Noter
Note 1 Generell informasjon
Skue Sparebank er en selvstendig sparebank som tilbyr finansielle produkter og tjenester innenfor områdene sparing/plassering, utlån, betalingsformidling, samt liv- og skadeforsikring. Bankens målsetting er å være en fullservicebank med stor grad av nærhet til kundene. De viktigste kundene er personkunder, primærnæringer, små og mellomstore bedrifter, samt offentlig sektor.
Skue Sparebank er registrert og hjemmehørende i Norge, med forretningsadresse på Geilo. Banken har postadresse:
Jordeshagen 5,
3540 Nesbyen.
Banken er notert på Oslo Børs med egenkapitalbevis og obligasjonsgjeld.
Regnskapet ble vedtatt av styret den 14. august 2025.
Note 2 Grunnlag for utarbeidelsen
Delårsrapport pr 30. juni 2025 er utarbeidet i samsvar med IAS 34 delårs rapportering. Delårsrapporten skal leses med relasjon til siste årsrapport pr 31.12.2024, som er utarbeidet i samsvar med IFRS. Alle tall er oppgitt i hele tusen kroner.
Delårsregnskapet er urevidert.
Note 3 Regnskapsprinsipper
De samme regnskapsprinsipper og beregninger er fulgt i delårsregnskapet som i siste årsregnskap.
Det henvises til årsrapporten for 2024 for øvrige regnskapsprinsipper.
Både betydelig estimatusikkerhet, uroligheter i verdensøkonomien, høy inflasjon, svak kronekurs og usikkerhet rundt den økonomiske utviklingen medfører at det er nødvendig å benytte mer skjønn og gruppevis tilnærming i beregning av nedskrivninger på utlån. Banken vurderer at de modellberegnede nedskrivningene ikke tar tilstrekkelig høyde for den usikre situasjonen bankene og deres kunder befinner seg i.
Med usikkerhet rundt makrofaktorene som ligger til grunn i den eksisterende nedskrivningsmodellen, vurderer banken at det er nødvendig å ta høyde for at mislighold vil øke blant boliglånskunder og at utvikling i konkurser blant norske bedrifter vil fortsette å øke i tiden fremover.
Banken har, med bakgrunn i dette, økte tapsnedskrivninger i steg 2 i 2. kvartal på 23,6 mill. kroner utover det banken ellers ville ha nedskrevet – en reduksjon på 12,1 mill. kroner fra 1. kvartal 2025.
Totale nedskrivninger på kundeengasjement på og utenfor balanse:
| Nedskrivninger | Nedskrivning 31.03.25 | Opprinnelig modell 30.06.25 | Tilleggs-nedskrivning | Totalt nedskrivning 30.06.25 |
|---|---|---|---|---|
| Steg 1 | 11 909 | 10 366 | 10 366 | |
| Steg 2 | 38 255 | 15 980 | 23 552 | 39 532 |
| Steg 3 (individuelle) | 40 880 | 64 377 | 64 377 | |
| Sum | 91 044 | 90 723 | 23 552 | 114 275 |
| Sum Steg 1 og 2 | 50 164 | 26 346 | 23 552 | 49 898 |
PM
Personmarkedet er mindre utsatt for tap.
Banken har hovedsakelig lån med pant i bolig som har gjennomsnittlig lav belåningsgrad. Velferdsordningene i Norge, inkl. spesifikke tiltak så som strømstøtten, medfører også at personmarkedet er mindre utsatt for tap. Boligmarkedet har de seneste årene holdt seg godt, selv om boligprisveksten har bremset opp og stedvis var negativ (2023). Boligmarkedet har hatt en sterk start på 2025, og sammen med rentekuttet fra Norges Bank i juni, har banken redusert tilleggsnedskrivningene i 2. kvartal. Fritidsboligmarkedet har også vært historisk sterkt, men økte råvarepriser, høyere renter og generelt større usikkerhet i markedet har bidratt til betydelig lavere aktivitet og etterspørsel, selv om det i senere tid er tegn til noe bedring i salget.
Basert på dette og med bakgrunn i forventing om lavere økonomisk vekst, noe høyere inflasjon og en fortsatt innstrammende penge- og kredittpolitikk ser banken en risiko for økte tap i personmarkedet, og har beregnet tilleggsnedskrivninger med en justeringsfaktor på 0,03% på personmarkedet (redusert fra 0,04% i 1. kvartal) multiplisert med utestående eksponering. Nedskrivninger på utlån til personmarkedet er derfor økt med 3,9 mill. kroner sammenlignet med hva som er beregnet i nedskrivningsmodellen.
| Opprinnelig modell 30.06.25 | Tilleggs-nedskrivning | Totalt nedskrivning 30.06.25 | |
|---|---|---|---|
| Steg 1 PM | 2 884 | 2 884 | |
| Steg 2 PM | 5 298 | 3 923 | 9 221 |
| Sum PM | 8 182 | 3 923 | 12 105 |
Økt nedskrivning utover opprinnelig modell 3,9 mill. kroner
BM
Banken har beregnet nedskrivninger i steg 1 og steg 2 for kunder i bedriftsmarkedet, på grunnlag av hvor utsatte banken vurderer de ulike bransjene i bankens nedslagsfelt er.
Hver grad av risiko (1-5) blir tilført en «justeringsfaktor» i prosent. Evt. støtteordninger fra staten er hensyntatt i vurderingen av justeringsfaktorer for de ulike bransjene. Justeringsfaktoren for den enkelte bransje multipliseres med bankens eksponering i hver bransje. De beregnede nedskrivningsbeløpene etter risiko og eksponering, legges så til de modellberegnede nedskrivninger per bransje.
Effekten av usikkerheten på ulike sektorer og bransjer er delt inn i 5 grader/nyanser:
| Effekt | |
|---|---|
| 1 - Lav | 0,50 % |
| 2 - Lav til middels | 1,00 % |
| 3 - Middels | 1,50 % |
| 4 - Middels til høy | 2,00 % |
| 5 - Høy | 2,50 % |
| Opprinnelig modell 30.06.25 | Tilleggs-nedskrivning | Totalt nedskrivning 30.06.25 | |
|---|---|---|---|
| Steg 1 BM | 7 483 | 7 483 | |
| Steg 2 BM | 10 681 | 19 629 | 30 310 |
| Sum BM | 18 164 | 19 629 | 37 793 |
Økt nedskrivning utover opprinnelig modell er 19,6 mill. kroner.
Norges bank besluttet på rentemøtet i juni å sette ned styringsrenten med 0,25%-poeng til 4,25%, hovedsakelig grunnet avtagende prisvekst. Utsiktene fremover gjør at man kunne starte en forsiktig normalisering av styringsrenten, slik at inflasjonen kommer på ønsket nivå uten at man bremser økonomien mer enn nødvendig. Samtidig har arbeidsledigheten økt noe, dog fra et lavt nivå, og kapasitetsutnyttelsen i økonomien har avtatt og er nå nær et normalt nivå. Ifølge Norges Bank ser den økonomiske aktiviteten ut til å holde seg oppe. Etter en nedgang mot slutten av fjoråret har aktiviteten økt og vært høyere enn anslått.
Basert på dette og en konkret vurdering av bankens kundeportefølje, markedsområde og eksponering, og identifiserte individuelle nedskrivninger, har banken funnet at det er grunnlag for å redusere tilleggsnedskrivningene innen følgende bransjer (forrige kvartals vurdering vs. ny vurdering i parentes).
- Bygg, anlegg og eiendomsutvikling (1,00% --> 0,50%)
- Næringseiendom (0,40% --> 0,35%)
Note 4 Kapitaldekning
| Kapitaldekning | Urevidert | Urevidert | Revidert |
|---|---|---|---|
| 30.06.2025 | 30.06.2024 | 31.12.2024 | |
| Eierandelskapital | 68 815 | 62 768 | 68 815 |
| Overkursfond | 188 900 | 144 528 | 188 900 |
| Sparebankens grunnfond | 1 861 530 | 1 327 085 | 1 876 211 |
| Utjevningsfond | 271 124 | 260 353 | 336 344 |
| Gavefond | 222 534 | 22 656 | 253 830 |
| Fond for urealiserte gevinster | 223 411 | 262 236 | 257 456 |
| Resultat før skatt | 219 968 | 120 471 | 0 |
| - resultat - ikke tellende | -219 968 | -120 471 | 0 |
| - fradrag for ren kjernekapital i andre finansielle selskaper | 0 | -318 696 | 0 |
| - fradrag for forsvarlig verdsettelse | -4 161 | -2 974 | -3 762 |
| - fradrag for utbytte avsatt til utdeling | 0 | 0 | -74 606 |
| - fradrag for andre poster vedrørende ren kjernekapital | -244 924 | -32 316 | -83 602 |
| Sum ren kjernekapital | 2 587 229 | 1 725 640 | 2 819 586 |
| Innbetalt fondsobligasjoner | 130 000 | 130 000 | 130 000 |
| - fradrag for fondsobligasjoner i andre selskap | 0 | 0 | 0 |
| Sum kjernekapital | 2 717 229 | 1 855 640 | 2 949 586 |
| Ansvarlig lånekapital | 175 000 | 135 000 | 175 000 |
| - fradrag for ansvarlig lån i andre selskap | 0 | 0 | 0 |
| Sum netto ansvarlig kapital | 2 892 229 | 1 990 640 | 3 124 586 |
| Stater og sentralbanker | 0 | 0 | 0 |
| Lokale og regionale myndigheter | 78 719 | 35 852 | 65 109 |
| Multilaterale utviklingsbanker | 0 | 0 | 0 |
| Institusjoner | 146 094 | 27 161 | 56 868 |
| Foretak | 593 965 | 300 309 | 357 485 |
| Massemarked | 2 087 113 | 843 197 | 871 575 |
| Pant i eiendom inkl. oppkjøp, utvikling og konstruksjon (ADC)* | 5 179 543 | 6 723 726 | 8 494 382 |
| Forfalte engasjementer | 223 624 | 182 127 | 144 059 |
| Obligasjoner med fortrinnsrett | 229 026 | 161 018 | 192 267 |
| Fordring på institusjoner og foretak med kortsiktig rating | 103 351 | 54 858 | 79 001 |
| Andeler i verdipapirfond | 9 691 | 5 458 | 9 950 |
| Egenkapitalposisjoner | 757 250 | 208 125 | 760 373 |
| Øvrige engasjementer | 268 211 | 143 752 | 239 199 |
| Kredittrisiko | 9 676 587 | 8 685 582 | 11 270 269 |
| Operasjonell risiko | 909 789 | 734 958 | 1 086 603 |
| Motpartsrisiko (CVA-risiko) | 1 483 | 4 653 | 3 028 |
| Sum beregningsgrunnlag | 10 587 859 | 9 425 193 | 12 359 900 |
| Kapitaldekning | |||
| Ren kjernekapitaldekning | 24,44 % | 18,31 % | 22,81 % |
| Kjernekapitaldekning | 25,66 % | 19,69 % | 23,86 % |
| Kapitaldekning | 27,32 % | 21,12 % | 25,28 % |
| Uvektet kjernekapitaldekning (LR) | 10,86 % | 10,30 % | 12,20 % |
| Forholdsmessig konsolidering av selskaper i samarbeidende gruppe (Eika Gruppen AS og EBK AS) | |||
| Ren kjernekapitaldekning | 2 581 942 | 2 013 148 | 2 787 095 |
| Kjernekapitaldekning | 2 743 602 | 2 161 990 | 2 947 162 |
| Kapitaldekning | 2 961 257 | 2 325 458 | 3 162 668 |
| Totalt beregningsgrunnlag | 11 943 661 | 10 651 147 | 13 917 821 |
| Ren kjernekapitaldekning | 21,62 % | 18,90 % | 20,03 % |
| Kjernekapitaldekning | 22,97 % | 20,30 % | 21,18 % |
| Kapitaldekning | 24,79 % | 21,83 % | 22,72 % |
| Uvektet kjernekapitaldekning (LR) | 9,21 % | 10,15 % | 10,39 % |
| Bufferkrav | |||
| Bevaringsbuffer | 298 592 | 266 279 | 347 946 |
| Motsyklisk buffer | 298 592 | 266 279 | 347 946 |
| Systemrisikobuffer | 537 465 | 479 302 | 626 302 |
| Sum bufferkrav til ren kjernekapital | 1 134 648 | 1 011 859 | 1 322 193 |
| Minimumskrav til ren kjerne | 537 465 | 479 302 | 626 302 |
| Pilar 2-krav (krav til ren kjernekapital) | 174 676 | 155 773 | 203 548 |
| Tilgjengelig ren kjernekapital utover minimumskrav og bufferkrav | 735 153 | 366 214 | 635 052 |
* Sammenligningstall består av kategoriene "Pant i bolig" og "Høyrisikoengasjementer"
Note 5 Netto provisjonsinntekter og inntekter fra andre banktjenester
| 30.06.2025 | 30.06.2024 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|---|
| Garantiprovisjon | 998 | 583 | 1 398 |
| Provisjoner av salg forsikring | 15 753 | 8 510 | 22 367 |
| Verdipapiromsetning og forvaltning | 5 001 | 4 224 | 9 597 |
| Formidlingsprovisjoner (EBK AS) | 15 506 | 7 590 | 18 634 |
| Betalingsformidling/ interbankgebyr/ årsgebyr | 14 182 | 13 975 | 30 729 |
| Andre gebyrer og tjenester | 1 840 | 1 421 | 3 010 |
| Sum provisjonsinntekter og inntekter fra banktjenester | 53 280 | 36 303 | 85 735 |
| Andre gebyrer og provisjonskostnader | -5 025 | -3 631 | -7 697 |
| Sum provisjonskostnader og kostnader ved banktjenester | -5 025 | -3 631 | -7 697 |
| Netto provisjonsinntekter og inntekter fra banktjenester | 48 255 | 32 672 | 78 038 |
Banken mottar provisjoner for forsikringssalg til kunder fra Fremtind Forsikring AS. Inntektene er et resultat av periodens salg og løpende eksisterende portefølje. Provisjonene mottas månedlig etterskuddsvis. Inntektene blir bokført i tilhørende periode.
Provisjoner for kunders verdipapirforvaltning mottar banken fra Eika Kapitalforvaltning AS kvartalsvis. Provisjonene er et resultat av periodens salg og løpende forvaltet portefølje. Inntektene mottas etterskuddsvis og inntektsføres i tilhørende periode.
Formidlingsprovisjoner fra Eika Boligkreditt AS er provisjon for kundebehandling/-oppfølging på vegne av Eika Boligkreditt AS. Inntektene genereres ved nye lån som formidles og løpende portefølje. Provisjonene mottas månedlig og inntektsføres i tilhørende periode som provisjoner for formidling av lån.
Inntekter fra betalingsformidling er straks gebyrer som inntreffer ved bruk av bankens tjenester innen betalingsformidling. Gebyrene belastes kunden enten umiddelbart eller akkumulert ved månedsslutt.
Andre inntekter for øvrige banktjenester som ikke faller inn under kategorien betalingsformidling inntektsføres umiddelbart når tjenesten er levert.
Note 6 Verdiendringer på finansielle instrumenter
| 30.06.2025 | 30.06.2024 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|---|
| Netto verdiendring på sertifikater og obligasjoner | 2 826 | 2 597 | -3 640 |
| Netto verdiendring på verdipapirer med variabel avkastning | 1 590 | 1 698 | 2 076 |
| Netto verdiendring på fastrente utlån | 3 056 | -705 | -537 |
| Netto verdiendring på finansielle derivater | -3 714 | 1 364 | 1 192 |
| Netto verdiendring på finansielle forpliktelser | -1 198 | -767 | -906 |
| Netto verdiendring på valuta | 179 | -27 | 180 |
| Sum verdiendringer på finansielle instrumenter | 2 739 | 4 160 | -1 635 |
Note 7 Lønn og andre personalkostnader
| 30.06.2025 | 30.06.2024 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|---|
| Lønn | 47 602 | 33 239 | 78 747 |
| Arbeidsgiveravgift og finansskatt | 8 458 | 5 709 | 16 597 |
| Pensjonskostnader | 4 993 | 3 673 | 7 716 |
| Sosiale kostnader | 3 464 | 1 144 | 4 839 |
| Sum lønn og andre personalkostnader | 64 517 | 43 765 | 107 899 |
Antall årsverk pr 30.06 i banken var 110,5 (2024: 81,3)
Note 8 Tap på utlån og garantier
| 30.06.2025 | 30.06.2024 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|---|
| Endring i ECL Steg 1 | 121 | -402 | -1 700 |
| Endring i ECL Steg 2 | 10 779 | -4 332 | -9 778 |
| Endring i ECL Steg 3 | 881 | -1 555 | -6 638 |
| Økning i eksisterende individuelle nedskrivninger | -6 948 | -4 594 | -10 548 |
| Nye individuelle nedskrivninger | -19 155 | 0 | -3 893 |
| Konstaterte tap hvor det tidligere år er foretatt individuelle nedskrivninger | -1 991 | -4 675 | -14 797 |
| Reversering av tidligere individuelle nedskrivninger | 7 320 | 5 474 | 23 807 |
| Konstaterte tap hvor det tidligere år ikke er foretatt individuelle nedskrivninger | 0 | -211 | -181 |
| Inngang på tidligere konstaterte tap | 468 | 288 | 615 |
| Renter på nedskrevne lån | -957 | -241 | -1 045 |
| Tap på utlån og garantier | -9 482 | -10 248 | -24 158 |
Note 9 Utlån til og fordringer på kunder
| Utlån fordelt etter næring | 30.06.2025 | 30.06.2024 | 31.12.2024 |
|---|---|---|---|
| Fordelt etter næring | |||
| Jordbruk | 78 462 | 74 979 | 83 643 |
| Skogbruk | 7 039 | 12 112 | 7 480 |
| Bergsverksdrift og utvinning | 2 911 | 2 142 | 2 919 |
| Industri | 66 100 | 51 164 | 56 282 |
| Bygging av skip og båter | 0 | 0 | 0 |
| Elektrisitets-, gass-, damp og varmtvannsforsyning | 32 132 | 29 772 | 33 689 |
| Vannforsyning, avløps- og renovasjon | 11 908 | 9 354 | 9 449 |
| Utvikling av byggeprosjekter | 1 218 807 | 1 179 101 | 1 382 382 |
| Bygge- og anleggsvirksomhet | 419 892 | 343 764 | 409 870 |
| Varehandel, reparasjon av motorvogner | 290 972 | 235 155 | 275 378 |
| Transport og lagring | 43 486 | 62 037 | 54 596 |
| Overnattings- og serveringsvirksomhet | 78 720 | 116 411 | 79 788 |
| Informasjon og kommunikasjon | 6 259 | 5 819 | 7 591 |
| Omsetning og drift av fast eiendom | 3 007 556 | 2 180 624 | 2 895 286 |
| Faglig og finansiell tjenesteyting | 74 759 | 147 471 | 73 337 |
| Forretningsmessig tjenesteyting | 78 040 | 41 891 | 42 410 |
| Tjenesteytende næringer ellers | 95 503 | 59 987 | 102 434 |
| Sum næring | 5 512 546 | 4 551 783 | 5 516 534 |
| Person | 13 147 634 | 10 140 211 | 13 477 124 |
| Sum brutto utlån til og fordringer på kunder | 18 660 180 | 14 691 994 | 18 993 658 |
| Forventet tap Steg 1 | -8 681 | -7 902 | -8 353 |
| Forventet tap Steg 2 | -38 920 | -37 207 | -49 541 |
| Forventet tap Steg 3 | -64 197 | -44 499 | -42 447 |
| Netto utlån til og fordringer på kunder | 18 548 382 | 14 602 386 | 18 893 317 |
Endringer i tapsnedskrivninger
| 2025 | ||||
|---|---|---|---|---|
| Nedskrivninger på utlån til kunder - personmarkedet | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | Totalt |
| Nedskrivinger pr. 31.12.2024 | 1 882 | 10 470 | 13 390 | 25 742 |
| Overføringer mellom steg: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 889 | -707 | -182 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -192 | 192 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | -11 | -264 | 275 | 0 |
| Nedskrivninger på nye utlån utbetalt i året | 283 | 286 | 103 | 672 |
| Utlån som er fraregnet i perioden | -327 | -741 | -2 811 | -3 879 |
| Konstaterte tap | 0 | 0 | -1 890 | -1 890 |
| Endret eksponering eller endringer i modell eller risikoparametre | -518 | -109 | 3 435 | 2 808 |
| Nedskrivinger personmarkedet pr. 30.06.2025 | 2 006 | 9 127 | 12 320 | 23 453 |
| 2025 | ||||
|---|---|---|---|---|
| Brutto utlån til kunder - personmarkedet | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | Totalt |
| Brutto utlån pr. 31.12.2024 | 12 307 474 | 1 060 231 | 109 419 | 13 477 124 |
| Overføringer mellom steg: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 235 539 | -230 988 | -4 551 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -446 145 | 446 145 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | -9 906 | -25 979 | 35 885 | 0 |
| Netto endring | -183 139 | -10 430 | -1 700 | -195 269 |
| Nye utlån utbetalt | 1 417 414 | 64 818 | 2 604 | 1 484 836 |
| Utlån som er fraregnet i perioden | -1 465 760 | -131 760 | -19 647 | -1 617 167 |
| Konstaterte tap | 0 | 0 | -1 890 | -1 890 |
| Brutto utlån til personmarkedet pr. 30.06.2025 | 11 855 477 | 1 172 037 | 120 120 | 13 147 634 |
| 2025 | ||||
|---|---|---|---|---|
| Nedskrivninger på utlån til kunder - bedriftsmarkedet | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | Totalt |
| Nedskrivinger pr. 31.12.2024 | 6 471 | 39 071 | 29 057 | 74 599 |
| Overføringer mellom steg: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 2 180 | -2 135 | -45 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -296 | 296 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | -638 | -668 | 1 306 | 0 |
| Nedskrivninger på nye utlån utbetalt i året | 3 362 | 1 332 | 3 859 | 8 553 |
| Utlån som er fraregnet i perioden | -2 470 | -6 627 | -3 230 | -12 327 |
| Konstaterte tap | 0 | 0 | -101 | -101 |
| Endret eksponering eller endringer i modell eller risikoparametre | -1 934 | -1 476 | 21 031 | 17 621 |
| Nedskrivinger bedriftsmarkedet pr. 30.06.2025 | 6 675 | 29 793 | 51 877 | 88 345 |
| 2025 | ||||
|---|---|---|---|---|
| Brutto utlån til kunder - bedriftsmarkedet | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | Totalt |
| Brutto utlån pr. 31.12.2024 | 4 462 225 | 984 797 | 69 512 | 5 516 534 |
| Overføringer mellom steg: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 237 563 | -237 118 | -445 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -175 919 | 175 919 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | -74 429 | -23 677 | 98 106 | 0 |
| Netto endring | -114 466 | 462 | 528 | -113 476 |
| Nye utlån utbetalt | 1 248 265 | 156 868 | 13 979 | 1 419 112 |
| Utlån som er fraregnet i perioden | -916 861 | -377 216 | -15 446 | -1 309 523 |
| Konstaterte tap | 0 | 0 | -101 | -101 |
| Brutto utlån til bedriftsmarkedet pr. 30.06.2025 | 4 666 378 | 680 035 | 166 133 | 5 512 546 |
| 2025 | ||||
|---|---|---|---|---|
| Nedskrivninger på ubenyttede kreditter og garantier | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | Totalt |
| Nedskrivinger pr. 31.12.2024 | 2 134 | 770 | 3 035 | 5 939 |
| Overføringer mellom steg: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 205 | -50 | -155 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -99 | 99 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | -3 | 0 | 3 | 0 |
| Nedskrivninger på nye kreditter og garantier | 279 | 55 | 8 | 342 |
| Nedskrivninger på ubenyttede kreditter og garantier som er fraregnet i perioden | -277 | -257 | 0 | -534 |
| Endret eksponering eller endringer i modell eller risikoparametre | -554 | -5 | -2 711 | -3 270 |
| Nedskrivinger pr. 30.06.2025 | 1 685 | 612 | 180 | 2 477 |
| 2024 | ||||
|---|---|---|---|---|
| Nedskrivninger på utlån til kunder - personmarkedet | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | Totalt |
| Nedskrivinger pr. 31.12.2023 | 1 594 | 9 302 | 13 095 | 23 991 |
| Fusjon Hjartdal og Gransherad Sparebank | 0 | 3 331 | 586 | 3 917 |
| Overføringer mellom steg: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 2 858 | -2 797 | -61 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -142 | 238 | -96 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | -15 | -116 | 131 | 0 |
| Nedskrivninger på nye utlån utbetalt i året | 515 | 436 | 146 | 1 097 |
| Utlån som er fraregnet i perioden | -393 | -1 475 | -4 706 | -6 574 |
| Konstaterte tap | 0 | 0 | -4 008 | -4 008 |
| Endret eksponering eller endringer i modell eller risikoparametre | -2 535 | 1 551 | 8 303 | 7 319 |
| Nedskrivinger personmarkedet pr. 31.12.2024 | 1 882 | 10 470 | 13 390 | 25 742 |
| 2024 | ||||
|---|---|---|---|---|
| Brutto utlån til kunder - personmarkedet | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | Totalt |
| Brutto utlån pr. 31.12.2023 | 8 642 305 | 1 191 759 | 82 006 | 9 916 070 |
| Fusjon Hjartdal og Gransherad Sparebank | 2 938 435 | 197 455 | 9 336 | 3 145 226 |
| Overføringer mellom steg: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 526 925 | -525 143 | -1 782 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -383 290 | 383 067 | 223 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | -20 863 | -12 969 | 33 832 | 0 |
| Netto endring | -195 821 | -19 057 | -1 051 | -215 929 |
| Nye utlån utbetalt | 2 744 394 | 122 275 | 11 393 | 2 878 062 |
| Utlån som er fraregnet i perioden | -1 944 611 | -277 156 | -20 530 | -2 242 297 |
| Konstaterte tap | 0 | 0 | -4 008 | -4 008 |
| Brutto utlån til personmarkedet pr. 31.12.2024 | 12 307 474 | 1 060 231 | 109 419 | 13 477 124 |
| 2024 | ||||
|---|---|---|---|---|
| Nedskrivninger på utlån til kunder - bedriftsmarkedet | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | Totalt |
| Nedskrivinger pr. 31.12.2023 | 6 118 | 22 957 | 31 251 | 60 326 |
| Fusjon Hjartdal og Gransherad Sparebank | 0 | 3 731 | 2 958 | 6 689 |
| Overføringer mellom steg: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 6 653 | -3 987 | -2 666 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -748 | 3 920 | -3 172 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | -95 | -235 | 330 | 0 |
| Nedskrivninger på nye utlån utbetalt i året | 2 846 | 4 575 | 2 690 | 10 111 |
| Utlån som er fraregnet i perioden | -1 989 | -2 906 | -12 458 | -17 353 |
| Konstaterte tap | 0 | 0 | -10 970 | -10 970 |
| Endret eksponering eller endringer i modell eller risikoparametre | -6 314 | 11 016 | 21 094 | 25 796 |
| Nedskrivinger bedriftsmarkedet pr. 31.12.2024 | 6 471 | 39 071 | 29 057 | 74 599 |
| 2024 | ||||
|---|---|---|---|---|
| Brutto utlån til kunder - bedriftsmarkedet | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | Totalt |
| Brutto utlån pr. 31.12.2023 | 3 218 780 | 1 058 317 | 77 191 | 4 354 288 |
| Fusjon Hjartdal og Gransherad Sparebank | 602 712 | 69 588 | 2 873 | 675 173 |
| Overføringer mellom steg: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 286 879 | -278 031 | -8 848 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -332 026 | 335 302 | -3 276 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | -12 172 | -14 707 | 26 879 | 0 |
| Netto endring | 59 024 | -17 226 | -23 662 | 18 136 |
| Nye utlån utbetalt | 1 304 234 | 190 953 | 17 482 | 1 512 669 |
| Utlån som er fraregnet i perioden | -665 206 | -359 399 | -8 157 | -1 032 762 |
| Konstaterte tap | 0 | 0 | -10 970 | -10 970 |
| Brutto utlån til bedriftsmarkedet pr. 31.12.2024 | 4 462 225 | 984 797 | 69 512 | 5 516 534 |
| 2024 | ||||
|---|---|---|---|---|
| Nedskrivninger på ubenyttede kreditter og garantier | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | Totalt |
| Nedskrivinger pr. 31.12.2023 | 980 | 1 195 | 654 | 2 829 |
| Fusjon Hjartdal og Gransherad Sparebank | 95 | 17 | 186 | 298 |
| Overføringer mellom steg: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 757 | -112 | -645 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -51 | 51 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | -17 | 0 | 17 | 0 |
| Nedskrivninger på nye kreditter og garantier | 502 | 50 | 139 | 691 |
| Nedskrivninger på ubenyttede kreditter og garantier som er fraregnet i perioden | -307 | -919 | -69 | -1 295 |
| Endret eksponering eller endringer i modell eller risikoparametre | 175 | 488 | 2 753 | 3 416 |
| Nedskrivinger pr. 31.12.2024 | 2 134 | 770 | 3 035 | 5 939 |
| 2025 | |||
|---|---|---|---|
| Opplysninger om engasjement med nivå 3 nedskrivninger | PM | BM | Sum |
| Engasjement med individuell nedskrivning | 120 120 | 166 133 | 286 253 |
| Virkelig verdi sikkerheter | 107 800 | 114 076 | 221 876 |
| 2024 | |||
|---|---|---|---|
| Opplysninger om engasjement med nivå 3 nedskrivninger | PM | BM | Sum |
| Engasjement med individuell nedskrivning | 109 419 | 69 512 | 178 931 |
| Virkelig verdi sikkerheter | 96 029 | 37 420 | 133 449 |
Opplysninger om overtatte sikkerheter. Det er ikke overtatt sikkerheter i 2025 (2024: 0).
Note 10 Misligholdte engasjementer
| 30.06.2025 | 30.06.2024 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|---|
| Brutto misligholdte engasjementer over 90 dager | 118 605 | 93 851 | 102 224 |
| Nedskrivinger på misligholdte engasjement over 90 dager | -22 677 | -26 951 | -34 468 |
| Netto misligholdte engasjementer over 90 dager | 95 928 | 66 900 | 67 756 |
| Brutto øvrige misligholdte engasjementer | 203 138 | 120 324 | 90 585 |
| Nedskriving på øvrige misligholdte engasjementer | -41 707 | -18 218 | -11 014 |
| Netto øvrige misligholdte engasjementer | 161 431 | 102 106 | 79 571 |
| Sum netto misligholdte engasjementer | 257 359 | 169 006 | 147 327 |
Note 11 Innskudd fra kunder
| Innskudd fordelt etter sektor og næring | 30.06.2025 | 30.06.2024 | 31.12.2024 |
|---|---|---|---|
| Fordelt etter næring | |||
| Jordbruk | 189 539 | 155 357 | 170 731 |
| Skogbruk | 70 203 | 35 735 | 50 784 |
| Fiske og fangst | 108 | 33 | 67 |
| Bergsverksdrift og utvinning | 11 675 | 7 571 | 23 264 |
| Industri | 267 942 | 205 290 | 256 333 |
| Elektrisitets-, gass-, damp og vannsforsyning | 81 797 | 92 977 | 83 188 |
| Vannforsyning, avløps- og renovasjon | 9 887 | 11 979 | 11 737 |
| Utvikling av byggeeprosjekter | 183 939 | 210 466 | 206 441 |
| Bygge- og anleggsvirksomhet | 506 338 | 395 768 | 512 475 |
| Varehandel, reparasjon av motorvogner | 333 920 | 218 136 | 338 663 |
| Utenriks sjøfart og rørtransoprt | 11 816 | 13 667 | 11 534 |
| Transport og lagring | 88 790 | 85 594 | 107 227 |
| Overnattings- og serveringsvirksomhet | 107 929 | 83 403 | 109 815 |
| Informasjon og kommunikasjon | 74 870 | 93 475 | 85 313 |
| Omsetning og drift av fast eiendom | 945 698 | 619 449 | 924 885 |
| Faglig og finansiell tjenesteyting | 564 773 | 505 915 | 686 802 |
| Forretningsmessig tjenesteyting | 102 591 | 84 896 | 110 795 |
| Tjenesteytende næringer ellers | 1 391 691 | 1 194 756 | 1 380 260 |
| Sum næring | 4 943 507 | 4 014 467 | 5 070 314 |
| Person | 10 311 326 | 7 000 924 | 9 715 764 |
| Sum innskudd fra kunder | 15 254 833 | 11 015 391 | 14 786 078 |
Note 12 Finansielle instrumenter
| 30.06.2025 | ||||
|---|---|---|---|---|
| Sum | ||||
| Finansielle eiendeler | Nivå 1 | Nivå 2 | Nivå 3 | virkelig verdi |
| Fastrenteutlån til virkelig verdi over ordinært resultat | 0 | 282 354 | 0 | 282 354 |
| Finansielle derivater | 0 | 3 666 | 0 | 3 666 |
| Verdipapirer til virkelig verdi over ordinært resultat | ||||
| Aksjer | 0 | 0 | 10 945 | 10 945 |
| Pengemarkedsfond | 100 205 | 0 | 0 | 100 205 |
| Sertifikater og obligasjoner | 2 158 663 | 811 980 | 0 | 2 970 643 |
| Verdipapirer til virkelig verdi over utvidet resultat | ||||
| Aksjer | 0 | 0 | 791 138 | 791 138 |
| Sum | 2 258 868 | 1 098 000 | 802 083 | 4 158 951 |
| Finansielle forpliktelser | ||||
| Finansielle derivater | 0 | 652 | 0 | 652 |
Det er ingen overføringer mellom nivå 1 og 2 i løpet av perioden.
| 31.12.2024 | ||||
|---|---|---|---|---|
| Sum | ||||
| Finansielle eiendeler | Nivå 1 | Nivå 2 | Nivå 3 | virkelig verdi |
| Fastrenteutlån til virkelig verdi over ordinært resultat | 0 | 316 726 | 0 | 316 726 |
| Finansielle derivater | 0 | 6 845 | 0 | 6 845 |
| Verdipapirer til virkelig verdi over ordinært resultat | ||||
| Aksjer | 0 | 0 | 10 904 | 10 904 |
| Pengemarkedsfond | 97 587 | 0 | 0 | 97 587 |
| Sertifikater og obligasjoner | 1 952 474 | 592 295 | 0 | 2 544 769 |
| Verdipapirer til virkelig verdi over utvidet resultat | ||||
| Aksjer | 0 | 0 | 785 975 | 785 975 |
| Sum | 2 050 061 | 915 866 | 796 879 | 3 762 806 |
| Finansielle forpliktelser | ||||
| Finansielle derivater | 0 | 0 | 0 | 0 |
Det er ingen overføringer mellom nivå 1 og 2 i løpet av året.
Vurdering av virkelig verdi
Under vises en tabell med virkelig verdimålinger for finansielle instrumenter på balansedagen.
- Nivå 1: Notert pris i et aktivt marked for en identisk eiendel eller forpliktelse
- Nivå 2: Verdsettelse basert på andre observerbare faktorer enten direkte (pris) eller indirekte (utledet fra priser) enn notert pris (brukt i nivå 1) for eiendelen eller forpliktelsen.
- Nivå 3: Verdsettelse basert på faktorer som ikke er hentet fra observerbare markeder (ikke observerbare forutsetninger).
| Avstemming av nivå 3 elementer | Egenkapitalinstrumenter | ||
|---|---|---|---|
| 30.06.2025 | Virkeli verdi over ordinært resultat | Virkeli verdi over utvidet resultat | Sum |
| Virkelig verdi 1.1.25 | 10 904 | 785 975 | 796 879 |
| Tilgang | 0 | 39 208 | 39 208 |
| Avgang | 0 | 0 | 0 |
| Netto verdiendring på finansielle eiendeler | 41 | -34 045 | -34 004 |
| Endringer inn/ut av nivå 3 | 0 | 0 | 0 |
| Virkelig verdi | 10 945 | 791 138 | 802 083 |
| Avstemming av nivå 3 elementer | Egenkapitalinstrumenter | ||
|---|---|---|---|
| 31.12.2024 | Virkeli verdi over ordinært resultat | Virkeli verdi over utvidet resultat | Sum |
| Virkelig verdi 1.1.23 | 8 288 | 543 990 | 552 278 |
| Tilgang ved fusjon av Hjartdal og Gransherad Sparebank | 2 226 | 204 560 | 206 786 |
| Tilgang | 0 | 51 483 | 51 483 |
| Avgang | -211 | 0 | -211 |
| Netto verdiendring på finansielle eiendeler | 601 | -14 058 | -13 457 |
| Endringer inn/ut av nivå 3 | 0 | 0 | 0 |
| Virkelig verdi | 10 904 | 785 975 | 796 879 |
Finansielle eiendeler og forpliktelser
| 30.06.2025 | Virkeli verdi over ordinært resultat | Virkeli verdi over utvidet resultat | Utlån og fordringer til amortisert kost | Sum |
|---|---|---|---|---|
| Utlån til og fordringer på kredittinstitusjoner | 0 | 0 | 870 704 | 870 704 |
| Netto utlån til og fordringer på kunder | 282 354 | 0 | 18 266 028 | 18 548 382 |
| Sertifikater og obligasjoner | 2 970 643 | 0 | 0 | 2 970 643 |
| Aksjer, andeler og andre egenkapitalinstrumenter | 111 150 | 791 138 | 0 | 902 288 |
| Finansielle derivater | 3 666 | 0 | 0 | 3 666 |
| Sum finansielle eiendeler | 3 367 813 | 791 138 | 19 136 732 | 23 295 683 |
| Gjeld til kredittinstitusjoner | 0 | 0 | 115 838 | 115 838 |
| Innskudd fra kunder | 0 | 0 | 15 254 833 | 15 254 833 |
| Finansielle derivater | 652 | 0 | 0 | 652 |
| Gjeld stiftet ved utstedelse av verdipapirer | 0 | 0 | 4 762 005 | 4 762 005 |
| Ansvarlig lånekapital | 0 | 0 | 175 682 | 175 682 |
| Sum finansielle forpliktelser | 652 | 0 | 20 308 358 | 20 309 010 |
| 31.12.2024 | Virkeli verdi over ordinært resultat | Virkeli verdi over utvidet resultat | Utlån og fordringer til amortisert kost | Sum |
|---|---|---|---|---|
| Utlån til og fordringer på kredittinstitusjoner | 0 | 0 | 430 441 | 430 441 |
| Netto utlån til og fordringer på kunder | 316 726 | 0 | 18 576 591 | 18 893 317 |
| Sertifikater og obligasjoner | 2 544 769 | 0 | 0 | 2 544 769 |
| Aksjer, andeler og andre egenkapitalinstrumenter | 108 491 | 785 975 | 0 | 894 466 |
| Finansielle derivater | 6 845 | 0 | 0 | 6 845 |
| Sum finansielle eiendeler | 2 976 831 | 785 975 | 19 007 032 | 22 769 838 |
| Gjeld til kredittinstitusjoner | 0 | 0 | 116 332 | 116 332 |
| Innskudd fra kunder | 0 | 0 | 14 786 078 | 14 786 078 |
| Finansielle derivater | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Gjeld stiftet ved utstedelse av verdipapirer | 0 | 0 | 4 673 238 | 4 673 238 |
| Ansvarlig lånekapital | 0 | 0 | 175 710 | 175 710 |
| Sum finansielle forpliktelser | 0 | 0 | 19 751 358 | 19 751 358 |
Note 13 Varige driftsmidler
| Maskiner, inventar, transport-midler | Bygninger og tomter | Bruksretter | Investerings-eiendommer | Sum | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bokført verdi pr 31. desember 2024 | 11 451 | 136 465 | 5 089 | 9 114 | 162 119 |
| Bokført verdi pr 1. januar 2025 | 11 451 | 136 465 | 5 089 | 9 114 | 162 119 |
| Tilgang | 2 134 | 10 331 | 16 207 | 0 | 28 672 |
| Avgang | -575 | 0 | -839 | 0 | -1 414 |
| Avskrivninger | -1 102 | -1 366 | -1 336 | -584 | -4 388 |
| Verdiendringer, gevinst/tap | 218 | 0 | 53 | 0 | 271 |
| Bokført verdi pr 30.06.25 | 12 126 | 145 430 | 19 174 | 8 530 | 185 260 |
| Bokført verdi pr 1. januar 2024 | 8 255 | 100 019 | 4 529 | 10 285 | 123 088 |
| Tilgang ved fusjon av Hjartdal og Gransherad Sparebank | 5 244 | 38 766 | 1 340 | 0 | 45 350 |
| Tilgang | 0 | 0 | 1 727 | 0 | 1 727 |
| Avgang | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Avskrivninger | -2 048 | -2 320 | -2 507 | -1 171 | -8 046 |
| Verdiendringer, gevinst/tap | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Bokført verdi pr 31.12.2024 | 11 451 | 136 465 | 5 089 | 9 114 | 162 119 |
Note 14 Gjeld stiftet ved utstedelse av verdipapirer
| 31.12.2024 | Låne-opptak | Forfall/ Innløst | Overtatt ved fusjon (note16) | Andre endringer | 30.06.2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Obligasjonslån (pålydende) | 4 640 000 | 1 100 000 | -1 007 000 | 0 | 4 733 000 | |
| Ansvarlig lånekapital | 175 000 | 0 | 0 | 175 000 | ||
| Overkurs/underkurs | 2 180 | -301 | 1 879 | |||
| Påløpte renter | 31 768 | 0 | -3 960 | 27 808 | ||
| Langsiktig gjeld | 4 848 948 | 1 100 000 | -1 007 000 | 0 | -4 261 | 4 937 687 |
| 31.12.2023 | Låne-opptak | Forfall/ Innløst | Overtatt ved fusjon (note16) | Andre endringer | 31.12.2024 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Obligasjonslån (pålydende) | 4 050 000 | 1 450 000 | -950 000 | 90 000 | 4 640 000 | |
| Ansvarlig lånekapital | 160 000 | -25 000 | 40 000 | 175 000 | ||
| Overkurs/underkurs | -1 542 | 3 722 | 2 180 | |||
| Påløpte renter | 26 507 | 1240 | 4 021 | 31 768 | ||
| Langsiktig gjeld | 4 234 965 | 1 450 000 | -975 000 | 131 240 | 7 743 | 4 848 948 |
Note 15 Utbytte pr. Egenkapitalbevis
Det ble vedtatt på generalforsamling 26. mars 2025 å utbetale utbytte på kr 32,52 pr. egenkapitalbevis, totalt 74,6 mill. kroner for regnskapsåret 2024. Utbetalt utbytte for regnskapsåret 2023 var 17,0 kr pr. egenkapitalbevis, totalt 35,6 mill. kroner.
Note 16 Hendelser etter balansedagen
Det har ikke oppstått forhold etter avslutningen av regnskapsperioden som har innvirkning på bedømmelsen og vurdering av regnskapet pr 30.06.2025.

