Noter
Note 1 Generell informasjon
Skue Sparebank er en selvstendig sparebank som tilbyr finansielle produkter og tjenester innenfor områdene sparing/plassering, utlån, betalingsformidling, samt liv- og skadeforsikring. Bankens målsetting er å være en fullservicebank med stor grad av nærhet til kundene. De viktigste kundene er personkunder, primærnæringer, små og mellomstore bedrifter, samt offentlig sektor.
Skue Sparebank er registrert og hjemmehørende i Norge, med forretningsadresse på Geilo. Banken har postadresse:
Jordeshagen 5,
3540 Nesbyen.
Banken er notert på Oslo Børs med egenkapitalbevis og obligasjonsgjeld.
Regnskapet ble vedtatt av styret den 7. februar 2025.
Note 2 Grunnlag for utarbeidelsen
Delårsrapport pr 31. mars 2025 er utarbeidet i samsvar med IAS 34 delårs rapportering. Delårsrapporten skal leses med relasjon til siste årsrapport pr 31.12.2024, som er utarbeidet i samsvar med IFRS. Alle tall er oppgitt i hele tusen kroner.
Delårsregnskapet er urevidert.
Note 3 Regnskapsprinsipper
De samme regnskapsprinsipper og beregninger er fulgt i delårsregnskapet som i siste årsregnskap.
Det henvises til årsrapporten for 2024 for øvrige regnskapsprinsipper.
Både betydelig estimatusikkerhet, uroligheter i verdensøkonomien, høy inflasjon, svak kronekurs og usikkerhet rundt den økonomiske utviklingen medfører at det er nødvendig å benytte mer skjønn og gruppevis tilnærming i beregning av nedskrivninger på utlån. Banken vurderer at de modellberegnede nedskrivningene ikke tar tilstrekkelig høyde for den usikre situasjonen bankene og deres kunder befinner seg i.
Med usikkerhet rundt makrofaktorene som ligger til grunn i den eksisterende nedskrivningsmodellen, vurderer banken at det er nødvendig å ta høyde for at mislighold vil øke blant boliglånskunder og at utvikling i konkurser blant norske bedrifter vil fortsette å øke i tiden fremover.
Banken har, med bakgrunn i dette, økt tapsnedskrivninger i steg 2 i 1. kvartal med 35,7 mill. kroner utover det banken ellers ville ha nedskrevet – en økning på 6,4 mill. kroner fra 4. kvartal 2024.
Totale nedskrivninger på kundeengasjement på og utenfor balanse:
| Nedskrivninger | Nedskrivning 31.12.24 | Opprinnelig modell 31.03.25 | Tilleggs-nedskrivning | Totalt nedskrivning 31.03.25 |
|---|---|---|---|---|
| Steg 1 | 10 487 | 11 909 | 11 909 | |
| Steg 2 | 21 094 | 18 571 | 35 664 | 54 235 |
| Steg 3 (individuelle) | 50 311 | 40 880 | 40 880 | |
| Sum | 81 892 | 71 360 | 35 664 | 107 024 |
| Sum Steg 1 og 2 | 31 581 | 30 480 | 35 664 | 66 144 |
PM
Personmarkedet er mindre utsatt for tap.
Banken har hovedsakelig lån med pant i bolig som har gjennomsnittlig lav belåningsgrad. Velferdsordningene i Norge, inkl. spesifikke tiltak så som strømstøtten, medfører også at personmarkedet er mindre utsatt for tap. Boligmarkedet har de seneste årene holdt seg godt, selv om boligprisveksten har bremset opp og stedvis var negativ (2023). Fritidsboligmarkedet har også vært historisk sterkt, men økte råvarepriser, høyere renter og generelt større usikkerhet i markedet bidrar til betydelig lavere aktivitet og etterspørsel.
Basert på dette og med bakgrunn i forventing om lavere økonomisk vekst, vedvarende høy inflasjon og en stram penge- og kredittpolitikk ser banken en risiko for økte tap i personmarkedet, og har beregnet tilleggsnedskrivninger med en justeringsfaktor på 0,04% på personmarkedet (uendret fra 4. kvartal) multiplisert med utestående eksponering. Nedskrivninger på utlån til personmarkedet er derfor økt med 5,25 mill. kroner sammenlignet med hva som er beregnet i nedskrivningsmodellen.
| Opprinnelig modell 31.03.25 | Tilleggs-nedskrivning | Totalt nedskrivning 31.03.25 | |
|---|---|---|---|
| Steg 1 PM | 2 760 | 2 760 | |
| Steg 2 PM | 6 394 | 5 246 | 11 640 |
| Sum PM | 9 154 | 5 246 | 14 400 |
Økt nedskrivning utover opprinnelig modell 5,2 mill. kroner
BM
Banken har beregnet nedskrivninger i steg 1 og steg 2 for kunder i bedriftsmarkedet, på grunnlag av hvor utsatte banken vurderer de ulike bransjene i bankens nedslagsfelt er.
Hver grad av risiko (1-5) blir tilført en «justeringsfaktor» i prosent. Evt. støtteordninger fra staten er hensyntatt i vurderingen av justeringsfaktorer for de ulike bransjene. Justeringsfaktoren for den enkelte bransje multipliseres med bankens eksponering i hver bransje. De beregnede nedskrivningsbeløpene etter risiko og eksponering, legges så til de modellberegnede nedskrivninger per bransje.
Effekten av usikkerheten på ulike sektorer og bransjer er delt inn i 5 grader/nyanser:
| Effekt | |
|---|---|
| 1 - Lav | 0,50 % |
| 2 - Lav til middels | 1,00 % |
| 3 - Middels | 1,50 % |
| 4 - Middels til høy | 2,00 % |
| 5 - Høy | 2,50 % |
| Opprinnelig modell 31.03.25 | Tilleggs-nedskrivning | Totalt nedskrivning 31.03.25 | |
|---|---|---|---|
| Steg 1 BM | 9 149 | 9 149 | |
| Steg 2 BM | 12 177 | 30 418 | 42 595 |
| Sum BM | 21 326 | 30 418 | 51 744 |
Økt nedskrivning utover opprinnelig modell 30,4 mill. kroner.
I motsetning til forrige kvartal, da markedssituasjonen så noe lysere ut, har 1. kvartal vært preget av utsikter for svakere økonomisk vekst, økte geopolitiske spenninger, handelskrig og uro i aksje- og kapitalmarkedene. Rentenedgangen, som mage trodde ville komme i mars, ble utsatt, og selv om inflasjonen er kommet ned, er den fortsatt ikke helt i tråd med Norges Banks mål.
Basert på en konkret vurdering av bankens kundeportefølje, markedsområde og eksponering, tror man at de utfordringene som noen av bankens kunder står i vil vedvare, og at det ikke vil bedres med det første.
Banken har derfor funnet at det er grunnlag for å øke nedskrivningene innen følgende bransjer (forrige kvartals vurdering vs. ny vurdering i parentes):
- Bygg, anlegg og eiendomsutvikling (0,75% --> 1,00%)
- Næringseiendom (0,35% --> 0,40%):
Note 4 Kapitaldekning
| Kapitaldekning | Urevidert | Urevidert | Revidert |
|---|---|---|---|
| 31.03.2025 | 31.03.2024 | 31.12.2024 | |
| Eierandelskapital | 68 815 | 62 768 | 68 815 |
| Overkursfond | 188 900 | 144 528 | 188 900 |
| Sparebankens grunnfond | 1 864 118 | 1 331 058 | 1 876 211 |
| Utjevningsfond | 271 114 | 259 051 | 336 344 |
| Gavefond | 252 870 | 33 246 | 253 830 |
| Fond for urealiserte gevinster | 268 480 | 262 236 | 257 456 |
| Resultat før skatt | 68 563 | 54 591 | 0 |
| - resultat - ikke tellende | -68 563 | -54 591 | 0 |
| - fradrag for ren kjernekapital i andre finansielle selskaper | 0 | -309 901 | 0 |
| - fradrag for forsvarlig verdsettelse | -3 827 | -2 854 | -3 762 |
| - fradrag for utbytte avsatt til utdeling | 0 | 0 | -74 606 |
| - fradrag for andre poster vedrørende ren kjernekapital | -94 567 | -32 316 | -83 602 |
| Sum ren kjernekapital | 2 815 903 | 1 747 817 | 2 819 586 |
| Innbetalt fondsobligasjoner | 130 000 | 130 000 | 130 000 |
| - fradrag for fondsobligasjoner i andre selskap | 0 | 0 | 0 |
| Sum kjernekapital | 2 945 903 | 1 877 817 | 2 949 586 |
| Ansvarlig lånekapital | 175 000 | 160 000 | 175 000 |
| - fradrag for ansvarlig lån i andre selskap | 0 | 0 | 0 |
| Sum netto ansvarlig kapital | 3 120 903 | 2 037 817 | 3 124 586 |
| Stater og sentralbanker | 0 | 0 | 0 |
| Lokale og regionale myndigheter | 63 791 | 35 727 | 65 109 |
| Multilaterale utviklingsbanker | 0 | 0 | 0 |
| Institusjoner | 78 855 | 27 810 | 56 868 |
| Foretak | 365 523 | 293 427 | 357 485 |
| Massemarked | 956 246 | 840 378 | 871 575 |
| Pantsikkerhet i eiendom | 8 219 946 | 6 004 254 | 7 891 638 |
| Forfalte engasjementer | 142 817 | 150 847 | 144 059 |
| Høyrisiko-engasjement | 485 258 | 637 095 | 602 744 |
| Obligasjoner med fortrinnsrett | 198 226 | 130 162 | 192 267 |
| Fordring på institusjoner og foretak med kortsiktig rating | 144 541 | 53 759 | 79 001 |
| Andeler i verdipapirfond | 9 555 | 5 380 | 9 950 |
| Egenkapitalposisjoner | 780 877 | 209 463 | 760 373 |
| Øvrige engasjementer | 247 069 | 150 153 | 239 199 |
| Kredittrisiko | 11 692 705 | 8 538 457 | 11 270 269 |
| Operasjonell risiko | 1 086 603 | 734 958 | 1 086 603 |
| Motpartsrisiko (CVA-risiko) | 2 611 | 4 046 | 3 028 |
| Sum beregningsgrunnlag | 12 781 919 | 9 277 461 | 12 359 900 |
| Kapitaldekning | |||
| Ren kjernekapitaldekning | 22,03 % | 18,84 % | 22,81 % |
| Kjernekapitaldekning | 23,05 % | 20,24 % | 23,86 % |
| Kapitaldekning | 24,42 % | 21,97 % | 25,28 % |
| Uvektet kjernekapitaldekning (LR) | 11,88 % | 10,76 % | 12,20 % |
| Forholdsmessig konsolidering av selskaper i samarbeidende gruppe (Eika Gruppen AS og EBK AS) | |||
| Ren kjernekapitaldekning | 2 783 557 | 1 999 880 | 2 787 095 |
| Kjernekapitaldekning | 2 943 624 | 2 146 767 | 2 947 162 |
| Kapitaldekning | 3 159 133 | 2 329 526 | 3 162 668 |
| Totalt beregningsgrunnlag | 14 326 727 | 10 417 579 | 13 917 821 |
| Ren kjernekapitaldekning | 19,43 % | 19,20 % | 20,03 % |
| Kjernekapitaldekning | 20,55 % | 20,61 % | 21,18 % |
| Kapitaldekning | 22,05 % | 22,36 % | 22,72 % |
| Uvektet kjernekapitaldekning (LR) | 10,20 % | 10,40 % | 10,39 % |
| Bufferkrav | |||
| Bevaringsbuffer | 358 168 | 260 439 | 347 946 |
| Motsyklisk buffer | 358 168 | 260 439 | 347 946 |
| Systemrisikobuffer | 644 703 | 468 791 | 626 302 |
| Sum bufferkrav til ren kjernekapital | 1 361 039 | 989 670 | 1 322 193 |
| Minimumskrav til ren kjerne | 644 703 | 468 791 | 626 302 |
| Pilar 2-krav (krav til ren kjernekapital) | 209 528 | 152 357 | 203 548 |
| Tilgjengelig ren kjernekapital utover minimumskrav og bufferkrav | 568 287 | 389 062 | 635 052 |
Note 5 Netto provisjonsinntekter og inntekter fra andre banktjenester
| 31.03.2025 | 31.03.2024 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|---|
| Garantiprovisjon | 517 | 372 | 1 398 |
| Provisjoner av salg forsikring | 7 772 | 4 180 | 22 367 |
| Verdipapiromsetning og forvaltning | 3 042 | 2 340 | 9 597 |
| Formidlingsprovisjoner (EBK AS) | 6 831 | 3 683 | 18 634 |
| Betalingsformidling/ interbankgebyr/ årsgebyr | 6 944 | 6 570 | 30 729 |
| Andre gebyrer og tjenester | 1 169 | 641 | 3 010 |
| Sum provisjonsinntekter og inntekter fra banktjenester | 26 274 | 17 786 | 85 735 |
| Andre gebyrer og provisjonskostnader | -2 581 | -2 001 | -7 697 |
| Sum provisjonskostnader og kostnader ved banktjenester | -2 581 | -2 001 | -7 697 |
| Netto provisjonsinntekter og inntekter fra banktjenester | 23 693 | 15 785 | 78 038 |
Banken mottar provisjoner for forsikringssalg til kunder fra Fremtind Forsikring AS. Inntektene er et resultat av periodens salg og løpende eksisterende portefølje. Provisjonene mottas månedlig etterskuddsvis. Inntektene blir bokført i tilhørende periode.
Provisjoner for kunders verdipapirforvaltning mottar banken fra Eika Kapitalforvaltning AS kvartalsvis. Provisjonene er et resultat av periodens salg og løpende forvaltet portefølje. Inntektene mottas etterskuddsvis og inntektsføres i tilhørende periode.
Formidlingsprovisjoner fra Eika Boligkreditt AS er provisjon for kundebehandling/-oppfølging på vegne av Eika Boligkreditt AS. Inntektene genereres ved nye lån som formidles og løpende portefølje. Provisjonene mottas månedlig og inntektsføres i tilhørende periode.
Inntekter fra betalingsformidling er straks gebyrer som inntreffer ved bruk av bankens tjenester innen betalingsformidling. Gebyrene belastes kunden enten umiddelbart eller akkumulert ved månedsslutt.
Andre inntekter for øvrige banktjenester som ikke faller inn under kategorien betalingsformidling inntektsføres umiddelbart når tjenesten er levert.
Note 6 Verdiendringer på finansielle instrumenter
| 31.03.2025 | 31.03.2024 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|---|
| Netto verdiendring på sertifikater og obligasjoner | 262 | 1 145 | -3 640 |
| Netto verdiendring på verdipapirer med variabel avkastning | 795 | 915 | 2 076 |
| Netto verdiendring på fastrente utlån | -165 | -432 | -537 |
| Netto verdiendring på finansielle derivater | -354 | 1 399 | 1 192 |
| Netto verdiendring på finansielle forpliktelser | -758 | 0 | -906 |
| Netto verdiendring på valuta | 85 | -515 | 180 |
| Sum verdiendringer på finansielle instrumenter | -135 | 2 512 | -1 635 |
Note 7 Lønn og andre personalkostnader
| 31.03.2025 | 31.03.2024 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|---|
| Lønn | 24 301 | 17 037 | 78 747 |
| Arbeidsgiveravgift og finansskatt | 5 068 | 3 408 | 16 597 |
| Pensjonskostnader | 2 455 | 1 462 | 7 716 |
| Sosiale kostnader | 592 | 374 | 4 839 |
| Sum lønn og andre personalkostnader | 32 416 | 22 281 | 107 899 |
Antall årsverk pr 31.12 i banken var 110,3 (2023: 79,9)
Note 8 Tap på utlån og garantier
| 31.03.2025 | 31.03.2024 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|---|
| Endring i ECL Steg 1 | -1 422 | -20 | -1 700 |
| Endring i ECL Steg 2 | -3 924 | -146 | -9 778 |
| Endring i ECL Steg 3 | 5 493 | -771 | -6 638 |
| Økning i eksisterende individuelle nedskrivninger | -5 622 | -1 299 | -10 548 |
| Nye individuelle nedskrivninger | -881 | 0 | -3 893 |
| Konstaterte tap hvor det tidligere år er foretatt individuelle nedskrivninger | -101 | -103 | -14 797 |
| Reversering av tidligere individuelle nedskrivninger | 5 413 | 672 | 23 807 |
| Konstaterte tap hvor det tidligere år ikke er foretatt individuelle nedskrivninger | 0 | -211 | -181 |
| Inngang på tidligere konstaterte tap | 166 | 182 | 615 |
| Renter på nedskrevne lån | 588 | -335 | -1 045 |
| Tap på utlån og garantier | -290 | -2 031 | -24 158 |
Note 9 Utlån til og fordringer på kunder
| Utlån fordelt etter næring | 31.03.2025 | 31.03.2024 | 31.12.2024 |
|---|---|---|---|
| Fordelt etter næring | |||
| Jordbruk | 72 892 | 73 338 | 83 643 |
| Skogbruk | 6 942 | 12 411 | 7 480 |
| Bergsverksdrift og utvinning | 3 147 | 1 590 | 2 919 |
| Industri | 63 246 | 52 938 | 56 282 |
| Bygging av skip og båter | 0 | 0 | 0 |
| Elektrisitets-, gass-, damp og varmtvannsforsyning | 33 358 | 36 859 | 33 689 |
| Vannforsyning, avløps- og renovasjon | 9 365 | 9 436 | 9 449 |
| Utvikling av byggeprosjekter | 1 389 766 | 1 173 095 | 1 382 382 |
| Bygge- og anleggsvirksomhet | 413 960 | 338 502 | 409 870 |
| Varehandel, reparasjon av motorvogner | 293 770 | 220 786 | 275 378 |
| Transport og lagring | 48 917 | 54 871 | 54 596 |
| Overnattings- og serveringsvirksomhet | 82 236 | 114 229 | 79 788 |
| Informasjon og kommunikasjon | 5 882 | 6 334 | 7 591 |
| Omsetning og drift av fast eiendom | 3 137 523 | 2 149 266 | 2 895 286 |
| Faglig og finansiell tjenesteyting | 89 992 | 149 062 | 73 337 |
| Forretningsmessig tjenesteyting | 41 866 | 42 028 | 42 410 |
| Tjenesteytende næringer ellers | 98 333 | 58 426 | 102 434 |
| Sum næring | 5 791 195 | 4 493 171 | 5 516 534 |
| Person | 13 221 845 | 9 970 885 | 13 477 124 |
| Sum brutto utlån til og fordringer på kunder | 19 013 040 | 14 464 056 | 18 993 658 |
| Forventet tap Steg 1 | -10 322 | -7 599 | -8 353 |
| Forventet tap Steg 2 | -53 652 | -32 813 | -49 541 |
| Forventet tap Steg 3 | -40 698 | -45 571 | -42 447 |
| Netto utlån til og fordringer på kunder | 18 908 368 | 14 378 073 | 18 893 317 |
Endringer i tapsnedskrivninger
| 2025 | ||||
|---|---|---|---|---|
| Nedskrivninger på utlån til kunder - personmarkedet | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | Totalt |
| Nedskrivinger pr. 31.12.2024 | 1 882 | 10 470 | 13 390 | 25 742 |
| Overføringer mellom steg: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 650 | -468 | -182 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -242 | 242 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | 0 | -82 | 82 | 0 |
| Nedskrivninger på nye utlån utbetalt i året | 165 | 67 | 0 | 232 |
| Utlån som er fraregnet i perioden | -202 | -252 | -589 | -1 043 |
| Konstaterte tap | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Endret eksponering eller endringer i modell eller risikoparametre | -251 | 1 554 | 352 | 1 655 |
| Nedskrivinger personmarkedet pr. 31.03.2025 | 2 002 | 11 531 | 13 053 | 26 586 |
| 2025 | ||||
|---|---|---|---|---|
| Brutto utlån til kunder - personmarkedet | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | Totalt |
| Brutto utlån pr. 31.12.2024 | 12 300 095 | 1 057 949 | 109 799 | 13 467 843 |
| Overføringer mellom steg: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 171 782 | -167 231 | -4 551 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -368 848 | 368 848 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | 0 | -9 815 | 9 815 | 0 |
| Netto endring | -111 869 | -12 315 | -289 | -124 473 |
| Nye utlån utbetalt | 720 514 | 16 409 | 0 | 736 923 |
| Utlån som er fraregnet i perioden | -797 878 | -46 020 | -14 550 | -858 448 |
| Konstaterte tap | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Brutto utlån til personmarkedet pr. 31.03.2025 | 11 913 796 | 1 207 825 | 100 224 | 13 221 845 |
| 2025 | ||||
|---|---|---|---|---|
| Nedskrivninger på utlån til kunder - bedriftsmarkedet | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | Totalt |
| Nedskrivinger pr. 31.12.2024 | 6 471 | 39 071 | 29 057 | 74 599 |
| Overføringer mellom steg: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 3 636 | -3 591 | -45 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -456 | 456 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | 0 | -69 | 69 | 0 |
| Nedskrivninger på nye utlån utbetalt i året | 3 013 | 0 | 2 766 | 5 779 |
| Utlån som er fraregnet i perioden | -651 | -3 136 | -2 428 | -6 215 |
| Konstaterte tap | 0 | 0 | -101 | -101 |
| Endret eksponering eller endringer i modell eller risikoparametre | -3 693 | 9 390 | -1 673 | 4 024 |
| Nedskrivinger bedriftsmarkedet pr. 31.03.2025 | 8 320 | 42 121 | 27 645 | 78 086 |
| 2025 | ||||
|---|---|---|---|---|
| Brutto utlån til kunder - bedriftsmarkedet | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | Totalt |
| Brutto utlån pr. 31.12.2024 | 4 476 687 | 972 101 | 69 270 | 5 518 058 |
| Overføringer mellom steg: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 252 467 | -252 021 | -445 | 1 |
| Overføringer til steg 2 | -188 802 | 188 802 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | 0 | -3 274 | 3 274 | 0 |
| Netto endring | 47 070 | -7 125 | 497 | 40 442 |
| Nye utlån utbetalt | 776 969 | 0 | 14 079 | 791 048 |
| Utlån som er fraregnet i perioden | -414 290 | -130 874 | -13 089 | -558 253 |
| Konstaterte tap | 0 | 0 | -101 | -101 |
| Brutto utlån til bedriftsmarkedet pr. 31.03.2025 | 4 950 101 | 767 609 | 73 485 | 5 791 195 |
| 2025 | ||||
|---|---|---|---|---|
| Nedskrivninger på ubenyttede kreditter og garantier | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | Totalt |
| Nedskrivinger pr. 31.12.2024 | 2 134 | 770 | 3 035 | 5 939 |
| Overføringer mellom steg: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 203 | -47 | -156 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -34 | 34 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Nedskrivninger på nye kreditter og garantier | 162 | 55 | 0 | 217 |
| Nedskrivninger på ubenyttede kreditter og garantier som er fraregnet i perioden | -211 | -197 | 0 | -408 |
| Endret eksponering eller endringer i modell eller risikoparametre | -667 | -32 | -2 697 | -3 396 |
| Nedskrivinger pr. 31.03.2025 | 1 587 | 583 | 182 | 2 352 |
| 2024 | ||||
|---|---|---|---|---|
| Nedskrivninger på utlån til kunder - personmarkedet | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | Totalt |
| Nedskrivinger pr. 31.12.2023 | 1 594 | 9 302 | 13 095 | 23 991 |
| Fusjon Hjartdal og Gransherad Sparebank | 0 | 3 331 | 586 | 3 917 |
| Overføringer mellom steg: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 2 858 | -2 797 | -61 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -142 | 238 | -96 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | -15 | -116 | 131 | 0 |
| Nedskrivninger på nye utlån utbetalt i året | 515 | 436 | 146 | 1 097 |
| Utlån som er fraregnet i perioden | -393 | -1 475 | -4 706 | -6 574 |
| Konstaterte tap | 0 | 0 | -4 008 | -4 008 |
| Endret eksponering eller endringer i modell eller risikoparametre | -2 535 | 1 551 | 8 303 | 7 319 |
| Nedskrivinger personmarkedet pr. 31.12.2024 | 1 882 | 10 470 | 13 390 | 25 742 |
| 2024 | ||||
|---|---|---|---|---|
| Brutto utlån til kunder - personmarkedet | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | Totalt |
| Brutto utlån pr. 31.12.2023 | 8 642 305 | 1 191 759 | 82 006 | 9 916 070 |
| Fusjon Hjartdal og Gransherad Sparebank | 2 938 435 | 197 455 | 9 336 | 3 145 226 |
| Overføringer mellom steg: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 526 925 | -525 143 | -1 782 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -383 290 | 383 067 | 223 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | -20 863 | -12 969 | 33 832 | 0 |
| Netto endring | -195 821 | -19 057 | -1 051 | -215 929 |
| Nye utlån utbetalt | 2 744 394 | 122 275 | 11 393 | 2 878 062 |
| Utlån som er fraregnet i perioden | -1 944 611 | -277 156 | -20 530 | -2 242 297 |
| Konstaterte tap | 0 | 0 | -4 008 | -4 008 |
| Brutto utlån til personmarkedet pr. 31.12.2024 | 12 307 474 | 1 060 231 | 109 419 | 13 477 124 |
| 2024 | ||||
|---|---|---|---|---|
| Nedskrivninger på utlån til kunder - bedriftsmarkedet | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | Totalt |
| Nedskrivinger pr. 31.12.2023 | 6 118 | 22 957 | 31 251 | 60 326 |
| Fusjon Hjartdal og Gransherad Sparebank | 0 | 3 731 | 2 958 | 6 689 |
| Overføringer mellom steg: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 6 653 | -3 987 | -2 666 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -748 | 3 920 | -3 172 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | -95 | -235 | 330 | 0 |
| Nedskrivninger på nye utlån utbetalt i året | 2 846 | 4 575 | 2 690 | 10 111 |
| Utlån som er fraregnet i perioden | -1 989 | -2 906 | -12 458 | -17 353 |
| Konstaterte tap | 0 | 0 | -10 970 | -10 970 |
| Endret eksponering eller endringer i modell eller risikoparametre | -6 314 | 11 016 | 21 094 | 25 796 |
| Nedskrivinger bedriftsmarkedet pr. 31.12.2024 | 6 471 | 39 071 | 29 057 | 74 599 |
| 2024 | ||||
|---|---|---|---|---|
| Brutto utlån til kunder - bedriftsmarkedet | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | Totalt |
| Brutto utlån pr. 31.12.2023 | 3 218 780 | 1 058 317 | 77 191 | 4 354 288 |
| Fusjon Hjartdal og Gransherad Sparebank | 602 712 | 69 588 | 2 873 | 675 173 |
| Overføringer mellom steg: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 286 879 | -278 031 | -8 848 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -332 026 | 335 302 | -3 276 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | -12 172 | -14 707 | 26 879 | 0 |
| Netto endring | 59 024 | -17 226 | -23 662 | 18 136 |
| Nye utlån utbetalt | 1 304 234 | 190 953 | 17 482 | 1 512 669 |
| Utlån som er fraregnet i perioden | -665 206 | -359 399 | -8 157 | -1 032 762 |
| Konstaterte tap | 0 | 0 | -10 970 | -10 970 |
| Brutto utlån til bedriftsmarkedet pr. 31.12.2024 | 4 462 225 | 984 797 | 69 512 | 5 516 534 |
| 2024 | ||||
|---|---|---|---|---|
| Nedskrivninger på ubenyttede kreditter og garantier | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | Totalt |
| Nedskrivinger pr. 31.12.2023 | 980 | 1 195 | 654 | 2 829 |
| Fusjon Hjartdal og Gransherad Sparebank | 95 | 17 | 186 | 298 |
| Overføringer mellom steg: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 757 | -112 | -645 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -51 | 51 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | -17 | 0 | 17 | 0 |
| Nedskrivninger på nye kreditter og garantier | 502 | 50 | 139 | 691 |
| Nedskrivninger på ubenyttede kreditter og garantier som er fraregnet i perioden | -307 | -919 | -69 | -1 295 |
| Endret eksponering eller endringer i modell eller risikoparametre | 175 | 488 | 2 753 | 3 416 |
| Nedskrivinger pr. 31.12.2024 | 2 134 | 770 | 3 035 | 5 939 |
| 2025 | |||
|---|---|---|---|
| Opplysninger om engasjement med nivå 3 nedskrivninger | PM | BM | Sum |
| Engasjement med individuell nedskrivning | 100 224 | 73 485 | 173 709 |
| Virkelig verdi sikkerheter | 87 171 | 45 658 | 132 829 |
| 2024 | |||
|---|---|---|---|
| Opplysninger om engasjement med nivå 3 nedskrivninger | PM | BM | Sum |
| Engasjement med individuell nedskrivning | 109 419 | 69 512 | 178 931 |
| Virkelig verdi sikkerheter | 96 029 | 37 420 | 133 449 |
Opplysninger om overtatte sikkerheter Det er ikke overtatt sikkerheter i 2025 (2024: 0).
Note 10 Misligholdte engasjementer
| 31.03.2025 | 31.03.2024 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|---|
| Brutto misligholdte engasjementer over 90 dager | 98 223 | 101 099 | 102 224 |
| Nedskrivinger på misligholdte engasjement over 90 dager | -29 536 | -31 075 | -34 468 |
| Netto misligholdte engasjementer over 90 dager | 68 687 | 70 024 | 67 756 |
| Brutto øvrige misligholdte engasjementer | 78 801 | 86 464 | 90 585 |
| Nedskriving på øvrige misligholdte engasjementer | -11 343 | -15 140 | -11 014 |
| Netto øvrige misligholdte engasjementer | 67 458 | 71 324 | 79 571 |
| Sum netto misligholdte engasjementer | 136 145 | 141 348 | 147 327 |
Note 11 Innskudd fra kunder
| Innskudd fordelt etter sektor og næring | 31.03.2025 | 31.03.2024 | 31.12.2024 |
|---|---|---|---|
| Fordelt etter næring | |||
| Jordbruk | 197 256 | 164 657 | 170 731 |
| Skogbruk | 65 473 | 39 361 | 50 784 |
| Fiske og fangst | 118 | 57 | 67 |
| Bergsverksdrift og utvinning | 12 974 | 6 856 | 23 264 |
| Industri | 276 716 | 202 360 | 256 333 |
| Elektrisitets-, gass-, damp og vannsforsyning | 86 162 | 110 966 | 83 188 |
| Vannforsyning, avløps- og renovasjon | 8 394 | 18 266 | 11 737 |
| Utvikling av byggeeprosjekter | 197 501 | 280 293 | 206 441 |
| Bygge- og anleggsvirksomhet | 515 633 | 417 771 | 512 475 |
| Varehandel, reparasjon av motorvogner | 301 536 | 228 997 | 338 663 |
| Utenriks sjøfart og rørtransoprt | 11 674 | 13 502 | 11 534 |
| Transport og lagring | 94 528 | 68 229 | 107 227 |
| Overnattings- og serveringsvirksomhet | 116 918 | 94 671 | 109 815 |
| Informasjon og kommunikasjon | 105 667 | 46 091 | 85 313 |
| Omsetning og drift av fast eiendom | 956 789 | 532 913 | 924 885 |
| Faglig og finansiell tjenesteyting | 655 317 | 532 050 | 686 802 |
| Forretningsmessig tjenesteyting | 126 644 | 63 657 | 110 795 |
| Tjenesteytende næringer ellers | 1 278 554 | 1 080 763 | 1 380 260 |
| Sum næring | 5 007 853 | 3 901 460 | 5 070 314 |
| Person | 9 871 930 | 6 842 501 | 9 715 764 |
| Sum innskudd fra kunder | 14 879 783 | 10 743 961 | 14 786 078 |
Note 12 Finansielle instrumenter
| 31.03.2025 | ||||
|---|---|---|---|---|
| Sum | ||||
| Finansielle eiendeler | Nivå 1 | Nivå 2 | Nivå 3 | virkelig verdi |
| Fastrenteutlån til virkelig verdi over ordinært resultat | 0 | 307 152 | 0 | 307 152 |
| Finansielle derivater | 0 | 6 433 | 0 | 6 433 |
| Verdipapirer til virkelig verdi over ordinært resultat | ||||
| Aksjer | 0 | 0 | 10 876 | 10 876 |
| Pengemarkedsfond | 98 833 | 0 | 0 | 98 833 |
| Sertifikater og obligasjoner | 1 939 530 | 645 098 | 0 | 2 584 628 |
| Verdipapirer til virkelig verdi over utvidet resultat | ||||
| Aksjer | 0 | 0 | 817 461 | 817 461 |
| Sum | 2 038 363 | 958 683 | 828 337 | 3 825 383 |
| Finansielle forpliktelser | ||||
| Finansielle derivater | 0 | 0 | 0 | 0 |
Det er ingen overføringer mellom nivå 1 og 2 i løpet av perioden.
| 31.12.2024 | ||||
|---|---|---|---|---|
| Sum | ||||
| Finansielle eiendeler | Nivå 1 | Nivå 2 | Nivå 3 | virkelig verdi |
| Fastrenteutlån til virkelig verdi over ordinært resultat | 0 | 316 726 | 0 | 316 726 |
| Finansielle derivater | 0 | 6 845 | 0 | 6 845 |
| Verdipapirer til virkelig verdi over ordinært resultat | ||||
| Aksjer | 0 | 0 | 10 904 | 10 904 |
| Pengemarkedsfond | 97 587 | 0 | 0 | 97 587 |
| Sertifikater og obligasjoner | 1 952 474 | 592 295 | 0 | 2 544 769 |
| Verdipapirer til virkelig verdi over utvidet resultat | ||||
| Aksjer | 0 | 0 | 785 975 | 785 975 |
| Sum | 2 050 061 | 915 866 | 796 879 | 3 762 806 |
| Finansielle forpliktelser | ||||
| Finansielle derivater | 0 | 0 | 0 | 0 |
Det er ingen overføringer mellom nivå 1 og 2 i løpet av året.
Vurdering av virkelig verdi
Under vises en tabell med virkelig verdimålinger for finansielle instrumenter på balansedagen.
- Nivå 1: Notert pris i et aktivt marked for en identisk eiendel eller forpliktelse
- Nivå 2: Verdsettelse basert på andre observerbare faktorer enten direkte (pris) eller indirekte (utledet fra priser) enn notert pris (brukt i nivå 1) for eiendelen eller forpliktelsen.
- Nivå 3: Verdsettelse basert på faktorer som ikke er hentet fra observerbare markeder (ikke observerbare forutsetninger).
| Avstemming av nivå 3 elementer | Egenkapitalinstrumenter | ||
|---|---|---|---|
| 31.03.2025 | Virkeli verdi over ordinært resultat | Virkeli verdi over utvidet resultat | Sum |
| Virkelig verdi 1.1.25 | 10 904 | 785 975 | 796 879 |
| Tilgang | 0 | 20 463 | 20 463 |
| Avgang | 0 | 0 | 0 |
| Netto verdiendring på finansielle eiendeler | -28 | 11 023 | 10 995 |
| Endringer inn/ut av nivå 3 | 0 | 0 | 0 |
| Virkelig verdi | 10 876 | 817 461 | 828 337 |
| Avstemming av nivå 3 elementer | Egenkapitalinstrumenter | ||
|---|---|---|---|
| 31.12.2024 | Virkeli verdi over ordinært resultat | Virkeli verdi over utvidet resultat | Sum |
| Virkelig verdi 1.1.23 | 8 288 | 543 990 | 552 278 |
| Tilgang ved fusjon av Hjartdal og Gransherad Sparebank | 2 226 | 204 560 | 206 786 |
| Tilgang | 0 | 51 483 | 51 483 |
| Avgang | -211 | 0 | -211 |
| Netto verdiendring på finansielle eiendeler | 601 | -14 058 | -13 457 |
| Endringer inn/ut av nivå 3 | 0 | 0 | 0 |
| Virkelig verdi | 10 904 | 785 975 | 796 879 |
Finansielle eiendeler og forpliktelser
| 31.03.2025 | Virkeli verdi over ordinært resultat | Virkeli verdi over utvidet resultat | Utlån og fordringer til amortisert kost | Sum |
|---|---|---|---|---|
| Utlån til og fordringer på kredittinstitusjoner | 0 | 0 | 837 355 | 837 355 |
| Netto utlån til og fordringer på kunder | 307 152 | 0 | 18 601 216 | 18 908 368 |
| Sertifikater og obligasjoner | 2 584 628 | 0 | 0 | 2 584 628 |
| Aksjer, andeler og andre egenkapitalinstrumenter | 109 709 | 817 461 | 0 | 927 170 |
| Finansielle derivater | 6 433 | 0 | 0 | 6 433 |
| Sum finansielle eiendeler | 3 007 922 | 817 461 | 19 438 571 | 23 263 954 |
| Gjeld til kredittinstitusjoner | 0 | 0 | 117 370 | 117 370 |
| Innskudd fra kunder | 0 | 0 | 14 879 783 | 14 879 783 |
| Finansielle derivater | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Gjeld stiftet ved utstedelse av verdipapirer | 0 | 0 | 5 022 053 | 5 022 053 |
| Ansvarlig lånekapital | 0 | 0 | 175 648 | 175 648 |
| Sum finansielle forpliktelser | 0 | 0 | 20 194 854 | 20 194 854 |
| 31.12.2024 | Virkeli verdi over ordinært resultat | Virkeli verdi over utvidet resultat | Utlån og fordringer til amortisert kost | Sum |
|---|---|---|---|---|
| Utlån til og fordringer på kredittinstitusjoner | 0 | 0 | 430 441 | 430 441 |
| Netto utlån til og fordringer på kunder | 316 726 | 0 | 18 576 591 | 18 893 317 |
| Sertifikater og obligasjoner | 2 544 769 | 0 | 0 | 2 544 769 |
| Aksjer, andeler og andre egenkapitalinstrumenter | 108 491 | 785 975 | 0 | 894 466 |
| Finansielle derivater | 6 845 | 0 | 0 | 6 845 |
| Sum finansielle eiendeler | 2 976 831 | 785 975 | 19 007 032 | 22 769 838 |
| Gjeld til kredittinstitusjoner | 0 | 0 | 116 332 | 116 332 |
| Innskudd fra kunder | 0 | 0 | 14 786 078 | 14 786 078 |
| Finansielle derivater | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Gjeld stiftet ved utstedelse av verdipapirer | 0 | 0 | 4 673 238 | 4 673 238 |
| Ansvarlig lånekapital | 0 | 0 | 175 710 | 175 710 |
| Sum finansielle forpliktelser | 0 | 0 | 19 751 358 | 19 751 358 |
Note 13 Varige driftsmidler
| Maskiner, inventar, transport-midler | Bygninger og tomter | Bruksretter | Investerings-eiendommer | Sum | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bokført verdi pr 31. desember 2024 | 11 451 | 136 465 | 5 089 | 9 114 | 162 119 |
| Bokført verdi pr 1. januar 2025 | 11 451 | 136 465 | 5 089 | 9 114 | 162 119 |
| Tilgang | 382 | 4 456 | 0 | 0 | 4 838 |
| Avgang | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Avskrivninger | -537 | -683 | -718 | -292 | -2 230 |
| Verdiendringer, gevinst/tap | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Bokført verdi pr 31.03.25 | 11 296 | 140 238 | 4 371 | 8 822 | 164 727 |
| Bokført verdi pr 1. januar 2024 | 8 255 | 100 019 | 4 529 | 10 285 | 123 088 |
| Tilgang ved fusjon av Hjartdal og Gransherad Sparebank (note 16) | 5 244 | 38 766 | 1 340 | 0 | 45 350 |
| Tilgang | 0 | 0 | 1 727 | 0 | 1 727 |
| Avgang | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Avskrivninger | -2 048 | -2 320 | -2 507 | -1 171 | -8 046 |
| Verdiendringer, gevinst/tap | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Bokført verdi pr 31.12.2024 | 11 451 | 136 465 | 5 089 | 9 114 | 162 119 |
Note 14 Gjeld stiftet ved utstedelse av verdipapirer
| 31.12.2024 | Låne-opptak | Forfall/ Innløst | Overtatt ved fusjon (note16) | Andre endringer | 31.03.2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Obligasjonslån (pålydende) | 4 640 000 | 900 000 | -550 000 | 0 | 4 990 000 | |
| Ansvarlig lånekapital | 175 000 | 0 | 0 | 175 000 | ||
| Overkurs/underkurs | 2 180 | -72 | 2 108 | |||
| Påløpte renter | 31 768 | 0 | -1 175 | 30 593 | ||
| Langsiktig gjeld | 4 848 948 | 900 000 | -550 000 | 0 | -1 247 | 5 197 701 |
| 31.12.2023 | Låne-opptak | Forfall/ Innløst | Overtatt ved fusjon (note16) | Andre endringer | 31.12.2024 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Obligasjonslån (pålydende) | 4 050 000 | 1 450 000 | -950 000 | 90 000 | 4 640 000 | |
| Ansvarlig lånekapital | 160 000 | -25 000 | 40 000 | 175 000 | ||
| Overkurs/underkurs | -1 542 | 3 722 | 2 180 | |||
| Påløpte renter | 26 507 | 1240 | 4 021 | 31 768 | ||
| Langsiktig gjeld | 4 234 965 | 1 450 000 | -975 000 | 131 240 | 7 743 | 4 848 948 |
Note 15 Utbytte pr. Egenkapitalbevis
Det ble vedtatt på generalforsamling 26. mars 2025 å utbetale utbytte på kr 32,52 pr. egenkapitalbevis, totalt 74,6 mill. kroner for regnskapsåret 2024. Utbetalt utbytte for regnskapsåret 2023 var 17,0 kr pr. egenkapitalbevis, totalt 35,6 mill. kroner.
Note 16 Hendelser etter balansedagen
Det har ikke oppstått forhold etter avslutningen av regnskapsperioden som har innvirkning på bedømmelsen og vurdering av regnskapet pr 31.03.2025.

