeld til kredittinstitusjoner | 0 | 0 | 8 550 | 8 550 |
| Innskudd fra kunder | 0 | 0 | 10 743 384 | 10 743 384 |
| Finansielle derivater | 22 | 0 | 0 | 22 |
| Gjeld stiftet ved utstedelse av verdipapirer | 0 | 0 | 4 074 358 | 4 074 358 |
| Ansvarlig lånekapital | 0 | 0 | 160 607 | 160 607 |
| Sum finansielle forpliktelser | 22 | 0 | 14 986 899 | 14 986 921 |
Note 13 Varige driftsmidler
| Maskiner, inventar, transport-midler | Bygninger og tomter | Bruksretter | Investerings-eiendommer | Sum | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bokført verdi pr 31. desember 2023 | 8 255 | 100 019 | 4 529 | 10 285 | 123 088 |
| Bokført verdi pr 1. januar 2024 | 8 255 | 100 019 | 4 529 | 10 285 | 123 088 |
| Tilgang ved fusjon av Hjartdal og Gransherad Sparebank (note 16) | 5 244 | 38 766 | 1 340 | 0 | 45 350 |
| Tilgang | 0 | 0 | 1 727 | 0 | 1 727 |
| Avgang | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Avskrivninger | -1 587 | -1 935 | -1 864 | -656 | -6 042 |
| Verdiendringer, gevinst/tap | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Bokført verdi pr 30.09.24 | 11 912 | 136 850 | 5 732 | 9 629 | 164 123 |
| Bokført verdi pr 1. januar 2023 | 9 095 | 101 910 | 4 641 | 11 545 | 127 191 |
| Tilgang | 1 490 | 0 | 1 826 | 0 | 3 316 |
| Avgang | -340 | 0 | 0 | 0 | -340 |
| Avskrivninger | -1 999 | -1 891 | -1 938 | -1 260 | -7 088 |
| Verdiendringer, gevinst/tap | 9 | 0 | 0 | 0 | 9 |
| Bokført verdi pr 31.12.2023 | 8 255 | 100 019 | 4 529 | 10 285 | 123 088 |
Note 14 Gjeld stiftet ved utstedelse av verdipapirer
| 31.12.2023 | Låne-opptak | Forfall/ Innløst | Overtatt ved fusjon (note16) | Andre endringer | 30.09.2024 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Obligasjonslån (pålydende) | 4 050 000 | 1 050 000 | -688 000 | 90 000 | 4 502 000 | |
| Ansvarlig lånekapital | 160 000 | -25 000 | 40 000 | 175 000 | ||
| Overkurs/underkurs | -1 542 | 0 | 3 985 | 2 443 | ||
| Påløpte renter | 26 507 | 1240 | 1 419 | 29 166 | ||
| Langsiktig gjeld | 4 234 965 | 1 050 000 | -713 000 | 131 240 | 5 404 | 4 708 609 |
| 31.12.2022 | Låne-opptak | Forfall/ Innløst | Andre endringer | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Obligasjonslån (pålydende) | 3 924 000 | 800 000 | -674 000 | 4 050 000 | |
| Ansvarlig lånekapital | 160 000 | 160 000 | |||
| Overkurs/underkurs | -5 306 | 3 764 | -1 542 | ||
| Påløpte renter | 19 315 | 7 192 | 26 507 | ||
| Langsiktig gjeld | 4 098 009 | 800 000 | -674 000 | 10 956 | 4 234 965 |
Note 15 Utbytte pr. Egenkapitalbevis
Det ble vedtatt på generalforsamling 20. mars 2024 å utbetale utbytte på kr 17,0 pr egenkapitalbevis, totalt 35,6 mill for regnskapsåret 2023. Utbetalt utbytte for regnskapsåret 2022 var kr 12,5 pr egenkapitalbevis, totalt kr 26,2 mill.
Note 16 Virksomhetssammenslutning
Utkast til oppkjøpsanalyser er satt opp med utgangspunkt i at Skue Sparebank (regnskapsmessig overtakende) overtar eiendeler og gjeld fra Hjartdal og Gransherad Sparebank (regnskapsmessig overdragende) ved fusjon. Utkast til oppkjøpsanalyse er satt opp med utgangspunkt i urevidert balanse pr 31.07.2024. Overtatte eiendeler og gjeld regnskapsføres i den overtagende banken til virkelig verdi ihht IFRS3.
Virkelig verdi av de 201.575 ordinære egenkapitalbevisene som skal utstedes som vederlag til egenkapitalbeviseierne i Hjartdal og Gransherad Sparebank vil være basert på børskurs 1. august 2024. Virkelig verdi av grunnfondet er beregnet med utgangspunkt i P/B for egenkapitalbevisene til Skue Sparebank.
| NETTO EIENDELER OG GJELD I HJARTDAL OG GRANSHERAD SPAREBANK | Balanseført verdi | Virkelig verdi justering | Virkelig verdi |
|---|---|---|---|
| Kontanter og fordringer på sentralbanker | 30 808 | - | 30 808 |
| Utlån til og fordringer på kredittinstitusjoner | 46 989 | - | 46 989 |
| Utlån til og fordringer på kunder | 3 809 049 | 744 | 3 809 793 |
| Rentebærende verdipapirer | 469 947 | - | 469 947 |
| Aksjer, andeler og andre egenkapitalinstrumenter | 236 353 | - | 236 353 |
| Finansielle derivater | - | - | - |
| Varige driftsmidler | 26 232 | 19 118 | 45 350 |
| Investeringseiendommer | - | - | - |
| Bruksretter leieavtaler | - | - | - |
| Eierinteresser i tilknyttede selskaper og felleskontrollerte foretak | 299 | 1 446 | 1 745 |
| Andre eiendeler | 5 685 | - | 5 685 |
| Gjeld til kredittinstitusjoner | (110 650) | - | (110 650) |
| Innskudd fra kunder | (3 652 399) | - | (3 652 399) |
| Finansielle derivater | - | - | - |
| Gjeld stiftet ved utstedelse av verdipapirer | (90 889) | - | (90 889) |
| Ansvarlig lånekapital | (40 351) | - | (40 351) |
| Betalbar skatt | (16 658) | 186 | (16 472) |
| Utsatt skatt | (1 520) | (4 780) | (6 300) |
| Annen gjeld | (12 299) | - | (12 299) |
| Sum netto eiendeler | 700 597 | 16 714 | 717 311 |
| Fondsobligasjon - klassifisert som egenkapital | 30 000 | ||
| Netto identifiserte eiendeler - fratrukket fondsobligasjon | 687 311 | ||
| Antall egenkapitalbevis utstedt | 201 575 | ||
| Bokført verdi per egenkapitalbevis i Skue - 31.12.23 | 272 | ||
| Vederlag per egenkapitalbevis | 250 | ||
| Vederlag for eierandelskapital | 50 394 | ||
| Vederlag for grunnfondskapital | 545 253 | ||
| Sum vederlag | 595 646 | ||
| Goodwill (Negativ goodwill) | (91 665) | ||
| Oppkjøpet medførte en negativ GW primært basert på en verdsettelse av egenkapitalbevisene i Skue til P/B<1. | |||
| Dersom oppkjøpet hadde regnskapsmessig virkning fra 01.01.2024 ville banken ha følgende resultatposter pr 30.09.2024: | |||
| Renteinntekter | 979 251 | ||
| Rentenetto | 402 310 | ||
| Resultat før skatt | 383 138 | ||
| Følgende resultatposter fra Hjartdal og Gransherad Sparebank er inkludert i regnskapet pr 30.09.2024: | |||
| Renteinntekter | 39 878 | ||
| Rentenetto | 20 671 | ||
| Regnskapstall tilknyttet poster under rentenetto lar seg ikke praktisk skille ut da det kun er ført et regnskap etter oppkjøpet. | |||
Note 17 Hendelser etter balansedagen
Det har ikke oppstått forhold etter avslutningen av regnskapsperioden som har innvirkning på bedømmelsen og vurdering av regnskapet pr 30.09.2024.
7. november 2024
Styret i Skue Sparebank
(Sign.)
George Fulford
Leder
Barbro Moen Ternsten
Nestleder
Jannicke Lehne
Odd-Ingar Liane
Jan Flaskerud
Lars Beitnes Svendsen
Maria Moe Grevsgård
Erik Hansegård
Hans Kristian Glesne
Adm. Banksjef

