Noter
Note 1 Generell informasjon
Skue Sparebank er en selvstendig sparebank som tilbyr finansielle produkter og tjenester innenfor områdene sparing/plassering, utlån, betalingsformidling, samt liv- og skadeforsikring. Bankens målsetting er å være en fullservicebank med stor grad av nærhet til kundene. De viktigste kundene er personkunder, primærnæringer, små og mellomstore bedrifter, samt offentlig sektor.
Skue Sparebank er registrert og hjemmehørende i Norge, med forretningsadresse på Geilo. Banken har postadresse:
Jordeshagen 5,
3540 Nesbyen.
Banken er notert på Oslo Børs med egenkapitalbevis og obligasjonsgjeld.
Regnskapet ble vedtatt av styret den 7. februar 2025.
Note 2 Grunnlag for utarbeidelsen
Delårsrapport pr 31. desember 2024 er utarbeidet i samsvar med IAS 34 delårs rapportering. Delårsrapporten skal leses med relasjon til siste årsrapport pr 31.12.2023, som er utarbeidet i samsvar med IFRS. Alle tall er oppgitt i hele tusen kroner.
Delårsregnskapet er urevidert.
Note 3 Regnskapsprinsipper
De samme regnskapsprinsipper og beregninger er fulgt i delårsregnskapet som i siste årsregnskap.
Det henvises til årsrapporten for 2023 for øvrige regnskapsprinsipper.
Både betydelig estimatusikkerhet, uroligheter i verdensøkonomien, høy inflasjon, svak kronekurs og usikkerhet rundt den økonomiske utviklingen medfører at det er nødvendig å benytte mer skjønn og gruppevis tilnærming i beregning av nedskrivninger på utlån. Banken vurderer at de modellberegnede nedskrivningene ikke tar tilstrekkelig høyde for den usikre situasjonen bankene og deres kunder befinner seg i.
Med usikkerhet rundt makrofaktorene som ligger til grunn i den eksisterende nedskrivningsmodellen, vurderer banken at det er nødvendig å ta høyde for at mislighold vil øke blant boliglånskunder og at utvikling i konkurser blant norske bedrifter vil fortsette å øke i tiden fremover.
Banken har, med bakgrunn i dette, økt tapsnedskrivninger i steg 2 i 4. kvartal med kr 29,2 mill. kroner utover det banken ellers ville ha nedskrevet – en økning på kr 2 mill. fra 3. kvartal 2024.
Banken har, til nå, ikke opplevd noen spesiell økning i mislighold eller identifisert noe tapspotensiale direkte knyttet til - eller som en konsekvens av, - ekstremværet ”Hans” og flommen som rammet kunder i flere deler av bankens nedslagsfelt høsten 2023. Ei heller etter flomsituasjonene som rammet deler av bankens nedslagsfelt høsten 2024. Det er heller ikke, på nåværende tidspunkt, grunnlag for å gjøre ytterligere nedskrivninger utover de tilleggsnedskrivninger som her er omtalt, på bakgrunn av ettervirkningene av flomsituasjonene
Totale nedskrivninger på kundeengasjement på og utenfor balanse:
| Nedskrivninger | Nedskrivning 30.09.24 | Opprinnelig modell 31.12.24 | Tilleggs-nedskrivning | Totalt nedskrivning 31.12.24 |
|---|---|---|---|---|
| Steg 1 | 7 976 | 10 487 | 10 487 | |
| Steg 2 | 24 563 | 21 094 | 29 217 | 50 311 |
| Steg 3 (individuelle) | 46 645 | 45 482 | 45 482 | |
| Sum | 79 184 | 77 063 | 29 217 | 106 280 |
| Sum Steg 1 og 2 | 32 539 | 31 581 | 29 217 | 60 798 |
PM
Personmarkedet er mindre utsatt for tap.
Banken har hovedsakelig lån med pant i bolig som har gjennomsnittlig lav belåningsgrad. Velferdsordningene i Norge, inkl. spesifikke tiltak så som strømstøtten, medfører også at personmarkedet er mindre utsatt for tap. Boligmarkedet har de seneste årene holdt seg godt, selv om boligprisveksten har bremset opp og stedvis var negativ (2023). Fritidsboligmarkedet har også vært historisk sterkt, men økte råvarepriser, høyere renter og generelt større usikkerhet i markedet bidrar til betydelig lavere aktivitet og etterspørsel.
Basert på dette og med bakgrunn i forventing om lavere økonomisk vekst, vedvarende høy inflasjon og en stram penge- og kredittpolitikk ser banken en risiko for økte tap i personmarkedet, og har beregnet tilleggsnedskrivninger med en justeringsfaktor på 0,04% på personmarkedet (uendret fra 3. kvartal) multiplisert med utestående eksponering. Nedskrivninger på utlån til personmarkedet er derfor økt med 5,35 mill. kroner sammenlignet med hva som er beregnet i nedskrivningsmodellen.
| Opprinnelig modell 31.12.24 | Tilleggs-nedskrivning | Totalt nedskrivning 31.12.24 | |
|---|---|---|---|
| Steg 1 PM | 3 328 | 3 328 | |
| Steg 2 PM | 5 171 | 5 346 | 10 517 |
| Sum PM | 8 499 | 5 346 | 13 845 |
Økt nedskrivning utover opprinnelig modell 5.346
BM
Banken har beregnet nedskrivninger i steg 1 og steg 2 for kunder i bedriftsmarkedet, på grunnlag av hvor utsatte banken vurderer de ulike bransjene i bankens nedslagsfelt er.
Hver grad av risiko (1-5) blir tilført en «justeringsfaktor» i prosent. Evt. støtteordninger fra staten er hensyntatt i vurderingen av justeringsfaktorer for de ulike bransjene. Justeringsfaktoren for den enkelte bransje multipliseres med bankens eksponering i hver bransje. De beregnede nedskrivningsbeløpene etter risiko og eksponering, legges så til de modellberegnede nedskrivninger per bransje.
Effekten av usikkerheten på ulike sektorer og bransjer er delt inn i 5 grader/nyanser:
| Effekt | |
|---|---|
| 1 - Lav | 0,50 % |
| 2 - Lav til middels | 1,00 % |
| 3 - Middels | 1,50 % |
| 4 - Middels til høy | 2,00 % |
| 5 - Høy | 2,50 % |
| Opprinnelig modell 31.12.24 | Tilleggs-nedskrivning | Totalt nedskrivning 31.12.24 | |
|---|---|---|---|
| Steg 1 BM | 7 159 | 7 159 | |
| Steg 2 BM | 15 923 | 23 871 | 39 794 |
| Sum BM | 23 082 | 23 871 | 46 953 |
Økt nedskrivning utover opprinnelig modell 23.871.
Banken vurderer at markedet og porteføljen ikke er vesentlig endret siden forrige kvartal. Konkrete tapspotensialer er identifisert gjennom ordinær engasjementsgjennomgang, og utsiktene fremover har vist noe bedring når det gjelder boligpriser, renter og inflasjon. Bankens vurdering er derfor at det i inneværende kvartal ikke foretas noen endringer i tilleggs-nedskrivningene, utover det som følger av endringer i volum i de ulike bransjene.
Note 4 Kapitaldekning
| Kapitaldekning | Revidert | Revidert |
|---|---|---|
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
| Eierandelskapital | 68 815 | 62 768 |
| Overkursfond | 188 900 | 144 528 |
| Sparebankens grunnfond | 1 876 211 | 1 331 058 |
| Utjevningsfond | 336 344 | 297 307 |
| Gavefond | 253 830 | 33 472 |
| Fond for urealiserte gevinster | 257 456 | 262 236 |
| Resultat før skatt | 0 | 0 |
| - resultat - ikke tellende | 0 | 0 |
| - fradrag for ren kjernekapital i andre finansielle selskaper | 0 | -308 933 |
| - fradrag for forsvarlig verdsettelse | -3 762 | -2 820 |
| - fradrag for utbytte avsatt til utdeling | -74 606 | -35 568 |
| - fradrag for andre poster vedrørende ren kjernekapital | -83 602 | -32 543 |
| Sum ren kjernekapital | 2 819 586 | 1 751 505 |
| Innbetalt fondsobligasjoner | 130 000 | 130 000 |
| - fradrag for fondsobligasjoner i andre selskap | 0 | 0 |
| Sum kjernekapital | 2 949 586 | 1 881 505 |
| Ansvarlig lånekapital | 175 000 | 160 000 |
| - fradrag for ansvarlig lån i andre selskap | 0 | 0 |
| Sum netto ansvarlig kapital | 3 124 586 | 2 041 505 |
| Stater og sentralbanker | 0 | 0 |
| Lokale og regionale myndigheter | 65 109 | 34 899 |
| Multilaterale utviklingsbanker | 0 | 0 |
| Institusjoner | 56 868 | 14 206 |
| Foretak | 357 485 | 290 275 |
| Massemarked | 871 575 | 594 000 |
| Pantsikkerhet i eiendom | 7 891 638 | 6 174 312 |
| Forfalte engasjementer | 144 059 | 124 435 |
| Høyrisiko-engasjement | 602 744 | 285 984 |
| Obligasjoner med fortrinnsrett | 192 267 | 129 934 |
| Fordring på institusjoner og foretak med kortsiktig rating | 79 001 | 58 084 |
| Andeler i verdipapirfond | 9 950 | 5 104 |
| Egenkapitalposisjoner | 760 373 | 209 758 |
| Øvrige engasjementer | 239 199 | 150 829 |
| Kredittrisiko | 11 270 269 | 8 071 820 |
| Operasjonell risiko | 1 086 603 | 754 874 |
| Motpartsrisiko (CVA-risiko) | 3 028 | 4 053 |
| Sum beregningsgrunnlag | 12 359 900 | 8 830 748 |
| Kapitaldekning | ||
| Ren kjernekapitaldekning | 22,81 % | 19,83 % |
| Kjernekapitaldekning | 23,86 % | 21,31 % |
| Kapitaldekning | 25,28 % | 23,12 % |
| Uvektet kjernekapitaldekning (LR) | 12,20 % | 10,92 % |
| Forholdsmessig konsolidering av selskaper i samarbeidende gruppe (Eika Gruppen AS og EBK AS) | ||
| Ren kjernekapitaldekning | 2 787 095 | 2 002 561 |
| Kjernekapitaldekning | 2 947 162 | 2 149 449 |
| Kapitaldekning | 3 162 668 | 2 332 206 |
| Totalt beregningsgrunnlag | 13 917 821 | 9 956 422 |
| Ren kjernekapitaldekning | 20,03 % | 20,11 % |
| Kjernekapitaldekning | 21,18 % | 21,59 % |
| Kapitaldekning | 22,72 % | 23,42 % |
| Uvektet kjernekapitaldekning (LR) | 10,39 % | 10,58 % |
| Bufferkrav | ||
| Bevaringsbuffer | 347 946 | 248 911 |
| Motsyklisk buffer | 347 946 | 248 911 |
| Systemrisikobuffer | 626 302 | 448 039 |
| Sum bufferkrav til ren kjernekapital | 1 322 193 | 945 860 |
| Minimumskrav til ren kjerne | 626 302 | 448 039 |
| Pilar 2-krav (krav til ren kjernekapital) | 203 548 | 145 613 |
| Tilgjengelig ren kjernekapital utover minimumskrav og bufferkrav | 635 052 | 463 049 |
Note 5 Netto provisjonsinntekter og inntekter fra andre banktjenester
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|
| Garantiprovisjon | 1 398 | 4 013 |
| Provisjoner av salg forsikring | 22 367 | 18 542 |
| Verdipapiromsetning og forvaltning | 9 597 | 6 283 |
| Formidlingsprovisjoner (EBK AS) | 18 634 | 12 565 |
| Betalingsformidling/ interbankgebyr/ årsgebyr | 30 729 | 26 052 |
| Andre gebyrer og tjenester | 3 010 | 1 895 |
| Sum provisjonsinntekter og inntekter fra banktjenester | 85 735 | 69 350 |
| Andre gebyrer og provisjonskostnader | -7 697 | -6 963 |
| Sum provisjonskostnader og kostnader ved banktjenester | -7 697 | -6 963 |
| Netto provisjonsinntekter og inntekter fra banktjenester | 78 038 | 62 387 |
Banken mottar provisjoner for forsikringssalg til kunder fra Eika Forsikring AS. Inntektene er et resultat av periodens salg og løpende eksisterende portefølje. Provisjonene mottas månedlig etterskuddsvis. Inntektene blir bokført i tilhørende periode.
Provisjoner for kunders verdipapirforvaltning mottar banken fra Eika Kapitalforvaltning AS kvartalsvis. Provisjonene er et resultat av periodens salg og løpende forvaltet portefølje. Inntektene mottas etterskuddsvis og inntektsføres i tilhørende periode.
Formidlingsprovisjoner fra EBK AS er provisjon for kundebehandling/-oppfølging på vegne av EBK AS. Inntektene genereres ved nye lån som formidles og løpende portefølje. Provisjonene mottas månedlig og inntektsføres i tilhørende periode.
Inntekter fra betalingsformidling er straks gebyrer som inntreffer ved bruk av bankens tjenester innen betalingsformidling. Gebyrene belastes kunden enten umiddelbart eller akkumulert ved månedsslutt.
Andre inntekter for øvrige banktjenester som ikke faller inn under kategorien betalingsformidling inntektsføres umiddelbart når tjenesten er levert.
Note 6 Verdiendringer på finansielle instrumenter
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|
| Netto verdiendring på sertifikater og obligasjoner | -3 640 | -2 918 |
| Netto verdiendring på verdipapirer med variabel avkastning | 2 076 | 1 149 |
| Netto verdiendring på fastrente utlån | -537 | -810 |
| Netto verdiendring på finansielle derivater | 1 192 | 933 |
| Netto verdiendring på finansielle forpliktelser | -726 | -117 |
| Netto verdiendring på valuta | 4 | |
| Sum verdiendringer på finansielle instrumenter | -1 635 | -1 759 |
Note 7 Lønn og andre personalkostnader
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|
| Lønn | 78 747 | 64 486 |
| Arbeidsgiveravgift og finansskatt | 16 597 | 13 273 |
| Pensjonskostnader | 7 716 | 5 797 |
| Sosiale kostnader | 4 839 | 5 134 |
| Sum lønn og andre personalkostnader | 107 899 | 88 690 |
Antall årsverk pr 31.12 i banken var 110,3 (2023: 79,9)
Note 8 Tap på utlån og garantier
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|
| Endring i ECL Steg 1 | -1 700 | -1 552 |
| Endring i ECL Steg 2 | -9 778 | -11 544 |
| Endring i ECL Steg 3 | -6 638 | -605 |
| Økning i eksisterende individuelle nedskrivninger | -10 548 | -3 536 |
| Nye individuelle nedskrivninger | -3 893 | -4 548 |
| Konstaterte tap hvor det tidligere år er foretatt individuelle nedskrivninger | -14 797 | -1 921 |
| Reversering av tidligere individuelle nedskrivninger | 23 807 | 4 240 |
| Konstaterte tap hvor det tidligere år ikke er foretatt individuelle nedskrivninger | -181 | -125 |
| Inngang på tidligere konstaterte tap | 615 | 380 |
| Renter på nedskrevne lån | -1 045 | -428 |
| Tap på utlån og garantier | -24 158 | -19 639 |
Note 9 Utlån til og fordringer på kunder
| Utlån fordelt etter næring | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
|---|---|---|
| Fordelt etter næring | ||
| Jordbruk | 83 643 | 81 361 |
| Skogbruk | 7 480 | 12 897 |
| Bergsverksdrift og utvinning | 2 919 | 517 |
| Industri | 56 282 | 48 770 |
| Bygging av skip og båter | 0 | 0 |
| Elektrisitets-, gass-, damp og varmtvannsforsyning | 33 689 | 38 816 |
| Vannforsyning, avløps- og renovasjon | 9 449 | 7 552 |
| Utvikling av byggeprosjekter | 1 382 382 | 1 110 596 |
| Bygge- og anleggsvirksomhet | 409 870 | 258 762 |
| Varehandel, reparasjon av motorvogner | 275 378 | 173 130 |
| Transport og lagring | 54 596 | 56 257 |
| Overnattings- og serveringsvirksomhet | 79 788 | 113 878 |
| Informasjon og kommunikasjon | 7 591 | 6 537 |
| Omsetning og drift av fast eiendom | 2 895 286 | 2 159 235 |
| Faglig og finansiell tjenesteyting | 73 337 | 184 529 |
| Forretningsmessig tjenesteyting | 42 410 | 41 006 |
| Tjenesteytende næringer ellers | 102 434 | 60 445 |
| Sum næring | 5 516 534 | 4 354 288 |
| Person | 13 477 124 | 9 916 070 |
| Sum brutto utlån til og fordringer på kunder | 18 993 658 | 14 270 358 |
| Forventet tap Steg 1 | -8 353 | -7 712 |
| Forventet tap Steg 2 | -49 541 | -32 259 |
| Forventet tap Steg 3 | -42 447 | -44 346 |
| Netto utlån til og fordringer på kunder | 18 893 317 | 14 186 041 |
Endringer i tapsnedskrivninger
| 2024 | ||||
|---|---|---|---|---|
| Nedskrivninger på utlån til kunder - personmarkedet | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | Totalt |
| Nedskrivinger pr. 31.12.2023 | 1 594 | 9 302 | 13 095 | 23 991 |
| Fusjon Hjartdal og Gransherad Sparebank | 0 | 3 331 | 586 | 3 917 |
| Overføringer mellom steg: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 2 858 | -2 797 | -61 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -142 | 238 | -96 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | -15 | -116 | 131 | 0 |
| Nedskrivninger på nye utlån utbetalt i året | 515 | 436 | 146 | 1 097 |
| Utlån som er fraregnet i perioden | -393 | -1 475 | -4 706 | -6 574 |
| Konstaterte tap | 0 | 0 | 4 008 | 4 008 |
| Endret eksponering eller endringer i modell eller risikoparametre | -2 535 | 1 551 | 287 | -697 |
| Nedskrivinger personmarkedet pr. 31.12.2024 | 1 882 | 10 470 | 13 390 | 25 742 |
| 2024 | ||||
|---|---|---|---|---|
| Brutto utlån til kunder - personmarkedet | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | Totalt |
| Brutto utlån pr. 31.12.2023 | 8 642 305 | 1 191 759 | 82 006 | 9 916 070 |
| Fusjon Hjartdal og Gransherad Sparebank | 2 938 435 | 197 455 | 9 336 | 3 145 226 |
| Overføringer mellom steg: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 526 925 | -525 143 | -1 782 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -383 290 | 383 067 | 223 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | -20 863 | -12 969 | 33 832 | 0 |
| Nye utlån utbetalt | 2 744 394 | 122 275 | 11 393 | 2 878 062 |
| Utlån som er fraregnet i perioden | -2 140 432 | -296 213 | -21 581 | -2 458 226 |
| Konstaterte tap | 0 | 0 | -4 008 | -4 008 |
| Brutto utlån til personmarkedet pr. 31.12.2024 | 12 307 474 | 1 060 231 | 109 419 | 13 477 124 |
| 2024 | ||||
|---|---|---|---|---|
| Nedskrivninger på utlån til kunder - bedriftsmarkedet | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | Totalt |
| Nedskrivinger pr. 31.12.2023 | 6 118 | 22 957 | 31 251 | 60 326 |
| Fusjon Hjartdal og Gransherad Sparebank | 0 | 3 731 | 2 958 | 6 689 |
| Overføringer mellom steg: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 6 653 | -3 987 | -2 666 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -748 | 3 920 | -3 172 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | -95 | -235 | 330 | 0 |
| Nedskrivninger på nye utlån utbetalt i året | 2 846 | 4 575 | 2 690 | 10 111 |
| Utlån som er fraregnet i perioden | -1 989 | -2 906 | -12 458 | -17 353 |
| Konstaterte tap | 0 | 0 | 10 970 | 10 970 |
| Endret eksponering eller endringer i modell eller risikoparametre | -6 314 | 11 016 | -846 | 3 856 |
| Nedskrivinger bedriftsmarkedet pr. 31.12.2024 | 6 471 | 39 071 | 29 057 | 74 599 |
| 2024 | ||||
|---|---|---|---|---|
| Brutto utlån til kunder - bedriftsmarkedet | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | Totalt |
| Brutto utlån pr. 31.12.2023 | 3 218 780 | 1 058 317 | 77 191 | 4 354 288 |
| Fusjon Hjartdal og Gransherad Sparebank | 602 712 | 69 588 | 2 873 | 675 173 |
| Overføringer mellom steg: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 286 879 | -278 031 | -8 848 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -332 026 | 335 302 | -3 276 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | -12 172 | -14 707 | 26 879 | 0 |
| Nye utlån utbetalt | 1 304 234 | 190 953 | 17 482 | 1 512 669 |
| Utlån som er fraregnet i perioden | -606 182 | -376 625 | -31 819 | -1 014 626 |
| Konstaterte tap | 0 | 0 | -10 970 | -10 970 |
| Brutto utlån til bedriftsmarkedet pr. 31.12.2024 | 4 462 225 | 984 797 | 69 512 | 5 516 534 |
| 2024 | ||||
|---|---|---|---|---|
| Nedskrivninger på ubenyttede kreditter og garantier | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | Totalt |
| Nedskrivinger pr. 31.12.2023 | 980 | 1 195 | 654 | 2 829 |
| Fusjon Hjartdal og Gransherad Sparebank | 95 | 17 | 186 | 298 |
| Overføringer mellom steg: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 757 | -112 | -645 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -51 | 51 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | -17 | 0 | 17 | 0 |
| Nedskrivninger på nye kreditter og garantier | 502 | 50 | 139 | 691 |
| Nedskrivninger på ubenyttede kreditter og garantier som er fraregnet i perioden | -307 | -919 | -69 | -1 295 |
| Endret eksponering eller endringer i modell eller risikoparametre | 175 | 488 | 2 753 | 3 416 |
| Nedskrivinger pr. 31.12.2024 | 2 134 | 770 | 3 035 | 5 939 |
| 2023 | ||||
|---|---|---|---|---|
| Nedskrivninger på utlån til kunder - personmarkedet | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | Totalt |
| Nedskrivinger pr. 31.12.2022 | 1 350 | 5 660 | 14 902 | 21 912 |
| Overføringer mellom steg: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 1 313 | -1 266 | -47 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -182 | 731 | -549 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | -148 | -260 | 408 | 0 |
| Nedskrivninger på nye utlån utbetalt i året | 554 | 1 158 | 563 | 2 275 |
| Utlån som er fraregnet i perioden | -282 | -1 270 | -2 391 | -3 943 |
| Konstaterte tap | 0 | 0 | 2 051 | 2 051 |
| Endret eksponering eller endringer i modell eller risikoparametre | -1 011 | 4 549 | -1 842 | 1 696 |
| Nedskrivinger personmarkedet pr. 31.12.23 | 1 594 | 9 302 | 13 095 | 23 991 |
| 2023 | ||||
|---|---|---|---|---|
| Brutto utlån til kunder - personmarkedet | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | Totalt |
| Brutto utlån pr. 31.12.2022 | 8 663 099 | 1 037 409 | 79 029 | 9 779 537 |
| Overføringer mellom steg: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 331 133 | -330 288 | -845 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -546 273 | 577 936 | -31 663 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | -29 143 | -27 590 | 56 733 | 0 |
| Nye utlån utbetalt | 2 426 430 | 194 644 | 2 680 | 2 623 754 |
| Utlån som er fraregnet i perioden | -2 202 941 | -260 352 | -23 928 | -2 487 221 |
| Brutto utlån til personmarkedet pr. 31.12.2023 | 8 642 305 | 1 191 759 | 82 006 | 9 916 070 |
| 2023 | ||||
|---|---|---|---|---|
| Nedskrivninger på utlån til kunder - bedriftsmarkedet | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | Totalt |
| Nedskrivinger pr. 31.12.2022 | 4 476 | 15 635 | 25 172 | 45 283 |
| Overføringer mellom steg: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 1 991 | -1 975 | -16 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -899 | 917 | -18 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | -3 | -154 | 157 | 0 |
| Nedskrivninger på nye utlån utbetalt i året | 2 527 | 1 798 | 0 | 4 325 |
| Utlån som er fraregnet i perioden | -570 | -1 964 | -911 | -3 445 |
| Endret eksponering eller endringer i modell eller risikoparametre | -1 404 | 8 700 | 6 867 | 14 163 |
| Nedskrivinger bedriftsmarkedet pr. 31.12.2023 | 6 118 | 22 957 | 31 251 | 60 326 |
| 2023 | ||||
|---|---|---|---|---|
| Brutto utlån til kunder - bedriftsmarkedet | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | Totalt |
| Brutto utlån pr. 31.12.2022 | 2 976 152 | 728 926 | 62 089 | 3 767 167 |
| Overføringer mellom steg: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 218 869 | -218 671 | -198 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -507 153 | 509 249 | -2 096 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | -9 723 | -9 570 | 19 293 | 0 |
| Nye utlån utbetalt | 1 289 458 | 278 298 | 989 | 1 568 745 |
| Utlån som er fraregnet i perioden | -748 823 | -229 915 | -2 886 | -981 624 |
| Brutto utlån til bedriftsmarkedet pr. 31.12.2023 | 3 218 780 | 1 058 317 | 77 191 | 4 354 288 |
| 2023 | ||||
|---|---|---|---|---|
| Nedskrivninger på ubenyttede kreditter og garantier | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | Totalt |
| Nedskrivinger pr. 31.12.2022 | 1 314 | 615 | 592 | 2 521 |
| Overføringer mellom steg: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 94 | -94 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -41 | 41 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | -1 | -13 | 14 | 0 |
| Nedskrivninger på nye kreditter og garantier | 101 | 308 | 0 | 409 |
| Nedskrivninger på ubenyttede kreditter og garantier som er fraregnet i perioden | -50 | -284 | 0 | -334 |
| Endret eksponering eller endringer i modell eller risikoparametre | -437 | 622 | 48 | 233 |
| Nedskrivinger pr. 31.12.2023 | 980 | 1 195 | 654 | 2 829 |
| 2024 | |||
|---|---|---|---|
| Opplysninger om engasjement med nivå 3 nedskrivninger | PM | BM | Sum |
| Engasjement med individuell nedskrivning | 109 419 | 69 512 | 178 931 |
| Virkelig verdi sikkerheter | 96 029 | 37 420 | 133 449 |
| 2023 | |||
|---|---|---|---|
| Opplysninger om engasjement med nivå 3 nedskrivninger | PM | BM | Sum |
| Engasjement med individuell nedskrivning | 82 006 | 77 191 | 159 197 |
| Virkelig verdi sikkerheter | 68 911 | 45 286 | 114 197 |
Opplysninger om overtatte sikkerheter Det er ikke overtatt sikkerheter i 2024 (2023: 0).
Note 10 Misligholdte engasjementer
| 31.12.2024 | 31.12.2023 | |
|---|---|---|
| Brutto misligholdte engasjementer over 90 dager | 102 224 | 85 834 |
| Nedskrivinger på misligholdte engasjement over 90 dager | -34 468 | -29 944 |
| Netto misligholdte engasjementer over 90 dager | 67 756 | 55 890 |
| Brutto øvrige misligholdte engasjementer | 90 585 | 81 002 |
| Nedskriving på øvrige misligholdte engasjementer | -11 014 | -15 056 |
| Netto øvrige misligholdte engasjementer | 79 571 | 65 946 |
| Sum netto misligholdte engasjementer | 147 327 | 121 836 |
Note 11 Innskudd fra kunder
| Innskudd fordelt etter sektor og næring | 31.12.2024 | 31.12.2023 |
|---|---|---|
| Fordelt etter næring | ||
| Jordbruk | 170 731 | 150 119 |
| Skogbruk | 50 784 | 37 464 |
| Fiske og fangst | 67 | 140 |
| Bergsverksdrift og utvinning | 23 264 | 9 229 |
| Industri | 256 333 | 248 154 |
| Elektrisitets-, gass-, damp og vannsforsyning | 20 859 | 97 848 |
| Vannforsyning, avløps- og renovasjon | 64 424 | 17 099 |
| Utvikling av byggeeprosjekter | 129 875 | 236 837 |
| Bygge- og anleggsvirksomhet | 218 614 | 406 466 |
| Varehandel, reparasjon av motorvogner | 507 193 | 285 888 |
| Utenriks sjøfart og rørtransoprt | 223 074 | 13 339 |
| Transport og lagring | 107 227 | 77 093 |
| Overnattings- og serveringsvirksomhet | 109 815 | 90 082 |
| Informasjon og kommunikasjon | 85 313 | 56 595 |
| Omsetning og drift av fast eiendom | 924 885 | 535 096 |
| Faglig og finansiell tjenesteyting | 686 802 | 517 585 |
| Forretningsmessig tjenesteyting | 110 795 | 54 312 |
| Tjenesteytende næringer ellers | 1 380 260 | 1 222 140 |
| Sum næring | 5 070 314 | 4 055 486 |
| Person | 9 715 764 | 6 687 898 |
| Sum innskudd fra kunder | 14 786 078 | 10 743 384 |
Note 12 Finansielle instrumenter
| 31.12.2024 | ||||
|---|---|---|---|---|
| Sum | ||||
| Finansielle eiendeler | Nivå 1 | Nivå 2 | Nivå 3 | virkelig verdi |
| Fastrenteutlån til virkelig verdi over ordinært resultat | 0 | 316 726 | 0 | 316 726 |
| Finansielle derivater | 0 | 6 845 | 0 | 6 845 |
| Verdipapirer til virkelig verdi over ordinært resultat | ||||
| Aksjer | 0 | 0 | 10 904 | 10 904 |
| Pengemarkedsfond | 97 587 | 0 | 0 | 97 587 |
| Sertifikater og obligasjoner | 1 929 873 | 577 718 | 0 | 2 507 591 |
| Verdipapirer til virkelig verdi over utvidet resultat | ||||
| Aksjer | 0 | 0 | 785 975 | 785 975 |
| Sum | 2 027 460 | 901 289 | 796 879 | 3 725 628 |
| Finansielle forpliktelser | ||||
| Finansielle derivater | 0 | 0 | 0 | 0 |
Det er ingen overføringer mellom nivå 1 og 2 i løpet av perioden.
| 31.12.2023 | ||||
|---|---|---|---|---|
| Sum | ||||
| Finansielle eiendeler | Nivå 1 | Nivå 2 | Nivå 3 | virkelig verdi |
| Fastrenteutlån til virkelig verdi over ordinært resultat | 0 | 160 919 | 0 | 160 919 |
| Finansielle derivater | 0 | 5 619 | 0 | 5 619 |
| Verdipapirer til virkelig verdi over ordinært resultat | ||||
| Aksjer | 0 | 0 | 8 288 | 8 288 |
| Pengemarkedsfond | 65 278 | 0 | 0 | 65 278 |
| Sertifikater og obligasjoner | 1 615 176 | 421 164 | 0 | 2 036 340 |
| Verdipapirer til virkelig verdi over utvidet resultat | ||||
| Aksjer | 0 | 0 | 543 990 | 543 990 |
| Sum | 1 680 454 | 587 702 | 552 278 | 2 820 434 |
| Finansielle forpliktelser | ||||
| Finansielle derivater | 0 | 22 | 0 | 22 |
Det er ingen overføringer mellom nivå 1 og 2 i løpet av året.
Vurdering av virkelig verdi
Under vises en tabell med virkelig verdimålinger for finansielle instrumenter på balansedagen.
- Nivå 1: Notert pris i et aktivt marked for en identisk eiendel eller forpliktelse
- Nivå 2: Verdsettelse basert på andre observerbare faktorer enten direkte (pris) eller indirekte (utledet fra priser) enn notert pris (brukt i nivå 1) for eiendelen eller forpliktelsen.
- Nivå 3: Verdsettelse basert på faktorer som ikke er hentet fra observerbare markeder (ikke observerbare forutsetninger).
| Avstemming av nivå 3 elementer | Egenkapitalinstrumenter | ||
|---|---|---|---|
| 31.12.2024 | Virkeli verdi over ordinært resultat | Virkeli verdi over utvidet resultat | Sum |
| Virkelig verdi 1.1.23 | 8 288 | 543 990 | 552 278 |
| Tilgang ved fusjon av Hjartdal og Gransherad Sparebank (note 16) | 2 226 | 204 560 | 206 786 |
| Tilgang | 0 | 27 792 | 27 792 |
| Avgang | -31 | 0 | -31 |
| Netto verdiendring på finansielle eiendeler | -690 | -20 622 | -21 312 |
| Endringer inn/ut av nivå 3 | 0 | 0 | 0 |
| Virkelig verdi | 9 793 | 755 720 | 765 513 |
| Avstemming av nivå 3 elementer | Egenkapitalinstrumenter | ||
|---|---|---|---|
| 31.12.2023 | Virkeli verdi over ordinært resultat | Virkeli verdi over utvidet resultat | Sum |
| Virkelig verdi 1.1.22 | 9 256 | 484 062 | 493 318 |
| Tilgang | 0 | 7 019 | 7 019 |
| Avgang | -557 | 0 | -557 |
| Netto verdiendring på finansielle eiendeler | -411 | 52 909 | 52 498 |
| Endringer inn/ut av nivå 3 | 0 | 0 | 0 |
| Virkelig verdi | 8 288 | 543 990 | 552 278 |
Finansielle eiendeler og forpliktelser
| 31.12.2024 | Virkeli verdi over ordinært resultat | Virkeli verdi over utvidet resultat | Utlån og fordringer til amortisert kost | Sum |
|---|---|---|---|---|
| Utlån til og fordringer på kredittinstitusjoner | 0 | 0 | 430 441 | 430 441 |
| Netto utlån til og fordringer på kunder | 316 726 | 0 | 18 576 591 | 18 893 317 |
| Sertifikater og obligasjoner | 2 507 591 | 0 | 0 | 2 507 591 |
| Aksjer, andeler og andre egenkapitalinstrumenter | 108 491 | 785 975 | 0 | 894 466 |
| Finansielle derivater | 6 845 | 0 | 0 | 6 845 |
| Sum finansielle eiendeler | 2 939 653 | 785 975 | 19 007 032 | 22 732 660 |
| Gjeld til kredittinstitusjoner | 0 | 0 | 116 332 | 116 332 |
| Innskudd fra kunder | 0 | 0 | 14 786 078 | 14 786 078 |
| Finansielle derivater | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Gjeld stiftet ved utstedelse av verdipapirer | 0 | 0 | 4 673 238 | 4 673 238 |
| Ansvarlig lånekapital | 0 | 0 | 175 710 | 175 710 |
| Sum finansielle forpliktelser | 0 | 0 | 19 751 358 | 19 751 358 |
| 31.12.2023 | Virkeli verdi over ordinært resultat | Virkeli verdi over utvidet resultat | Utlån og fordringer til amortisert kost | Sum |
|---|---|---|---|---|
| Utlån til og fordringer på kredittinstitusjoner | 0 | 0 | 307 081 | 307 081 |
| Netto utlån til og fordringer på kunder | 160 919 | 0 | 14 025 122 | 14 186 041 |
| Sertifikater og obligasjoner | 2 036 340 | 0 | 0 | 2 036 340 |
| Aksjer, andeler og andre egenkapitalinstrumenter | 73 566 | 543 990 | 0 | 617 556 |
| Finansielle derivater | 5 619 | 0 | 0 | 5 619 |
| Sum finansielle eiendeler | 2 276 444 | 543 990 | 14 332 203 | 17 152 637 |
| Gjeld til kredittinstitusjoner | 0 | 0 | 8 550 | 8 550 |
| Innskudd fra kunder | 0 | 0 | 10 743 384 | 10 743 384 |
| Finansielle derivater | 22 | 0 | 0 | 22 |
| Gjeld stiftet ved utstedelse av verdipapirer | 0 | 0 | 4 074 358 | 4 074 358 |
| Ansvarlig lånekapital | 0 | 0 | 160 607 | 160 607 |
| Sum finansielle forpliktelser | 22 | 0 | 14 986 899 | 14 986 921 |
Note 13 Varige driftsmidler
| Maskiner, inventar, transport-midler | Bygninger og tomter | Bruksretter | Investerings-eiendommer | Sum | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bokført verdi pr 31. desember 2023 | 8 255 | 100 019 | 4 529 | 10 285 | 123 088 |
| Bokført verdi pr 1. januar 2024 | 8 255 | 100 019 | 4 529 | 10 285 | 123 088 |
| Tilgang ved fusjon av Hjartdal og Gransherad Sparebank (note 16) | 5 244 | 38 766 | 1 340 | 0 | 45 350 |
| Tilgang | 0 | 0 | 1 727 | 0 | 1 727 |
| Avgang | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Avskrivninger | -2 048 | -2 320 | -2 507 | -1 171 | -8 046 |
| Verdiendringer, gevinst/tap | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Bokført verdi pr 31.12.24 | 11 451 | 136 465 | 5 089 | 9 114 | 162 119 |
| Bokført verdi pr 1. januar 2023 | 9 095 | 101 910 | 4 641 | 11 545 | 127 191 |
| Tilgang | 1 490 | 0 | 1 826 | 0 | 3 316 |
| Avgang | -340 | 0 | 0 | 0 | -340 |
| Avskrivninger | -1 999 | -1 891 | -1 938 | -1 260 | -7 088 |
| Verdiendringer, gevinst/tap | 9 | 0 | 0 | 0 | 9 |
| Bokført verdi pr 31.12.2023 | 8 255 | 100 019 | 4 529 | 10 285 | 123 088 |
Note 14 Gjeld stiftet ved utstedelse av verdipapirer
| 31.12.2023 | Låne-opptak | Forfall/ Innløst | Overtatt ved fusjon (note16) | Andre endringer | 31.12.2024 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Obligasjonslån (pålydende) | 4 050 000 | 1 450 000 | -950 000 | 90 000 | 4 640 000 | |
| Ansvarlig lånekapital | 160 000 | -25 000 | 40 000 | 175 000 | ||
| Overkurs/underkurs | -1 542 | 3 722 | 2 180 | |||
| Påløpte renter | 26 507 | 1 240 | 4 021 | 31 768 | ||
| Langsiktig gjeld | 4 234 965 | 1 450 000 | -975 000 | 131 240 | 7 743 | 4 848 948 |
| 31.12.2022 | Låne-opptak | Forfall/ Innløst | Andre endringer | 31.12.2023 | |
|---|---|---|---|---|---|
| Obligasjonslån (pålydende) | 3 924 000 | 800 000 | -674 000 | 4 050 000 | |
| Ansvarlig lånekapital | 160 000 | 160 000 | |||
| Overkurs/underkurs | -5 306 | 3 764 | -1 542 | ||
| Påløpte renter | 19 315 | 7 192 | 26 507 | ||
| Langsiktig gjeld | 4 098 009 | 800 000 | -674 000 | 10 956 | 4 234 965 |
Note 15 Utbytte pr. Egenkapitalbevis
Utbetalt utbytte for regnskapsåret 2023 var 17,0 kr pr. egenkapitalbevis, totalt 35,6 mill. kroner. Foreslått utbytte for 2024 er 32,52 kr pr. egenkapitalbevis, totalt 74,6 mill. kroner.
Vedtak om utbetaling av utbytte fattes på generalforsamlingsmøte den 26. mars 2025. Det foreslåtte utbyttet er ikke medtatt i regnskapet.
Note 16 Virksomhetssammenslutning
Utkast til oppkjøpsanalyser er satt opp med utgangspunkt i at Skue Sparebank (regnskapsmessig overtakende) overtar eiendeler og gjeld fra Hjartdal og Gransherad Sparebank (regnskapsmessig overdragende) ved fusjon. Utkast til oppkjøpsanalyse er satt opp med utgangspunkt i urevidert balanse pr 31.07.2024. Overtatte eiendeler og gjeld regnskapsføres i den overtagende banken til virkelig verdi ihht IFRS3.
Virkelig verdi av de 201.575 ordinære egenkapitalbevisene som skal utstedes som vederlag til egenkapitalbeviseierne i Hjartdal og Gransherad Sparebank vil være basert på børskurs 1. august 2024. Virkelig verdi av grunnfondet er beregnet med utgangspunkt i P/B for egenkapitalbevisene til Skue Sparebank.
| NETTO EIENDELER OG GJELD I HJARTDAL OG GRANSHERAD SPAREBANK | Balanseført verdi | Virkelig verdi justering | Virkelig verdi |
|---|---|---|---|
| Kontanter og fordringer på sentralbanker | 30 808 | - | 30 808 |
| Utlån til og fordringer på kredittinstitusjoner | 46 989 | - | 46 989 |
| Utlån til og fordringer på kunder | 3 809 049 | 744 | 3 809 793 |
| Rentebærende verdipapirer | 469 947 | - | 469 947 |
| Aksjer, andeler og andre egenkapitalinstrumenter | 236 353 | - | 236 353 |
| Finansielle derivater | - | - | - |
| Varige driftsmidler | 26 232 | 19 118 | 45 350 |
| Investeringseiendommer | - | - | - |
| Bruksretter leieavtaler | - | - | - |
| Eierinteresser i tilknyttede selskaper og felleskontrollerte foretak | 299 | 1 446 | 1 745 |
| Andre eiendeler | 5 685 | - | 5 685 |
| Gjeld til kredittinstitusjoner | (110 650) | - | (110 650) |
| Innskudd fra kunder | (3 652 399) | - | (3 652 399) |
| Finansielle derivater | - | - | - |
| Gjeld stiftet ved utstedelse av verdipapirer | (90 889) | - | (90 889) |
| Ansvarlig lånekapital | (40 351) | - | (40 351) |
| Betalbar skatt | (16 658) | 186 | (16 472) |
| Utsatt skatt | (1 520) | (4 780) | (6 300) |
| Annen gjeld | (12 299) | - | (12 299) |
| Sum netto eiendeler | 700 597 | 16 714 | 717 311 |
| Fondsobligasjon - klassifisert som egenkapital | 30 000 | ||
| Netto identifiserte eiendeler - fratrukket fondsobligasjon | 687 311 | ||
| Antall egenkapitalbevis utstedt | 201 575 | ||
| Bokført verdi per egenkapitalbevis i Skue - 31.12.23 | 272 | ||
| Vederlag per egenkapitalbevis | 250 | ||
| Vederlag for eierandelskapital | 50 394 | ||
| Vederlag for grunnfondskapital | 545 253 | ||
| Sum vederlag | 595 646 | ||
| Goodwill (Negativ goodwill) | (91 665) | ||
| Oppkjøpet medførte en negativ GW primært basert på en verdsettelse av egenkapitalbevisene i Skue til P/B<1. | |||
| Dersom oppkjøpet hadde regnskapsmessig virkning fra 01.01.2024 ville banken ha følgende resultatposter pr 31.12.2024: | |||
| Renteinntekter | 1 315 632 | ||
| Rentenetto | 543 817 | ||
| Resultat før skatt | 447 907 | ||
| Følgende resultatposter fra Hjartdal og Gransherad Sparebank er inkludert i regnskapet pr 31.12.2024: | |||
| Renteinntekter | 96 868 | ||
| Rentenetto | 48 353 | ||
| Regnskapstall tilknyttet poster under rentenetto lar seg ikke praktisk skille ut da det kun er ført et regnskap etter oppkjøpet. | |||
Note 17 Hendelser etter balansedagen
Det har ikke oppstått forhold etter avslutningen av regnskapsperioden som har innvirkning på bedømmelsen og vurdering av regnskapet pr 31.12.2024.

