Noter
Note 1 Generell informasjon
Skue Sparebank er en selvstendig sparebank som tilbyr finansielle produkter og tjenester innenfor områdene sparing/plassering, utlån, betalingsformidling, samt liv- og skadeforsikring. Bankens målsetting er å være en fullservicebank med stor grad av nærhet til kundene. De viktigste kundene er personkunder, primærnæringer, små og mellomstore bedrifter, samt offentlig sektor.
Skue Sparebank er registrert og hjemmehørende i Norge, med forretningsadresse på Geilo. Banken har postadresse:
Jordeshagen 5,
3540 Nesbyen.
Banken er notert på Oslo Børs med egenkapitalbevis og obligasjonsgjeld.
Regnskapet ble vedtatt av styret den 13. november 2025.
Note 2 Grunnlag for utarbeidelsen
Delårsrapport pr 30.09.2025 er utarbeidet i samsvar med IAS 34 delårs rapportering. Delårsrapporten skal leses med relasjon til siste årsrapport pr 31.12.2024, som er utarbeidet i samsvar med IFRS. Alle tall er oppgitt i hele tusen kroner.
Delårsregnskapet er urevidert.
Note 3 Regnskapsprinsipper
De samme regnskapsprinsipper og beregninger er fulgt i delårsregnskapet som i siste årsregnskap.
Det henvises til årsrapporten for 2024 for øvrige regnskapsprinsipper.
Både betydelig estimatusikkerhet, uroligheter i verdensøkonomien, svak kronekurs og usikkerhet rundt den økonomiske utviklingen medfører at det er nødvendig å benytte mer skjønn og gruppevis tilnærming i beregning av nedskrivninger på utlån. Banken vurderer at de modellberegnede nedskrivningene ikke tar tilstrekkelig høyde for den usikre situasjonen bankene og deres kunder befinner seg i.
Med usikkerhet rundt makrofaktorene som ligger til grunn i den eksisterende nedskrivningsmodellen, vurderer banken at det er nødvendig å ta høyde for at mislighold vil øke blant boliglånskunder og at utvikling i konkurser blant norske bedrifter vil fortsette å øke i tiden fremover.
Banken har, med bakgrunn i dette, økte tapsnedskrivninger i steg 2 i 3. kvartal på 21,1 mill. kroner utover det banken ellers ville ha nedskrevet – en reduksjon på 2,4 mill. kroner fra 2. kvartal 2025.
Totale nedskrivninger på kundeengasjement på og utenfor balanse:
| Nedskrivninger | Nedskrivning 30.06.25 | Opprinnelig modell 30.09.25 | Tilleggs-nedskrivning | Totalt nedskrivning 30.09.25 |
|---|---|---|---|---|
| Steg 1 | 10 366 | 9 912 | 9 912 | |
| Steg 2 | 39 532 | 18 217 | 21 119 | 39 336 |
| Steg 3 (individuelle) | 64 377 | 69 070 | 69 070 | |
| Sum | 114 275 | 97 199 | 21 119 | 118 318 |
| Sum Steg 1 og 2 | 49 898 | 28 129 | 21 119 | 49 248 |
PM
Personmarkedet er mindre utsatt for tap. Banken har hovedsakelig lån med pant i bolig som har normal belåningsgrad. Velferdsordningene i Norge, inkl. spesifikke tiltak så som strømstøtten, medfører også at personmarkedet er mindre utsatt for tap.
Boligmarkedet har de seneste årene holdt seg godt, selv om boligprisveksten har kommet noe ned og stedvis var negativ (2023). Boligmarkedet har hatt en sterk start på 2025, og sammen med rentekuttet fra Norges Bank i juni og september, har dette bidratt til en noe bedret optimisme for boligmarkedet.
Fritidsboligmarkedet var historisk sterkt gjennom pandemien, men økte råvarepriser, høyere renter og generelt større usikkerhet i markedet har bidratt til betydelig lavere aktivitet og etterspørsel, selv om man den senere tid melder om noe bedret salg. Basert på dette og med bakgrunn i forventing om lavere økonomisk vekst og en fortsatt innstrammende penge- og kredittpolitikk ser banken en risiko for økte tap i personmarkedet, og har beregnet tilleggsnedskrivninger med en justeringsfaktor på 0,03% (uendret fra 2. kvartal) multiplisert med utestående eksponering. Nedskrivninger på utlån til personmarkedet er derfor økt med 3,8 mill. kroner sammenlignet med hva som er beregnet i nedskrivningsmodellen.
| Opprinnelig modell 30.09.25 | Tilleggs-nedskrivning | Totalt nedskrivning 30.09.25 | |
|---|---|---|---|
| Steg 1 PM | 3 003 | 3 003 | |
| Steg 2 PM | 4 773 | 3 814 | 8 587 |
| Sum PM | 7 776 | 3 814 | 11 590 |
Økt nedskrivning utover opprinnelig modell 3,8 mill. kroner
BM
Banken har beregnet nedskrivninger i steg 1 og steg 2 for kunder i bedriftsmarkedet, på grunnlag av hvor utsatte banken vurderer de ulike bransjene i bankens nedslagsfelt er.
Hver grad av risiko (1-5) blir tilført en «justeringsfaktor» i prosent. Evt. støtteordninger fra staten er hensyntatt i vurderingen av justeringsfaktorer for de ulike bransjene. Justeringsfaktoren for den enkelte bransje multipliseres med bankens eksponering i hver bransje. De beregnede nedskrivningsbeløpene etter risiko og eksponering, legges så til de modellberegnede nedskrivninger per bransje.
Effekten av usikkerheten på ulike sektorer og bransjer er delt inn i 5 grader/nyanser:
| Effekt | |
|---|---|
| 1 - Lav | 0,50 % |
| 2 - Lav til middels | 1,00 % |
| 3 - Middels | 1,50 % |
| 4 - Middels til høy | 2,00 % |
| 5 - Høy | 2,50 % |
| Opprinnelig modell 30.09.25 | Tilleggs-nedskrivning | Totalt nedskrivning 30.09.25 | |
|---|---|---|---|
| Steg 1 BM | 6 909 | 6 909 | |
| Steg 2 BM | 13 444 | 17 305 | 30 749 |
| Sum BM | 20 353 | 17 305 | 37 658 |
Økt nedskrivning utover opprinnelig modell er 17,3 mill. kroner.
Norges Bank besluttet på møtet 17. september å sette styringsrenten ytterligere ned fra 4,25 til 4 prosent, hovedsakelig grunnet avtakende prisvekst sant at kapasitetsutnyttingen i økonomien nå er nær et normalt nivå. Det vurderes at det fortsatt er behov for en innstrammende pengepolitikk, og dersom renten settes ned for raskt, kan prisveksten bli liggende over målet for lenge.
Veksten i norsk økonomi ser, iflg. Norges Bank, ut til å bli høyere i år enn tidligere antatt. Dette gjør at banken senker risikovurderingen av de mest utsatte bransjene, noe som medfører en reduksjon av tilleggsnedskrivningene. Spesielt for næringseiendom, vil yield-nivået endre seg i takt med renteutviklingen, noe banken vurderer tar ned risikoen. Hensikten med tilleggsnedskrivningene, har vært å ta høyde for at tapsmodellen ikke i tilstrekkelig grad evnet å ta inn over seg de urolige tidene vi har vært inne i. Etter hvert som tiden har gått og modellen har fått mer historikk og bedre prediksjonsevne, samt at banken har identifisert konkrete tapsutsatte kunder, med tilhørende økte individuelle tapsnedskrivninger, avtar behovet for tilleggsnedskrivninger.
Basert på ovennevnte og en konkret vurdering av bankens kundeportefølje, markedsområde, eksponering, og identifiserte individuelle nedskrivninger, har banken funnet at det er grunnlag for å redusere nedskrivningene innen følgende bransjer (forrige kvartals vurdering vs. ny vurdering i parentes):
- Omsetning av motorvogner (1,00% --> 0,50%)
- Øvrig varehandel (1,00% --> 0,50%)
- Varetransport av gods og lagring (1,00% --> 0,50%)
- Overnattings- og serveringsvirksomhet (1,50% --> 1,00%)
- Næringseiendom (0,35% --> 0,30%):
Note 4 Kapitaldekning
| Kapitaldekning | Urevidert | Urevidert | Revidert |
|---|---|---|---|
| 30.09.2025 | 30.09.2024 | 31.12.2024 | |
| Eierandelskapital | 68 815 | 68 815 | 68 815 |
| Overkursfond | 188 900 | 188 900 | 188 900 |
| Sparebankens grunnfond | 1 858 888 | 1 868 151 | 1 876 211 |
| Utjevningsfond | 271 124 | 261 738 | 336 344 |
| Gavefond | 220 868 | 22 393 | 253 830 |
| Fond for urealiserte gevinster | 306 159 | 241 614 | 257 456 |
| Resultat før skatt | 299 302 | 272 841 | 0 |
| - resultat - ikke tellende | -299 302 | -272 841 | 0 |
| - fradrag for ren kjernekapital i andre finansielle selskaper | 0 | -459 150 | 0 |
| - fradrag for forsvarlig verdsettelse | -4 323 | -3 700 | -3 762 |
| - fradrag for utbytte avsatt til utdeling | 0 | 0 | -74 606 |
| - fradrag for andre poster vedrørende ren kjernekapital | -243 108 | -43 447 | -83 602 |
| Sum ren kjernekapital | 2 667 323 | 2 145 314 | 2 819 586 |
| Innbetalt fondsobligasjoner | 130 000 | 130 000 | 130 000 |
| - fradrag for fondsobligasjoner i andre selskap | 0 | 0 | 0 |
| Sum kjernekapital | 2 797 323 | 2 275 314 | 2 949 586 |
| Ansvarlig lånekapital | 175 000 | 175 000 | 175 000 |
| - fradrag for ansvarlig lån i andre selskap | 0 | 0 | 0 |
| Sum netto ansvarlig kapital | 2 972 323 | 2 450 314 | 3 124 586 |
| Stater og sentralbanker | 0 | 0 | 0 |
| Lokale og regionale myndigheter | 76 077 | 63 142 | 65 109 |
| Multilaterale utviklingsbanker | 0 | 0 | 0 |
| Institusjoner | 152 989 | 41 859 | 56 868 |
| Foretak | 555 851 | 360 710 | 357 485 |
| Massemarked | 2 098 700 | 997 502 | 871 575 |
| Pant i eiendom inkl. oppkjøp, utvikling og konstruksjon (ADC)* | 5 131 245 | 7 587 435 | 8 494 382 |
| Forfalte engasjementer | 207 334 | 139 561 | 144 059 |
| Obligasjoner med fortrinnsrett | 238 735 | 189 541 | 192 267 |
| Fordring på institusjoner og foretak med kortsiktig rating | 93 323 | 82 747 | 79 001 |
| Andeler i verdipapirfond | 9 276 | 10 076 | 9 950 |
| Egenkapitalposisjoner | 871 646 | 269 656 | 760 373 |
| Øvrige engasjementer | 266 325 | 244 712 | 239 199 |
| Kredittrisiko | 9 701 502 | 10 672 331 | 11 270 269 |
| Operasjonell risiko | 909 789 | 945 930 | 1 086 603 |
| Motpartsrisiko (CVA-risiko) | 1 553 | 3 009 | 3 028 |
| Sum beregningsgrunnlag | 10 612 844 | 11 621 269 | 12 359 900 |
| Kapitaldekning | |||
| Ren kjernekapitaldekning | 25,13 % | 18,46 % | 22,81 % |
| Kjernekapitaldekning | 26,36 % | 19,58 % | 23,86 % |
| Kapitaldekning | 28,01 % | 21,08 % | 25,28 % |
| Uvektet kjernekapitaldekning (LR) | 11,30 % | 9,93 % | 12,20 % |
| Forholdsmessig konsolidering av selskaper i samarbeidende gruppe (Eika Gruppen AS og EBK AS) | |||
| Ren kjernekapitaldekning | 2 637 117 | 2 537 605 | 2 787 095 |
| Kjernekapitaldekning | 2 799 142 | 2 695 488 | 2 947 162 |
| Kapitaldekning | 3 017 294 | 2 908 049 | 3 162 668 |
| Totalt beregningsgrunnlag | 12 003 784 | 13 493 827 | 13 917 821 |
| Ren kjernekapitaldekning | 21,97 % | 18,81 % | 20,03 % |
| Kjernekapitaldekning | 23,32 % | 19,98 % | 21,18 % |
| Kapitaldekning | 25,14 % | 21,55 % | 22,72 % |
| Uvektet kjernekapitaldekning (LR) | 10,55 % | 9,79 % | 10,39 % |
| Bufferkrav | |||
| Bevaringsbuffer | 300 095 | 337 346 | 347 946 |
| Motsyklisk buffer | 300 095 | 337 346 | 347 946 |
| Systemrisikobuffer | 540 170 | 607 222 | 626 302 |
| Sum bufferkrav til ren kjernekapital | 1 140 360 | 1 281 914 | 1 322 193 |
| Minimumskrav til ren kjerne | 540 170 | 607 222 | 626 302 |
| Pilar 2-krav (krav til ren kjernekapital) | 175 555 | 197 347 | 203 548 |
| Tilgjengelig ren kjernekapital utover minimumskrav og bufferkrav | 781 032 | 451 122 | 635 052 |
* Sammenligningstall består av kategoriene "Pant i bolig" og "Høyrisikoengasjementer"
Note 5 Netto provisjonsinntekter og inntekter fra andre banktjenester
| 30.09.2025 | 30.09.2024 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|---|
| Garantiprovisjon | 1 507 | 901 | 1 398 |
| Provisjoner av salg forsikring | 24 036 | 14 811 | 22 367 |
| Verdipapiromsetning og forvaltning | 8 215 | 6 229 | 9 597 |
| Formidlingsprovisjoner (EBK AS) | 24 567 | 12 594 | 18 634 |
| Betalingsformidling/ interbankgebyr/ årsgebyr | 21 729 | 22 805 | 30 729 |
| Andre gebyrer og tjenester | 3 066 | 2 073 | 3 010 |
| Sum provisjonsinntekter og inntekter fra banktjenester | 83 120 | 59 413 | 85 735 |
| Andre gebyrer og provisjonskostnader | -7 571 | -5 527 | -7 697 |
| Sum provisjonskostnader og kostnader ved banktjenester | -7 571 | -5 527 | -7 697 |
| Netto provisjonsinntekter og inntekter fra banktjenester | 75 549 | 53 886 | 78 038 |
Banken mottar provisjoner for forsikringssalg til kunder fra Fremtind Forsikring AS. Inntektene er et resultat av periodens salg og løpende eksisterende portefølje. Provisjonene mottas månedlig etterskuddsvis. Inntektene blir bokført i tilhørende periode.
Provisjoner for kunders verdipapirforvaltning mottar banken fra Eika Kapitalforvaltning AS kvartalsvis. Provisjonene er et resultat av periodens salg og løpende forvaltet portefølje. Inntektene mottas etterskuddsvis og inntektsføres i tilhørende periode.
Formidlingsprovisjoner fra Eika Boligkreditt AS er provisjon for kundebehandling/-oppfølging på vegne av Eika Boligkreditt AS. Inntektene genereres ved nye lån som formidles og løpende portefølje. Provisjonene mottas månedlig og inntektsføres i tilhørende periode som provisjoner for formidling av lån.
Inntekter fra betalingsformidling er straks gebyrer som inntreffer ved bruk av bankens tjenester innen betalingsformidling. Gebyrene belastes kunden enten umiddelbart eller akkumulert ved månedsslutt.
Andre inntekter for øvrige banktjenester som ikke faller inn under kategorien betalingsformidling inntektsføres umiddelbart når tjenesten er levert.
Note 6 Verdiendringer på finansielle instrumenter
| 30.09.2025 | 30.09.2024 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|---|
| Netto verdiendring på sertifikater og obligasjoner | 2 736 | 2 082 | -3 640 |
| Netto verdiendring på verdipapirer med variabel avkastning | 2 086 | 1 054 | 2 076 |
| Netto verdiendring på fastrente utlån | 2 054 | 2 419 | -537 |
| Netto verdiendring på finansielle derivater | -2 680 | -2 271 | 1 192 |
| Netto verdiendring på finansielle forpliktelser | -1 439 | -767 | -906 |
| Netto verdiendring på valuta | 289 | 72 | 180 |
| Sum verdiendringer på finansielle instrumenter | 3 046 | 2 589 | -1 635 |
Note 7 Lønn og andre personalkostnader
| 30.09.2025 | 30.09.2024 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|---|
| Lønn | 72 368 | 53 474 | 78 747 |
| Arbeidsgiveravgift og finansskatt | 14 080 | 10 475 | 16 597 |
| Pensjonskostnader | 7 489 | 5 263 | 7 716 |
| Sosiale kostnader | 4 028 | 2 651 | 4 839 |
| Sum lønn og andre personalkostnader | 97 965 | 71 863 | 107 899 |
Antall årsverk pr 30.06 i banken var 110,5 (2024: 81,3)
Note 8 Tap på utlån og garantier
| 30.09.2025 | 30.09.2024 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|---|
| Endring i ECL Steg 1 | -575 | 716 | -1 700 |
| Endring i ECL Steg 2 | -10 975 | -18 355 | -9 778 |
| Endring i ECL Steg 3 | 23 047 | 5 582 | -6 638 |
| Økning i eksisterende individuelle nedskrivninger | -20 073 | -8 548 | -10 548 |
| Nye individuelle nedskrivninger | -19 155 | -1 030 | -3 893 |
| Konstaterte tap hvor det tidligere år er foretatt individuelle nedskrivninger | -13 389 | -4 746 | -14 797 |
| Reversering av tidligere individuelle nedskrivninger | 16 489 | 13 074 | 23 807 |
| Konstaterte tap hvor det tidligere år ikke er foretatt individuelle nedskrivninger | -5 | -181 | -181 |
| Inngang på tidligere konstaterte tap | 694 | 462 | 615 |
| Renter på nedskrevne lån | 1 353 | -870 | -1 045 |
| Tap på utlån og garantier | -22 589 | -13 896 | -24 158 |
Note 9 Utlån til og fordringer på kunder
| Utlån fordelt etter næring | 30.09.2025 | 30.09.2024 | 31.12.2024 |
|---|---|---|---|
| Fordelt etter næring | |||
| Jordbruk | 77 438 | 82 800 | 83 643 |
| Skogbruk | 6 558 | 13 105 | 7 480 |
| Bergsverksdrift og utvinning | 2 949 | 2 987 | 2 919 |
| Industri | 64 716 | 54 433 | 56 282 |
| Bygging av skip og båter | 0 | 0 | 0 |
| Elektrisitets-, gass-, damp og varmtvannsforsyning | 31 786 | 36 059 | 33 689 |
| Vannforsyning, avløps- og renovasjon | 11 793 | 9 179 | 9 449 |
| Utvikling av byggeprosjekter | 1 177 921 | 1 229 492 | 1 382 382 |
| Bygge- og anleggsvirksomhet | 439 224 | 363 297 | 409 870 |
| Varehandel, reparasjon av motorvogner | 272 523 | 278 241 | 275 378 |
| Transport og lagring | 38 851 | 59 708 | 54 596 |
| Overnattings- og serveringsvirksomhet | 81 274 | 122 475 | 79 788 |
| Informasjon og kommunikasjon | 6 419 | 9 354 | 7 591 |
| Omsetning og drift av fast eiendom | 2 672 537 | 2 674 408 | 2 895 286 |
| Faglig og finansiell tjenesteyting | 68 062 | 126 572 | 73 337 |
| Forretningsmessig tjenesteyting | 73 279 | 44 663 | 42 410 |
| Tjenesteytende næringer ellers | 434 911 | 104 152 | 102 434 |
| Sum næring | 5 460 241 | 5 210 925 | 5 516 534 |
| Person | 12 812 758 | 13 544 165 | 13 477 124 |
| Sum brutto utlån til og fordringer på kunder | 18 272 999 | 18 755 090 | 18 993 658 |
| Forventet tap Steg 1 | -8 113 | -6 436 | -8 353 |
| Forventet tap Steg 2 | -38 648 | -50 780 | -49 541 |
| Forventet tap Steg 3 | -69 026 | -46 245 | -42 447 |
| Netto utlån til og fordringer på kunder | 18 157 212 | 18 651 629 | 18 893 317 |
Endringer i tapsnedskrivninger
| 2025 | ||||
|---|---|---|---|---|
| Nedskrivninger på utlån til kunder - personmarkedet | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | Totalt |
| Nedskrivinger pr. 31.12.2024 | 1 882 | 10 470 | 13 390 | 25 742 |
| Overføringer mellom steg: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 1 167 | -985 | -182 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -108 | 108 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | -11 | -304 | 315 | 0 |
| Nedskrivninger på nye utlån utbetalt i året | 344 | 450 | 36 | 830 |
| Utlån som er fraregnet i perioden | -434 | -1 023 | -609 | -2 066 |
| Konstaterte tap | 0 | 0 | -1 895 | -1 895 |
| Endret eksponering eller endringer i modell eller risikoparametre | -852 | -227 | 1 992 | 913 |
| Nedskrivinger personmarkedet pr. 30.09.2025 | 1 988 | 8 489 | 13 047 | 23 524 |
| 2025 | ||||
|---|---|---|---|---|
| Brutto utlån til kunder - personmarkedet | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | Totalt |
| Brutto utlån pr. 31.12.2024 | 12 307 474 | 1 060 231 | 109 419 | 13 477 124 |
| Overføringer mellom steg: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 271 499 | -266 948 | -4 551 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -365 579 | 365 579 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | -9 518 | -29 623 | 39 141 | 0 |
| Netto endring | -291 970 | -13 545 | -11 569 | -317 084 |
| Nye utlån utbetalt | 1 901 726 | 97 305 | 908 | 1 999 939 |
| Utlån som er fraregnet i perioden | -2 140 793 | -187 892 | -18 536 | -2 347 221 |
| Brutto utlån til personmarkedet pr. 30.09.2025 | 11 672 839 | 1 025 107 | 114 812 | 12 812 758 |
| 2025 | ||||
|---|---|---|---|---|
| Nedskrivninger på utlån til kunder - bedriftsmarkedet | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | Totalt |
| Nedskrivinger pr. 31.12.2024 | 6 471 | 39 071 | 29 057 | 74 599 |
| Overføringer mellom steg: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 1 963 | -1 918 | -45 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -395 | 395 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | -643 | -714 | 1 357 | 0 |
| Nedskrivninger på nye utlån utbetalt i året | 3 294 | 5 339 | 5 533 | 14 166 |
| Utlån som er fraregnet i perioden | -2 646 | -7 054 | -894 | -10 594 |
| Konstaterte tap | 0 | 0 | -11 499 | -11 499 |
| Endret eksponering eller endringer i modell eller risikoparametre | -1 919 | -4 960 | 32 470 | 25 591 |
| Nedskrivinger bedriftsmarkedet pr. 30.09.2025 | 6 125 | 30 159 | 55 979 | 92 263 |
| 2025 | ||||
|---|---|---|---|---|
| Brutto utlån til kunder - bedriftsmarkedet | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | Totalt |
| Brutto utlån pr. 31.12.2024 | 4 462 225 | 984 797 | 69 512 | 5 516 534 |
| Overføringer mellom steg: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 222 302 | -221 857 | -445 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -145 037 | 145 037 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | -80 777 | -26 109 | 106 886 | 0 |
| Netto endring | -180 648 | -16 885 | -21 071 | -218 604 |
| Nye utlån utbetalt | 1 449 032 | 226 334 | 18 590 | 1 693 956 |
| Utlån som er fraregnet i perioden | -1 123 383 | -405 681 | -2 581 | -1 531 645 |
| Brutto utlån til bedriftsmarkedet pr. 30.09.2025 | 4 603 714 | 685 636 | 170 891 | 5 460 241 |
| 2025 | ||||
|---|---|---|---|---|
| Nedskrivninger på ubenyttede kreditter og garantier | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | Totalt |
| Nedskrivinger pr. 31.12.2024 | 2 134 | 770 | 3 035 | 5 939 |
| Overføringer mellom steg: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 247 | -92 | -155 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -98 | 98 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | -3 | 0 | 3 | 0 |
| Nedskrivninger på nye kreditter og garantier | 230 | 104 | 8 | 342 |
| Nedskrivninger på ubenyttede kreditter og garantier som er fraregnet i perioden | -325 | -270 | 0 | -595 |
| Endret eksponering eller endringer i modell eller risikoparametre | -386 | 78 | -2 847 | -3 155 |
| Nedskrivinger pr. 30.09.2025 | 1 799 | 688 | 44 | 2 531 |
| 2024 | ||||
|---|---|---|---|---|
| Nedskrivninger på utlån til kunder - personmarkedet | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | Totalt |
| Nedskrivinger pr. 31.12.2023 | 1 594 | 9 302 | 13 095 | 23 991 |
| Fusjon Hjartdal og Gransherad Sparebank | 0 | 3 331 | 586 | 3 917 |
| Overføringer mellom steg: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 2 858 | -2 797 | -61 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -142 | 238 | -96 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | -15 | -116 | 131 | 0 |
| Nedskrivninger på nye utlån utbetalt i året | 515 | 436 | 146 | 1 097 |
| Utlån som er fraregnet i perioden | -393 | -1 475 | -4 706 | -6 574 |
| Konstaterte tap | 0 | 0 | -4 008 | -4 008 |
| Endret eksponering eller endringer i modell eller risikoparametre | -2 535 | 1 551 | 8 303 | 7 319 |
| Nedskrivinger personmarkedet pr. 31.12.2024 | 1 882 | 10 470 | 13 390 | 25 742 |
| 2024 | ||||
|---|---|---|---|---|
| Brutto utlån til kunder - personmarkedet | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | Totalt |
| Brutto utlån pr. 31.12.2023 | 8 642 305 | 1 191 759 | 82 006 | 9 916 070 |
| Fusjon Hjartdal og Gransherad Sparebank | 2 938 435 | 197 455 | 9 336 | 3 145 226 |
| Overføringer mellom steg: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 526 925 | -525 143 | -1 782 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -383 290 | 383 067 | 223 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | -20 863 | -12 969 | 33 832 | 0 |
| Netto endring | -195 821 | -19 057 | -1 051 | -215 929 |
| Nye utlån utbetalt | 2 744 394 | 122 275 | 11 393 | 2 878 062 |
| Utlån som er fraregnet i perioden | -1 944 611 | -277 156 | -20 530 | -2 242 297 |
| Konstaterte tap | 0 | 0 | -4 008 | -4 008 |
| Brutto utlån til personmarkedet pr. 31.12.2024 | 12 307 474 | 1 060 231 | 109 419 | 13 477 124 |
| 2024 | ||||
|---|---|---|---|---|
| Nedskrivninger på utlån til kunder - bedriftsmarkedet | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | Totalt |
| Nedskrivinger pr. 31.12.2023 | 6 118 | 22 957 | 31 251 | 60 326 |
| Fusjon Hjartdal og Gransherad Sparebank | 0 | 3 731 | 2 958 | 6 689 |
| Overføringer mellom steg: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 6 653 | -3 987 | -2 666 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -748 | 3 920 | -3 172 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | -95 | -235 | 330 | 0 |
| Nedskrivninger på nye utlån utbetalt i året | 2 846 | 4 575 | 2 690 | 10 111 |
| Utlån som er fraregnet i perioden | -1 989 | -2 906 | -12 458 | -17 353 |
| Konstaterte tap | 0 | 0 | -10 970 | -10 970 |
| Endret eksponering eller endringer i modell eller risikoparametre | -6 314 | 11 016 | 21 094 | 25 796 |
| Nedskrivinger bedriftsmarkedet pr. 31.12.2024 | 6 471 | 39 071 | 29 057 | 74 599 |
| 2024 | ||||
|---|---|---|---|---|
| Brutto utlån til kunder - bedriftsmarkedet | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | Totalt |
| Brutto utlån pr. 31.12.2023 | 3 218 780 | 1 058 317 | 77 191 | 4 354 288 |
| Fusjon Hjartdal og Gransherad Sparebank | 602 712 | 69 588 | 2 873 | 675 173 |
| Overføringer mellom steg: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 286 879 | -278 031 | -8 848 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -332 026 | 335 302 | -3 276 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | -12 172 | -14 707 | 26 879 | 0 |
| Netto endring | 59 024 | -17 226 | -23 662 | 18 136 |
| Nye utlån utbetalt | 1 304 234 | 190 953 | 17 482 | 1 512 669 |
| Utlån som er fraregnet i perioden | -665 206 | -359 399 | -8 157 | -1 032 762 |
| Konstaterte tap | 0 | 0 | -10 970 | -10 970 |
| Brutto utlån til bedriftsmarkedet pr. 31.12.2024 | 4 462 225 | 984 797 | 69 512 | 5 516 534 |
| 2024 | ||||
|---|---|---|---|---|
| Nedskrivninger på ubenyttede kreditter og garantier | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | Totalt |
| Nedskrivinger pr. 31.12.2023 | 980 | 1 195 | 654 | 2 829 |
| Fusjon Hjartdal og Gransherad Sparebank | 95 | 17 | 186 | 298 |
| Overføringer mellom steg: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 757 | -112 | -645 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -51 | 51 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | -17 | 0 | 17 | 0 |
| Nedskrivninger på nye kreditter og garantier | 502 | 50 | 139 | 691 |
| Nedskrivninger på ubenyttede kreditter og garantier som er fraregnet i perioden | -307 | -919 | -69 | -1 295 |
| Endret eksponering eller endringer i modell eller risikoparametre | 175 | 488 | 2 753 | 3 416 |
| Nedskrivinger pr. 31.12.2024 | 2 134 | 770 | 3 035 | 5 939 |
| 2025 | |||
|---|---|---|---|
| Opplysninger om engasjement med nivå 3 nedskrivninger | PM | BM | Sum |
| Engasjement med individuell nedskrivning | 114 812 | 170 891 | 285 703 |
| Virkelig verdi sikkerheter | 101 765 | 114 868 | 216 633 |
| 2024 | |||
|---|---|---|---|
| Opplysninger om engasjement med nivå 3 nedskrivninger | PM | BM | Sum |
| Engasjement med individuell nedskrivning | 109 419 | 69 512 | 178 931 |
| Virkelig verdi sikkerheter | 96 029 | 37 420 | 133 449 |
Opplysninger om overtatte sikkerheter. Det er ikke overtatt sikkerheter i 2025 (2024: 0).
Note 10 Misligholdte engasjementer
| 30.09.2025 | 30.09.2024 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|---|
| Brutto misligholdte engasjementer over 90 dager | 125 753 | 95 324 | 102 224 |
| Nedskrivinger på misligholdte engasjement over 90 dager | -24 029 | -27 808 | -34 468 |
| Netto misligholdte engasjementer over 90 dager | 101 724 | 67 516 | 67 756 |
| Brutto øvrige misligholdte engasjementer | 162 958 | 90 283 | 90 585 |
| Nedskriving på øvrige misligholdte engasjementer | -45 041 | -18 837 | -11 014 |
| Netto øvrige misligholdte engasjementer | 117 917 | 71 446 | 79 571 |
| Sum netto misligholdte engasjementer | 219 641 | 138 962 | 147 327 |
Note 11 Innskudd fra kunder
| Innskudd fordelt etter sektor og næring | 30.09.2025 | 30.09.2024 | 31.12.2024 |
|---|---|---|---|
| Fordelt etter næring | |||
| Jordbruk | 184 479 | 182 895 | 170 731 |
| Skogbruk | 75 141 | 47 998 | 50 784 |
| Fiske og fangst | 54 | 26 | 67 |
| Bergsverksdrift og utvinning | 17 999 | 16 695 | 23 264 |
| Industri | 280 980 | 237 297 | 256 333 |
| Elektrisitets-, gass-, damp og vannsforsyning | 73 685 | 88 208 | 83 188 |
| Vannforsyning, avløps- og renovasjon | 15 974 | 16 100 | 11 737 |
| Utvikling av byggeeprosjekter | 169 414 | 244 578 | 206 441 |
| Bygge- og anleggsvirksomhet | 490 241 | 464 990 | 512 475 |
| Varehandel, reparasjon av motorvogner | 331 220 | 348 107 | 338 663 |
| Utenriks sjøfart og rørtransoprt | 0 | 13 833 | 11 534 |
| Transport og lagring | 87 014 | 91 790 | 107 227 |
| Overnattings- og serveringsvirksomhet | 132 488 | 121 748 | 109 815 |
| Informasjon og kommunikasjon | 85 135 | 131 615 | 85 313 |
| Omsetning og drift av fast eiendom | 863 524 | 917 246 | 924 885 |
| Faglig og finansiell tjenesteyting | 464 936 | 646 852 | 686 802 |
| Forretningsmessig tjenesteyting | 122 181 | 108 784 | 110 795 |
| Tjenesteytende næringer ellers | 1 364 344 | 1 346 280 | 1 380 260 |
| Sum næring | 4 758 809 | 5 025 042 | 5 070 314 |
| Person | 10 176 232 | 9 654 975 | 9 715 764 |
| Sum innskudd fra kunder | 14 935 041 | 14 680 017 | 14 786 078 |
Note 12 Finansielle instrumenter
| 30.09.2025 | ||||
|---|---|---|---|---|
| Sum | ||||
| Finansielle eiendeler | Nivå 1 | Nivå 2 | Nivå 3 | virkelig verdi |
| Fastrenteutlån til virkelig verdi over ordinært resultat | 0 | 278 535 | 0 | 278 535 |
| Finansielle derivater | 0 | 3 996 | 0 | 3 996 |
| Verdipapirer til virkelig verdi over ordinært resultat | ||||
| Aksjer | 0 | 0 | 10 852 | 10 852 |
| Pengemarkedsfond | 101 438 | 0 | 0 | 101 438 |
| Sertifikater og obligasjoner | 2 101 675 | 910 623 | 0 | 3 012 298 |
| Verdipapirer til virkelig verdi over utvidet resultat | ||||
| Aksjer | 0 | 0 | 905 664 | 905 664 |
| Sum | 2 203 113 | 1 193 154 | 916 516 | 4 312 783 |
| Finansielle forpliktelser | ||||
| Finansielle derivater | 0 | 0 | 0 | 0 |
Det er ingen overføringer mellom nivå 1 og 2 i løpet av perioden.
| 31.12.2024 | ||||
|---|---|---|---|---|
| Sum | ||||
| Finansielle eiendeler | Nivå 1 | Nivå 2 | Nivå 3 | virkelig verdi |
| Fastrenteutlån til virkelig verdi over ordinært resultat | 0 | 316 726 | 0 | 316 726 |
| Finansielle derivater | 0 | 6 845 | 0 | 6 845 |
| Verdipapirer til virkelig verdi over ordinært resultat | ||||
| Aksjer | 0 | 0 | 10 904 | 10 904 |
| Pengemarkedsfond | 97 587 | 0 | 0 | 97 587 |
| Sertifikater og obligasjoner | 1 952 474 | 592 295 | 0 | 2 544 769 |
| Verdipapirer til virkelig verdi over utvidet resultat | ||||
| Aksjer | 0 | 0 | 785 975 | 785 975 |
| Sum | 2 050 061 | 915 866 | 796 879 | 3 762 806 |
| Finansielle forpliktelser | ||||
| Finansielle derivater | 0 | 0 | 0 | 0 |
Det er ingen overføringer mellom nivå 1 og 2 i løpet av året.
Vurdering av virkelig verdi
Under vises en tabell med virkelig verdimålinger for finansielle instrumenter på balansedagen.
- Nivå 1: Notert pris i et aktivt marked for en identisk eiendel eller forpliktelse
- Nivå 2: Verdsettelse basert på andre observerbare faktorer enten direkte (pris) eller indirekte (utledet fra priser) enn notert pris (brukt i nivå 1) for eiendelen eller forpliktelsen.
- Nivå 3: Verdsettelse basert på faktorer som ikke er hentet fra observerbare markeder (ikke observerbare forutsetninger).
| Avstemming av nivå 3 elementer | Egenkapitalinstrumenter | ||
|---|---|---|---|
| 30.09.2025 | Virkeli verdi over ordinært resultat | Virkeli verdi over utvidet resultat | Sum |
| Virkelig verdi 1.1.25 | 10 904 | 785 975 | 796 879 |
| Tilgang | 0 | 70 987 | 70 987 |
| Avgang | 0 | 0 | 0 |
| Netto verdiendring på finansielle eiendeler | -52 | 48 702 | 48 650 |
| Endringer inn/ut av nivå 3 | 0 | 0 | 0 |
| Virkelig verdi | 10 852 | 905 664 | 916 516 |
| Avstemming av nivå 3 elementer | Egenkapitalinstrumenter | ||
|---|---|---|---|
| 31.12.2024 | Virkeli verdi over ordinært resultat | Virkeli verdi over utvidet resultat | Sum |
| Virkelig verdi 1.1.23 | 8 288 | 543 990 | 552 278 |
| Tilgang ved fusjon av Hjartdal og Gransherad Sparebank | 2 226 | 204 560 | 206 786 |
| Tilgang | 0 | 51 483 | 51 483 |
| Avgang | -211 | 0 | -211 |
| Netto verdiendring på finansielle eiendeler | 601 | -14 058 | -13 457 |
| Endringer inn/ut av nivå 3 | 0 | 0 | 0 |
| Virkelig verdi | 10 904 | 785 975 | 796 879 |
Finansielle eiendeler og forpliktelser
| 30.09.2025 | Virkeli verdi over ordinært resultat | Virkeli verdi over utvidet resultat | Utlån og fordringer til amortisert kost | Sum |
|---|---|---|---|---|
| Utlån til og fordringer på kredittinstitusjoner | 0 | 0 | 803 600 | 803 600 |
| Netto utlån til og fordringer på kunder | 278 535 | 0 | 17 878 677 | 18 157 212 |
| Sertifikater og obligasjoner | 3 012 298 | 0 | 0 | 3 012 298 |
| Aksjer, andeler og andre egenkapitalinstrumenter | 112 290 | 905 664 | 0 | 1 017 954 |
| Finansielle derivater | 3 996 | 0 | 0 | 3 996 |
| Sum finansielle eiendeler | 3 407 119 | 905 664 | 18 682 278 | 22 995 061 |
| Gjeld til kredittinstitusjoner | 0 | 0 | 114 719 | 114 719 |
| Innskudd fra kunder | 0 | 0 | 14 935 041 | 14 935 041 |
| Finansielle derivater | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Gjeld stiftet ved utstedelse av verdipapirer | 0 | 0 | 4 626 032 | 4 626 032 |
| Ansvarlig lånekapital | 0 | 0 | 175 652 | 175 652 |
| Sum finansielle forpliktelser | 0 | 0 | 19 851 444 | 19 851 444 |
| 31.12.2024 | Virkeli verdi over ordinært resultat | Virkeli verdi over utvidet resultat | Utlån og fordringer til amortisert kost | Sum |
|---|---|---|---|---|
| Utlån til og fordringer på kredittinstitusjoner | 0 | 0 | 430 441 | 430 441 |
| Netto utlån til og fordringer på kunder | 316 726 | 0 | 18 576 591 | 18 893 317 |
| Sertifikater og obligasjoner | 2 544 769 | 0 | 0 | 2 544 769 |
| Aksjer, andeler og andre egenkapitalinstrumenter | 108 491 | 785 975 | 0 | 894 466 |
| Finansielle derivater | 6 845 | 0 | 0 | 6 845 |
| Sum finansielle eiendeler | 2 976 831 | 785 975 | 19 007 032 | 22 769 838 |
| Gjeld til kredittinstitusjoner | 0 | 0 | 116 332 | 116 332 |
| Innskudd fra kunder | 0 | 0 | 14 786 078 | 14 786 078 |
| Finansielle derivater | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Gjeld stiftet ved utstedelse av verdipapirer | 0 | 0 | 4 673 238 | 4 673 238 |
| Ansvarlig lånekapital | 0 | 0 | 175 710 | 175 710 |
| Sum finansielle forpliktelser | 0 | 0 | 19 751 358 | 19 751 358 |
Note 13 Varige driftsmidler
| Maskiner, inventar, transport-midler | Bygninger og tomter | Bruksretter | Investerings-eiendommer | Sum | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bokført verdi pr 31. desember 2024 | 11 451 | 136 465 | 5 089 | 9 114 | 162 119 |
| Bokført verdi pr 1. januar 2025 | 11 451 | 136 465 | 5 089 | 9 114 | 162 119 |
| Tilgang | 2 469 | 15 270 | 16 207 | 0 | 33 946 |
| Avgang | -575 | 0 | -839 | 0 | -1 414 |
| Avskrivninger | -1 623 | -2 049 | -2 153 | -875 | -6 700 |
| Verdiendringer, gevinst/tap | 218 | 0 | 53 | 0 | 271 |
| Bokført verdi pr 30.09.25 | 11 940 | 149 686 | 18 357 | 8 239 | 188 222 |
| Bokført verdi pr 1. januar 2024 | 8 255 | 100 019 | 4 529 | 10 285 | 123 088 |
| Tilgang ved fusjon av Hjartdal og Gransherad Sparebank | 5 244 | 38 766 | 1 340 | 0 | 45 350 |
| Tilgang | 0 | 0 | 1 727 | 0 | 1 727 |
| Avgang | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Avskrivninger | -2 048 | -2 320 | -2 507 | -1 171 | -8 046 |
| Verdiendringer, gevinst/tap | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Bokført verdi pr 31.12.2024 | 11 451 | 136 465 | 5 089 | 9 114 | 162 119 |
Note 14 Gjeld stiftet ved utstedelse av verdipapirer
| 31.12.2024 | Låne-opptak | Forfall/ Innløst | Overtatt ved fusjon (note16) | Andre endringer | 30.09.2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Obligasjonslån (pålydende) | 4 640 000 | 1 100 000 | -1 141 000 | 0 | 4 599 000 | |
| Ansvarlig lånekapital | 175 000 | 0 | 0 | 175 000 | ||
| Overkurs/underkurs | 2 180 | -357 | 1 823 | |||
| Påløpte renter | 31 768 | 0 | -5 906 | 25 862 | ||
| Langsiktig gjeld | 4 848 948 | 1 100 000 | -1 141 000 | 0 | -6 263 | 4 801 685 |
| 31.12.2023 | Låne-opptak | Forfall/ Innløst | Overtatt ved fusjon (note16) | Andre endringer | 31.12.2024 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Obligasjonslån (pålydende) | 4 050 000 | 1 450 000 | -950 000 | 90 000 | 4 640 000 | |
| Ansvarlig lånekapital | 160 000 | -25 000 | 40 000 | 175 000 | ||
| Overkurs/underkurs | -1 542 | 3 722 | 2 180 | |||
| Påløpte renter | 26 507 | 1240 | 4 021 | 31 768 | ||
| Langsiktig gjeld | 4 234 965 | 1 450 000 | -975 000 | 131 240 | 7 743 | 4 848 948 |
Note 15 Utbytte pr. Egenkapitalbevis
Det ble vedtatt på generalforsamling 26. mars 2025 å utbetale utbytte på kr 32,52 pr. egenkapitalbevis, totalt 74,6 mill. kroner for regnskapsåret 2024. Utbetalt utbytte for regnskapsåret 2023 var 17,0 kr pr. egenkapitalbevis, totalt 35,6 mill. kroner.
Note 16 Hendelser etter balansedagen
Sammenslåingen av Skue Sparebank og Tinn Sparebank ble registrert i Foretaksregisteret 3.november. Skue Sparebank er overtakende bank.
Det er samtidig registrert forhøyelse av eierandelskapitalen med NOK 104 546 640 ved utstedelse av totalt 3 484 888 nye egenkapitalbevis, hver pålydende NOK 30, fordelt med 737 324 nye egenkapitalbevis til Sparebankstiftelsen Skue Sparebank - Hjartdal og Notodden, 724 104 nye egenkapitalbevis til Sparebankstiftelsen Skue Sparebank – Hol, 669 569 nye egenkapitalbevis til Sparebankstiftelsen Skue Sparebank – Nesbyen, 623 297 nye egenkapitalbevis til Sparebankstiftelsen Skue Sparebank – Hønefoss og 730 594 nye egenkapitalbevis til Sparebankstiftelsen Skue Sparebank – Tinn.
Etter utstedelsen av nye egenkapitalbevis utgjør eierandelskapitalen i Skue Sparebank NOK 173 361 570 fordelt på 5 778 719 egenkapitalbevis, hver pålydende NOK 30.
Stiftelsene som er etablert i forbindelse med konvertering av grunnfondskapital til eierandelskapital i Skue Sparebank er i tillegg tilført kontanter fra gavefondet i Skue Sparebank. Til sammen utgjør kontantbeløpet NOK 181,6 millioner, fordelt med NOK 48,6 millioner til Skue Sparebank – Hjartdal og Notodden, NOK 47,7 millioner til Skue Sparebank – Hol, NOK 44,2 millioner til Skue Sparebank – Nesbyen og NOK 41,1 millioner til Skue Sparebank – Hønefoss. Overføringen av NOK 181,6 millioner fra gavefondet og til stiftelsene er hensyntatt i bankens kapitaldekning pr 30.09.2025.
Sparebankstiftelsen Skue – Tinn har mottatt NOK 48,2 millioner i kontanter i oppgjør for deler av grunnfondskapitalen.

