Noter
Note 1 Generell informasjon
Skue Sparebank er en selvstendig sparebank som tilbyr finansielle produkter og tjenester innenfor områdene sparing/plassering, utlån, betalingsformidling, samt liv- og skadeforsikring. Bankens målsetting er å være en fullservicebank med stor grad av nærhet til kundene. De viktigste kundene er personkunder, primærnæringer, små og mellomstore bedrifter, samt offentlig sektor.
Skue Sparebank er registrert og hjemmehørende i Norge, med forretningsadresse på Geilo. Banken har postadresse:
Jordeshagen 5,
3540 Nesbyen.
Banken er notert på Oslo Børs med egenkapitalbevis og obligasjonsgjeld.
Regnskapet ble vedtatt av styret den 9. februar 2026.
Note 2 Grunnlag for utarbeidelsen
Delårsrapport pr 31.12.2025 er utarbeidet i samsvar med IAS 34 delårs rapportering. Delårsrapporten skal leses med relasjon til siste årsrapport pr 31.12.2024, som er utarbeidet i samsvar med IFRS. Alle tall er oppgitt i hele tusen kroner.
Delårsregnskapet er urevidert.
Note 3 Regnskapsprinsipper
De samme regnskapsprinsipper og beregninger er fulgt i delårsregnskapet som i siste årsregnskap.
Det henvises til årsrapporten for 2024 for øvrige regnskapsprinsipper.
Både betydelig estimatusikkerhet, uroligheter i verdensøkonomien, svak kronekurs og usikkerhet rundt den økonomiske utviklingen medfører at det er nødvendig å benytte mer skjønn og bransjevis tilnærming i beregning av nedskrivninger på utlån. Banken vurderer at de modellberegnede nedskrivningene ikke tar tilstrekkelig høyde for den usikre situasjonen bankene og deres kunder befinner seg i.
Med usikkerhet rundt makrofaktorene som ligger til grunn i den eksisterende nedskrivnings-modellen, bør banken ta høyde for at mislighold kan øke i tiden fremover, spesielt blant næringslivskunder, men også for boliglånskunder.
Banken har, med bakgrunn i dette, økt tapsnedskrivninger i steg 2 i 4. kvartal med 31,1 mill. kroner utover det banken ellers ville ha nedskrevet - en økning på 1,8 mill. kroner fra 3. kvartal 2025 (målt mot de samlede tilleggsnedskrivninger for hhv. Skue Sparebank og Tinn Sparebank pr. 30.09.2025 - før fusjonen).
Totale nedskrivninger på kundeengasjement på og utenfor balanse:
| Nedskrivninger | Nedskrivning 30.09.25 | Opprinnelig modell 31.12.25 | Tilleggs-nedskrivning | Totalt nedskrivning 31.12.25 |
|---|---|---|---|---|
| Steg 1 | 9 912 | 12 869 | 12 869 | |
| Steg 2 | 39 336 | 16 259 | 31 064 | 47 323 |
| Steg 3 (individuelle) | 69 070 | 83 456 | 83 456 | |
| Sum | 118 318 | 112 584 | 31 064 | 143 648 |
| Sum Steg 1 og 2 | 49 248 | 29 128 | 31 064 | 60 192 |
PM
Personmarkedet er mindre utsatt for tap. Banken har hovedsakelig lån med pant i bolig som har normal belåningsgrad. Velferdsordningene i Norge, inkl. spesifikke tiltak så som strømstøtten, medfører også at personmarkedet er mindre utsatt for tap.
Boligmarkedet har de seneste årene holdt seg godt, selv om boligprisveksten har kommet noe ned og stedvis var negativ (2023). Boligmarkedet har hatt en sterk start på 2025, og sammen med rentekuttet fra Norges Bank i juni og september, har dette bidratt til en noe bedret optimisme for boligmarkedet.
Fritidsboligmarkedet var historisk sterkt gjennom pandemien, men økte råvarepriser, høyere renter og generelt større usikkerhet i markedet har bidratt til betydelig lavere aktivitet og etterspørsel, selv om man den senere tid melder om noe bedret salg. Basert på dette og med bakgrunn i forventing om lavere økonomisk vekst og en fortsatt innstrammende penge- og kredittpolitikk ser banken en risiko for økte tap i personmarkedet, og har beregnet tilleggsnedskrivninger med en justeringsfaktor på 0,03% (uendret fra 3. kvartal) multiplisert med utestående eksponering. Nedskrivninger på utlån til personmarkedet er derfor økt med 4,6 mill. kroner sammenlignet med hva som er beregnet i nedskrivningsmodellen.
| Opprinnelig modell 31.12.25 | Tilleggs-nedskrivning | Totalt nedskrivning 31.12.25 | |
|---|---|---|---|
| Steg 1 PM | 4 031 | 4 031 | |
| Steg 2 PM | 4 667 | 4 582 | 9 249 |
| Sum PM | 8 698 | 4 582 | 13 280 |
BM
Banken har beregnet nedskrivninger i steg 1 og steg 2 for kunder i bedriftsmarkedet, på grunnlag av hvor utsatte banken vurderer de ulike bransjene i bankens nedslagsfelt er.
Hver grad av risiko (1-5) blir tilført en «justeringsfaktor» i prosent. Evt. støtteordninger fra staten er hensyntatt i vurderingen av justeringsfaktorer for de ulike bransjene. Justeringsfaktoren for den enkelte bransje multipliseres med bankens eksponering i hver bransje. De beregnede nedskrivningsbeløpene etter risiko og eksponering, legges så til de modellberegnede nedskrivninger per bransje.
Effekten av usikkerheten på ulike sektorer og bransjer er delt inn i 5 grader/nyanser:
| Effekt | |
|---|---|
| 1 - Lav | 0,50 % |
| 2 - Lav til middels | 1,00 % |
| 3 - Middels | 1,50 % |
| 4 - Middels til høy | 2,00 % |
| 5 - Høy | 2,50 % |
| Opprinnelig modell 31.12.25 | Tilleggs-nedskrivning | Totalt nedskrivning 31.12.25 | |
|---|---|---|---|
| Steg 1 BM | 8 838 | 8 838 | |
| Steg 2 BM | 11 592 | 26 482 | 38 074 |
| Sum BM | 20 430 | 26 482 | 46 912 |
Økt nedskrivning utover opprinnelig modell er 26,5 mill. kroner.
Norges Bank holdt renten uendret i desember, slik at rentenivået har ligget stabilt. Dog har effekten av rentenedsettelsen i september, fått effekt i 4. kvartal. Prisveksten er fortsatt for høy ift. sentralbankens mål, og har i grunn endret seg lite det siste året (3% i nov.).
Arbeidsledigheten har steget noe, og er nå på samme nivå som før pandemien. Den ventes å øke fremover. Dette er trender vi også ser i vårt markedsområde.
Banken velger derfor å holde risikovurderingene av de ulike bransjene den er eksponert mot uendret dette kvartalet, med unntak av bransjen 'bygge- og anleggsvirksomhet, inkl. eiendomsutvikling'.
Her ser vi fortsatt et labert fritidsboligmarked i vårt område, selv om det har tatt seg noe opp gjennom året. Boligmarkedet i bankens nedslagsfelt har vært preget av moderat prisvekst gjennom året. Spesielt i de mer sentrale områdene av bankens markedsområde, hvor veksten har vært noe lavere enn landsgjennomsnittet, og utbudet av boliger har vært høyere enn normalt. Banken har derfor valgt å justere opp risikonivået i denne bransjen.
Videre er det gjort en teknisk justering av vurdert faktor i bransjen 'overnattings- og serveringsvirksomhet' (ikke endring av vurdert risikonivå). Dette for å oppnå et samlet likt nedskrivningsnivå som følge av fusjonen med Tinn Sparebank. Risikonivået er derfor redusert fra 2 til 1, slik at tilleggsnedskrivningene er på nivå som forrige kvartal.
Basert på ovennevnte og en konkret vurdering av bankens kundeportefølje, markedsområde, eksponering, og identifiserte individuelle nedskrivninger, har banken funnet at det er grunnlag for å gjøre følgende endringer (forrige kvartals vurdering vs. ny vurdering i parentes):
- Bygge- og anleggsvirksomhet, inkl. eiendomsutvikling (0,50% --> 1,00%)
- Overnattings- og serveringsvirksomhet (1,00% --> 0,50%)
Note 4 Kapitaldekning
| Kapitaldekning | Urevidert | Revidert |
|---|---|---|
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
| Eierandelskapital | 173 362 | 68 815 |
| Overkursfond | 963 032 | 188 900 |
| Kompensasjonsfond | 62 503 | |
| Sparebankens grunnfond | 1 634 308 | 1 876 211 |
| Utjevningsfond | 414 904 | 336 344 |
| Gavefond | 194 164 | 253 830 |
| Fond for urealiserte gevinster | 400 266 | 257 456 |
| Resultat før skatt | 0 | 0 |
| - resultat - ikke tellende | 0 | 0 |
| - fradrag for ren kjernekapital i andre finansielle selskaper | 0 | 0 |
| - fradrag for forsvarlig verdsettelse | -5 646 | -3 762 |
| - fradrag for utbytte avsatt til utdeling | -128 732 | -74 606 |
| - fradrag for andre poster vedrørende ren kjernekapital | -238 961 | -83 602 |
| Sum ren kjernekapital | 3 423 201 | 2 819 586 |
| Innbetalt fondsobligasjoner | 170 000 | 130 000 |
| - fradrag for fondsobligasjoner i andre selskap | 0 | 0 |
| Sum kjernekapital | 3 593 201 | 2 949 586 |
| Ansvarlig lånekapital | 215 000 | 175 000 |
| - fradrag for ansvarlig lån i andre selskap | 0 | 0 |
| Sum netto ansvarlig kapital | 3 808 201 | 3 124 586 |
| Stater og sentralbanker | 0 | 0 |
| Lokale og regionale myndigheter | 114 658 | 65 109 |
| Multilaterale utviklingsbanker | 0 | 0 |
| Institusjoner | 253 742 | 56 868 |
| Foretak | 670 889 | 357 485 |
| Massemarked | 2 518 921 | 871 575 |
| Pant i eiendom inkl. oppkjøp, utvikling og konstruksjon (ADC)* | 6 057 404 | 8 494 382 |
| Forfalte engasjementer | 224 083 | 144 059 |
| Obligasjoner med fortrinnsrett | 283 270 | 192 267 |
| Fordring på institusjoner og foretak med kortsiktig rating | 49 002 | 79 001 |
| Andeler i verdipapirfond | 57 554 | 9 950 |
| Egenkapitalposisjoner | 1 255 187 | 760 373 |
| Øvrige engasjementer | 228 841 | 239 199 |
| Kredittrisiko | 11 713 551 | 11 270 269 |
| Operasjonell risiko | 1 301 801 | 1 086 603 |
| Motpartsrisiko (CVA-risiko) | 1 491 | 3 028 |
| Sum beregningsgrunnlag | 13 016 843 | 12 359 900 |
| Kapitaldekning | ||
| Ren kjernekapitaldekning | 26,30 % | 22,81 % |
| Kjernekapitaldekning | 27,60 % | 23,86 % |
| Kapitaldekning | 29,26 % | 25,28 % |
| Uvektet kjernekapitaldekning (LR) | 12,25 % | 12,20 % |
| Forholdsmessig konsolidering av selskaper i samarbeidende gruppe (Eika Gruppen AS og EBK AS) | ||
| Ren kjernekapitaldekning | 3 372 518 | 2 787 095 |
| Kjernekapitaldekning | 3 586 243 | 2 947 162 |
| Kapitaldekning | 3 864 740 | 3 162 668 |
| Totalt beregningsgrunnlag | 15 001 779 | 13 917 821 |
| Ren kjernekapitaldekning | 22,48 % | 20,03 % |
| Kjernekapitaldekning | 23,91 % | 21,18 % |
| Kapitaldekning | 25,76 % | 22,72 % |
| Uvektet kjernekapitaldekning (LR) | 9,77 % | 10,39 % |
| Bufferkrav | ||
| Bevaringsbuffer | 375 044 | 347 946 |
| Motsyklisk buffer | 375 044 | 347 946 |
| Systemrisikobuffer | 675 080 | 626 302 |
| Sum bufferkrav til ren kjernekapital | 1 425 169 | 1 322 193 |
| Minimumskrav til ren kjerne | 675 080 | 626 302 |
| Pilar 2-krav (krav til ren kjernekapital) | 219 401 | 203 548 |
| Tilgjengelig ren kjernekapital utover minimumskrav og bufferkrav | 1 052 868 | 635 052 |
* Sammenligningstall består av kategoriene "Pant i bolig" og "Høyrisikoengasjementer"
Note 5 Netto provisjonsinntekter og inntekter fra andre banktjenester
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Garantiprovisjon | 2 286 | 1 398 |
| Provisjoner av salg forsikring | 33 542 | 22 367 |
| Verdipapiromsetning og forvaltning | 11 369 | 9 597 |
| Formidlingsprovisjoner (EBK AS) | 33 231 | 18 634 |
| Betalingsformidling/ interbankgebyr/ årsgebyr | 30 560 | 30 729 |
| Andre gebyrer og tjenester | 4 887 | 3 010 |
| Sum provisjonsinntekter og inntekter fra banktjenester | 115 875 | 85 735 |
| Andre gebyrer og provisjonskostnader | -10 181 | -7 697 |
| Sum provisjonskostnader og kostnader ved banktjenester | -10 181 | -7 697 |
| Netto provisjonsinntekter og inntekter fra banktjenester | 105 694 | 78 038 |
Banken mottar provisjoner for forsikringssalg til kunder fra Fremtind Forsikring AS. Inntektene er et resultat av periodens salg og løpende eksisterende portefølje. Provisjonene mottas månedlig etterskuddsvis. Inntektene blir bokført i tilhørende periode.
Provisjoner for kunders verdipapirforvaltning mottar banken fra Eika Kapitalforvaltning AS kvartalsvis. Provisjonene er et resultat av periodens salg og løpende forvaltet portefølje. Inntektene mottas etterskuddsvis og inntektsføres i tilhørende periode.
Formidlingsprovisjoner fra Eika Boligkreditt AS er provisjon for kundebehandling/-oppfølging på vegne av Eika Boligkreditt AS. Inntektene genereres ved nye lån som formidles og løpende portefølje. Provisjonene mottas månedlig og inntektsføres i tilhørende periode som provisjoner for formidling av lån.
Inntekter fra betalingsformidling er straks gebyrer som inntreffer ved bruk av bankens tjenester innen betalingsformidling. Gebyrene belastes kunden enten umiddelbart eller akkumulert ved månedsslutt.
Andre inntekter for øvrige banktjenester som ikke faller inn under kategorien betalingsformidling inntektsføres umiddelbart når tjenesten er levert.
Note 6 Verdiendringer på finansielle instrumenter
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Netto verdiendring på sertifikater og obligasjoner | 4 106 | -3 640 |
| Netto verdiendring på verdipapirer med variabel avkastning | 106 | 2 076 |
| Netto verdiendring på fastrente utlån | 2 360 | -537 |
| Netto verdiendring på finansielle derivater | -3 217 | 1 192 |
| Netto verdiendring på finansielle forpliktelser | -2 252 | -906 |
| Netto verdiendring på valuta | 456 | 180 |
| Sum verdiendringer på finansielle instrumenter | 1 559 | -1 635 |
Note 7 Lønn og andre personalkostnader
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Lønn | 99 912 | 78 747 |
| Arbeidsgiveravgift og finansskatt | 21 279 | 16 597 |
| Pensjonskostnader | 10 463 | 7 716 |
| Sosiale kostnader | 7 125 | 4 839 |
| Sum lønn og andre personalkostnader | 138 779 | 107 899 |
Antall årsverk pr 31.12 i banken var 141,1 (2024: 110,3)
Note 8 Tap på utlån og garantier
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Endring i ECL Steg 1 | 2 382 | -1 700 |
| Endring i ECL Steg 2 | -2 988 | -9 778 |
| Endring i ECL Steg 3 | 12 691 | -6 638 |
| Økning i eksisterende individuelle nedskrivninger | -27 201 | -10 548 |
| Nye individuelle nedskrivninger | -19 655 | -3 893 |
| Konstaterte tap hvor det tidligere år er foretatt individuelle nedskrivninger | -19 289 | -14 797 |
| Reversering av tidligere individuelle nedskrivninger | 22 627 | 23 807 |
| Konstaterte tap hvor det tidligere år ikke er foretatt individuelle nedskrivninger | -135 | -181 |
| Inngang på tidligere konstaterte tap | 1 067 | 615 |
| Renter på nedskrevne lån | 841 | -1 045 |
| Tap på utlån og garantier | -29 660 | -24 158 |
Note 9 Utlån til og fordringer på kunder
| Utlån fordelt etter næring | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
|---|---|---|
| Fordelt etter næring | ||
| Jordbruk | 86 365 | 83 643 |
| Skogbruk | 5 623 | 7 480 |
| Bergsverksdrift og utvinning | 7 412 | 2 919 |
| Industri | 88 366 | 56 282 |
| Elektrisitets-, gass-, damp og varmtvannsforsyning | 34 321 | 33 689 |
| Vannforsyning, avløps- og renovasjon | 11 756 | 9 449 |
| Utvikling av byggeprosjekter | 1 147 061 | 1 382 382 |
| Bygge- og anleggsvirksomhet | 450 325 | 409 870 |
| Varehandel, reparasjon av motorvogner | 319 545 | 275 378 |
| Transport og lagring | 66 959 | 54 596 |
| Overnattings- og serveringsvirksomhet | 192 673 | 79 788 |
| Informasjon og kommunikasjon | 11 973 | 7 591 |
| Omsetning og drift av fast eiendom | 3 078 279 | 2 600 322 |
| Faglig og finansiell tjenesteyting | 174 300 | 73 337 |
| Forretningsmessig tjenesteyting | 77 064 | 42 410 |
| Tjenesteytende næringer ellers | 165 904 | 102 434 |
| Aktiviteter i borettslag og boligsameier | 348 549 | 294 964 |
| Sum næring | 6 266 475 | 5 516 534 |
| Person | 15 324 799 | 13 477 124 |
| Sum brutto utlån til og fordringer på kunder | 21 591 274 | 18 993 658 |
| Forventet tap Steg 1 | -10 412 | -8 353 |
| Forventet tap Steg 2 | -46 775 | -49 541 |
| Forventet tap Steg 3 | -83 339 | -42 447 |
| Netto utlån til og fordringer på kunder | 21 450 748 | 18 893 317 |
Endringer i tapsnedskrivninger
| 2025 | ||||
|---|---|---|---|---|
| Nedskrivninger på utlån til kunder - personmarkedet | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | Totalt |
| Nedskrivinger pr. 31.12.2024 | 1 882 | 10 470 | 13 390 | 25 742 |
| Fusjon Tinn Sparebank | 0 | 1 567 | 1 836 | 3 403 |
| Overføringer mellom steg: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 2 010 | -1 907 | -103 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -106 | 264 | -158 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | -8 | -222 | 229 | -1 |
| Nedskrivninger på nye utlån utbetalt i året | 471 | 532 | 30 | 1 033 |
| Utlån som er fraregnet i perioden | -521 | -1 244 | -3 491 | -5 256 |
| Konstaterte tap | 0 | 0 | -3 706 | -3 706 |
| Endret eksponering eller endringer i modell eller risikoparametre | -1 220 | -253 | 5 170 | 3 697 |
| Nedskrivinger personmarkedet pr. 31.12.2025 | 2 508 | 9 207 | 13 197 | 24 912 |
| 2025 | ||||
|---|---|---|---|---|
| Brutto utlån til kunder - personmarkedet | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | Totalt |
| Brutto utlån pr. 31.12.2024 | 12 307 474 | 1 060 231 | 109 419 | 13 477 124 |
| Fusjon Tinn Sparebank | 2 178 912 | 118 910 | 16 218 | 2 314 040 |
| Overføringer mellom steg: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 301 697 | -302 284 | 587 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -268 499 | 268 499 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | 1 668 | -26 589 | 24 921 | 0 |
| Netto endring | -261 050 | 2 992 | -14 580 | -272 638 |
| Nye utlån utbetalt | 1 100 387 | 57 434 | 908 | 1 158 730 |
| Utlån som er fraregnet i perioden | -1 192 170 | -144 153 | -16 134 | -1 352 457 |
| Brutto utlån til personmarkedet pr. 31.12.2025 | 14 168 419 | 1 035 041 | 121 339 | 15 324 799 |
| 2025 | ||||
|---|---|---|---|---|
| Nedskrivninger på utlån til kunder - bedriftsmarkedet | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | Totalt |
| Nedskrivinger pr. 31.12.2024 | 6 471 | 39 071 | 29 057 | 74 599 |
| Fusjon Tinn Sparebank | 0 | 8 902 | 12 212 | 21 114 |
| Overføringer mellom steg: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 3 802 | -3 810 | 8 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -645 | 278 | 367 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | -638 | -659 | 1 296 | 0 |
| Nedskrivninger på nye utlån utbetalt i året | 3 160 | 3 211 | 5 948 | 12 319 |
| Utlån som er fraregnet i perioden | -2 943 | -7 090 | -7 491 | -17 524 |
| Konstaterte tap | 0 | 0 | -15 719 | -15 719 |
| Endret eksponering eller endringer i modell eller risikoparametre | -1 303 | -2 335 | 44 463 | 40 825 |
| Nedskrivinger bedriftsmarkedet pr. 31.12.2025 | 7 904 | 37 568 | 70 142 | 115 614 |
| 2025 | ||||
|---|---|---|---|---|
| Brutto utlån til kunder - bedriftsmarkedet | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | Totalt |
| Brutto utlån pr. 31.12.2024 | 4 462 225 | 984 797 | 69 512 | 5 516 534 |
| Fusjon Tinn Sparebank | 619 596 | 73 602 | 19 494 | 712 692 |
| Overføringer mellom steg: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 262 954 | -263 115 | 161 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -197 337 | 193 154 | 4 183 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | -80 701 | -20 765 | 101 465 | 0 |
| Netto endring | -48 712 | -34 723 | -30 844 | -114 279 |
| Nye utlån utbetalt | 1 175 702 | 215 479 | 18 590 | 1 409 771 |
| Utlån som er fraregnet i perioden | -889 227 | -368 628 | -388 | -1 258 243 |
| Brutto utlån til bedriftsmarkedet pr. 31.12.2025 | 5 304 500 | 779 802 | 182 173 | 6 266 475 |
| 2025 | ||||
|---|---|---|---|---|
| Nedskrivninger på ubenyttede kreditter og garantier | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | Totalt |
| Nedskrivinger pr. 31.12.2024 | 2 134 | 770 | 3 035 | 5 939 |
| Fusjon Tinn Sparebank | 88 | 121 | 86 | 296 |
| Overføringer mellom steg: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 58 | 97 | -155 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -30 | 30 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | -7 | 7 | 0 | 0 |
| Nedskrivninger på nye kreditter og garantier | 158 | 129 | 9 | 296 |
| Nedskrivninger på ubenyttede kreditter og garantier som er fraregnet i perioden | -394 | -280 | -2 849 | -3 523 |
| Endret eksponering eller endringer i modell eller risikoparametre | 450 | -327 | -9 | 114 |
| Nedskrivinger pr. 31.12.2025 | 2 457 | 548 | 117 | 3 122 |
| 2024 | ||||
|---|---|---|---|---|
| Nedskrivninger på utlån til kunder - personmarkedet | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | Totalt |
| Nedskrivinger pr. 31.12.2023 | 1 594 | 9 302 | 13 095 | 23 991 |
| Fusjon Hjartdal og Gransherad Sparebank | 0 | 3 331 | 586 | 3 917 |
| Overføringer mellom steg: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 2 858 | -2 797 | -61 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -142 | 238 | -96 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | -15 | -116 | 131 | 0 |
| Nedskrivninger på nye utlån utbetalt i året | 515 | 436 | 146 | 1 097 |
| Utlån som er fraregnet i perioden | -393 | -1 475 | -4 706 | -6 574 |
| Konstaterte tap | 0 | 0 | -4 008 | -4 008 |
| Endret eksponering eller endringer i modell eller risikoparametre | -2 535 | 1 551 | 8 303 | 7 319 |
| Nedskrivinger personmarkedet pr. 31.12.2024 | 1 882 | 10 470 | 13 390 | 25 742 |
| 2024 | ||||
|---|---|---|---|---|
| Brutto utlån til kunder - personmarkedet | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | Totalt |
| Brutto utlån pr. 31.12.2023 | 8 642 305 | 1 191 759 | 82 006 | 9 916 070 |
| Fusjon Hjartdal og Gransherad Sparebank | 2 938 435 | 197 455 | 9 336 | 3 145 226 |
| Overføringer mellom steg: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 526 925 | -525 143 | -1 782 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -383 290 | 383 067 | 223 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | -20 863 | -12 969 | 33 832 | 0 |
| Netto endring | -195 821 | -19 057 | -1 051 | -215 929 |
| Nye utlån utbetalt | 2 744 394 | 122 275 | 11 393 | 2 878 062 |
| Utlån som er fraregnet i perioden | -1 944 611 | -277 156 | -20 530 | -2 242 297 |
| Konstaterte tap | 0 | 0 | -4 008 | -4 008 |
| Brutto utlån til personmarkedet pr. 31.12.2024 | 12 307 474 | 1 060 231 | 109 419 | 13 477 124 |
| 2024 | ||||
|---|---|---|---|---|
| Nedskrivninger på utlån til kunder - bedriftsmarkedet | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | Totalt |
| Nedskrivinger pr. 31.12.2023 | 6 118 | 22 957 | 31 251 | 60 326 |
| Fusjon Hjartdal og Gransherad Sparebank | 0 | 3 731 | 2 958 | 6 689 |
| Overføringer mellom steg: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 6 653 | -3 987 | -2 666 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -748 | 3 920 | -3 172 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | -95 | -235 | 330 | 0 |
| Nedskrivninger på nye utlån utbetalt i året | 2 846 | 4 575 | 2 690 | 10 111 |
| Utlån som er fraregnet i perioden | -1 989 | -2 906 | -12 458 | -17 353 |
| Konstaterte tap | 0 | 0 | -10 970 | -10 970 |
| Endret eksponering eller endringer i modell eller risikoparametre | -6 314 | 11 016 | 21 094 | 25 796 |
| Nedskrivinger bedriftsmarkedet pr. 31.12.2024 | 6 471 | 39 071 | 29 057 | 74 599 |
| 2024 | ||||
|---|---|---|---|---|
| Brutto utlån til kunder - bedriftsmarkedet | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | Totalt |
| Brutto utlån pr. 31.12.2023 | 3 218 780 | 1 058 317 | 77 191 | 4 354 288 |
| Fusjon Hjartdal og Gransherad Sparebank | 602 712 | 69 588 | 2 873 | 675 173 |
| Overføringer mellom steg: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 286 879 | -278 031 | -8 848 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -332 026 | 335 302 | -3 276 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | -12 172 | -14 707 | 26 879 | 0 |
| Netto endring | 59 024 | -17 226 | -23 662 | 18 136 |
| Nye utlån utbetalt | 1 304 234 | 190 953 | 17 482 | 1 512 669 |
| Utlån som er fraregnet i perioden | -665 206 | -359 399 | -8 157 | -1 032 762 |
| Konstaterte tap | 0 | 0 | -10 970 | -10 970 |
| Brutto utlån til bedriftsmarkedet pr. 31.12.2024 | 4 462 225 | 984 797 | 69 512 | 5 516 534 |
| 2024 | ||||
|---|---|---|---|---|
| Nedskrivninger på ubenyttede kreditter og garantier | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | Totalt |
| Nedskrivinger pr. 31.12.2023 | 980 | 1 195 | 654 | 2 829 |
| Fusjon Hjartdal og Gransherad Sparebank | 95 | 17 | 186 | 298 |
| Overføringer mellom steg: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 757 | -112 | -645 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -51 | 51 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | -17 | 0 | 17 | 0 |
| Nedskrivninger på nye kreditter og garantier | 502 | 50 | 139 | 691 |
| Nedskrivninger på ubenyttede kreditter og garantier som er fraregnet i perioden | -307 | -919 | -69 | -1 295 |
| Endret eksponering eller endringer i modell eller risikoparametre | 175 | 488 | 2 753 | 3 416 |
| Nedskrivinger pr. 31.12.2024 | 2 134 | 770 | 3 035 | 5 939 |
| 2025 | |||
|---|---|---|---|
| Opplysninger om engasjement med nivå 3 nedskrivninger | PM | BM | Sum |
| Engasjement med individuell nedskrivning | 121 339 | 182 173 | 303 512 |
| Virkelig verdi sikkerheter | 108 142 | 111 914 | 220 056 |
| 2024 | |||
|---|---|---|---|
| Opplysninger om engasjement med nivå 3 nedskrivninger | PM | BM | Sum |
| Engasjement med individuell nedskrivning | 109 419 | 69 512 | 178 931 |
| Virkelig verdi sikkerheter | 96 029 | 37 420 | 133 449 |
Opplysninger om overtatte sikkerheter. Det er ikke overtatt sikkerheter i 2025 (2024: 0).
Note 10 Misligholdte engasjementer
| 31.12.2025 | 31.12.2024 | |
|---|---|---|
| Brutto misligholdte engasjementer over 90 dager | 196 168 | 102 224 |
| Nedskrivinger på misligholdte engasjement over 90 dager | -63 258 | -34 468 |
| Netto misligholdte engasjementer over 90 dager | 132 910 | 67 756 |
| Brutto øvrige misligholdte engasjementer | 111 571 | 90 585 |
| Nedskriving på øvrige misligholdte engasjementer | -20 198 | -11 014 |
| Netto øvrige misligholdte engasjementer | 91 373 | 79 571 |
| Sum netto misligholdte engasjementer | 224 283 | 147 327 |
Note 11 Innskudd fra kunder
| Innskudd fordelt etter sektor og næring | 31.12.2025 | 31.12.2024 |
|---|---|---|
| Fordelt etter næring | ||
| Jordbruk | 197 602 | 170 731 |
| Skogbruk | 83 334 | 50 784 |
| Fiske og fangst | 509 | 67 |
| Bergsverksdrift og utvinning | 21 684 | 23 264 |
| Industri | 309 688 | 256 333 |
| Elektrisitets-, gass-, damp og vannsforsyning | 106 970 | 83 188 |
| Vannforsyning, avløps- og renovasjon | 22 857 | 11 737 |
| Utvikling av byggeeprosjekter | 225 557 | 206 441 |
| Bygge- og anleggsvirksomhet | 671 286 | 512 475 |
| Varehandel, reparasjon av motorvogner | 400 664 | 338 663 |
| Utenriks sjøfart og rørtransoprt | - | 11 534 |
| Transport og lagring | 122 380 | 107 227 |
| Overnattings- og serveringsvirksomhet | 143 067 | 109 815 |
| Informasjon og kommunikasjon | 94 380 | 85 313 |
| Omsetning og drift av fast eiendom | 935 763 | 894 363 |
| Faglig og finansiell tjenesteyting | 545 182 | 686 802 |
| Forretningsmessig tjenesteyting | 138 473 | 110 795 |
| Tjenesteytende næringer ellers | 2 256 917 | 1 380 260 |
| Aktiviteter i borettslag og boligsameier | 58 682 | 30 522 |
| Sum næring | 6 334 996 | 5 070 314 |
| Person | 12 511 739 | 9 715 764 |
| Sum innskudd fra kunder | 18 846 735 | 14 786 078 |
Note 12 Finansielle instrumenter
| 31.12.2025 | ||||
|---|---|---|---|---|
| Sum | ||||
| Finansielle eiendeler | Nivå 1 | Nivå 2 | Nivå 3 | virkelig verdi |
| Fastrenteutlån til virkelig verdi over ordinært resultat | 0 | 275 698 | 0 | 275 698 |
| Finansielle derivater | 0 | 3 471 | 0 | 3 471 |
| Verdipapirer til virkelig verdi over ordinært resultat | ||||
| Aksjer | 0 | 0 | 12 859 | 12 859 |
| Pengemarkedsfond | 258 929 | 0 | 0 | 258 929 |
| Sertifikater og obligasjoner | 2 347 824 | 1 444 207 | 0 | 3 792 031 |
| Verdipapirer til virkelig verdi over utvidet resultat | ||||
| Aksjer | 0 | 0 | 1 296 689 | 1 296 689 |
| Sum | 2 606 753 | 1 723 376 | 1 309 548 | 5 639 677 |
| Finansielle forpliktelser | ||||
| Finansielle derivater | 0 | 20 | 0 | 20 |
Det er ingen overføringer mellom nivå 1 og 2 i løpet av perioden.
| 31.12.2024 | ||||
|---|---|---|---|---|
| Sum | ||||
| Finansielle eiendeler | Nivå 1 | Nivå 2 | Nivå 3 | virkelig verdi |
| Fastrenteutlån til virkelig verdi over ordinært resultat | 0 | 316 726 | 0 | 316 726 |
| Finansielle derivater | 0 | 6 845 | 0 | 6 845 |
| Verdipapirer til virkelig verdi over ordinært resultat | ||||
| Aksjer | 0 | 0 | 10 904 | 10 904 |
| Pengemarkedsfond | 97 587 | 0 | 0 | 97 587 |
| Sertifikater og obligasjoner | 1 952 474 | 592 295 | 0 | 2 544 769 |
| Verdipapirer til virkelig verdi over utvidet resultat | ||||
| Aksjer | 0 | 0 | 785 975 | 785 975 |
| Sum | 2 050 061 | 915 866 | 796 879 | 3 762 806 |
| Finansielle forpliktelser | ||||
| Finansielle derivater | 0 | 0 | 0 | 0 |
Det er ingen overføringer mellom nivå 1 og 2 i løpet av året.
Vurdering av virkelig verdi
Under vises en tabell med virkelig verdimålinger for finansielle instrumenter på balansedagen.
- Nivå 1: Notert pris i et aktivt marked for en identisk eiendel eller forpliktelse
- Nivå 2: Verdsettelse basert på andre observerbare faktorer enten direkte (pris) eller indirekte (utledet fra priser) enn notert pris (brukt i nivå 1) for eiendelen eller forpliktelsen.
- Nivå 3: Verdsettelse basert på faktorer som ikke er hentet fra observerbare markeder (ikke observerbare forutsetninger).
| Avstemming av nivå 3 elementer | Egenkapitalinstrumenter | ||
|---|---|---|---|
| 31.12.2025 | Virkeli verdi over ordinært resultat | Virkeli verdi over utvidet resultat | Sum |
| Virkelig verdi 1.1.25 | 10 904 | 785 975 | 796 879 |
| Tilgang | 2 023 | 373 307 | 375 330 |
| Avgang | 0 | 0 | 0 |
| Netto verdiendring på finansielle eiendeler | -68 | 137 407 | 137 339 |
| Endringer inn/ut av nivå 3 | 0 | 0 | 0 |
| Virkelig verdi | 12 859 | 1 296 689 | 1 309 548 |
| Avstemming av nivå 3 elementer | Egenkapitalinstrumenter | ||
|---|---|---|---|
| 31.12.2024 | Virkeli verdi over ordinært resultat | Virkeli verdi over utvidet resultat | Sum |
| Virkelig verdi 1.1.24 | 8 288 | 543 990 | 552 278 |
| Tilgang ved fusjon av Hjartdal og Gransherad Sparebank | 2 226 | 204 560 | 206 786 |
| Tilgang | 0 | 51 483 | 51 483 |
| Avgang | -211 | 0 | -211 |
| Netto verdiendring på finansielle eiendeler | 601 | -14 058 | -13 457 |
| Endringer inn/ut av nivå 3 | 0 | 0 | 0 |
| Virkelig verdi | 10 904 | 785 975 | 796 879 |
Finansielle eiendeler og forpliktelser
| 31.12.2025 | Virkeli verdi over ordinært resultat | Virkeli verdi over utvidet resultat | Utlån og fordringer til amortisert kost | Sum |
|---|---|---|---|---|
| Utlån til og fordringer på kredittinstitusjoner | 0 | 0 | 608 229 | 608 229 |
| Netto utlån til og fordringer på kunder | 275 698 | 0 | 21 175 050 | 21 450 748 |
| Sertifikater og obligasjoner | 3 792 031 | 0 | 0 | 3 792 031 |
| Aksjer, andeler og andre egenkapitalinstrumenter | 271 788 | 1 296 689 | 0 | 1 568 477 |
| Finansielle derivater | 3 471 | 0 | 0 | 3 471 |
| Sum finansielle eiendeler | 4 342 988 | 1 296 689 | 21 783 278 | 27 422 955 |
| Gjeld til kredittinstitusjoner | 0 | 0 | 115 813 | 115 813 |
| Innskudd fra kunder | 0 | 0 | 18 846 735 | 18 846 735 |
| Finansielle derivater | 20 | 0 | 0 | 20 |
| Gjeld stiftet ved utstedelse av verdipapirer | 0 | 0 | 4 401 865 | 4 401 865 |
| Ansvarlig lånekapital | 0 | 0 | 215 961 | 215 961 |
| Sum finansielle forpliktelser | 20 | 0 | 23 580 375 | 23 580 394 |
| 31.12.2024 | Virkeli verdi over ordinært resultat | Virkeli verdi over utvidet resultat | Utlån og fordringer til amortisert kost | Sum |
|---|---|---|---|---|
| Utlån til og fordringer på kredittinstitusjoner | 0 | 0 | 430 441 | 430 441 |
| Netto utlån til og fordringer på kunder | 316 726 | 0 | 18 576 591 | 18 893 317 |
| Sertifikater og obligasjoner | 2 544 769 | 0 | 0 | 2 544 769 |
| Aksjer, andeler og andre egenkapitalinstrumenter | 108 491 | 785 975 | 0 | 894 466 |
| Finansielle derivater | 6 845 | 0 | 0 | 6 845 |
| Sum finansielle eiendeler | 2 976 831 | 785 975 | 19 007 032 | 22 769 838 |
| Gjeld til kredittinstitusjoner | 0 | 0 | 116 332 | 116 332 |
| Innskudd fra kunder | 0 | 0 | 14 786 078 | 14 786 078 |
| Finansielle derivater | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Gjeld stiftet ved utstedelse av verdipapirer | 0 | 0 | 4 673 238 | 4 673 238 |
| Ansvarlig lånekapital | 0 | 0 | 175 710 | 175 710 |
| Sum finansielle forpliktelser | 0 | 0 | 19 751 358 | 19 751 358 |
Note 13 Varige driftsmidler
| Maskiner, inventar, transport-midler | Bygninger og tomter | Bruksretter | Investerings-eiendommer | Sum | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bokført verdi pr 31. desember 2024 | 11 451 | 136 465 | 5 089 | 9 114 | 162 119 |
| Bokført verdi pr 1. januar 2025 | 11 451 | 136 465 | 5 089 | 9 114 | 162 119 |
| Tilgang ved fusjon av Tinn Sparebank | 1 243 | 16 669 | 1 855 | 19 767 | |
| Tilgang | 6 707 | 16 463 | 16 207 | 0 | 39 377 |
| Avgang | -1 902 | -2 568 | -838 | 0 | -5 308 |
| Avskrivninger | -2 218 | -3 187 | -3 196 | -1 167 | -9 768 |
| Verdiendringer, gevinst/tap | 860 | -415 | 53 | 0 | 498 |
| Bokført verdi pr 31.12.25 | 16 141 | 163 427 | 19 170 | 7 947 | 206 685 |
| Bokført verdi pr 1. januar 2024 | 8 255 | 100 019 | 4 529 | 10 285 | 123 088 |
| Tilgang ved fusjon av Hjartdal og Gransherad Sparebank | 5 244 | 38 766 | 1 340 | 0 | 45 350 |
| Tilgang | 0 | 0 | 1 727 | 0 | 1 727 |
| Avgang | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Avskrivninger | -2 048 | -2 320 | -2 507 | -1 171 | -8 046 |
| Verdiendringer, gevinst/tap | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Bokført verdi pr 31.12.2024 | 11 451 | 136 465 | 5 089 | 9 114 | 162 119 |
Note 14 Gjeld stiftet ved utstedelse av verdipapirer
| 31.12.2024 | Låne-opptak | Forfall/ Innløst | Overtatt ved fusjon (note16) | Andre endringer | 31.12.2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Obligasjonslån (pålydende) | 4 640 000 | 1 100 000 | -1 463 000 | 100 000 | 4 377 000 | |
| Ansvarlig lånekapital | 175 000 | 40 000 | 215 000 | |||
| Overkurs/underkurs | 2 180 | -20 | -366 | 1 794 | ||
| Påløpte renter | 31 768 | 1 146 | -8 881 | 24 033 | ||
| Langsiktig gjeld | 4 848 948 | 1 100 000 | -1 463 000 | 141 126 | -9 247 | 4 617 827 |
| 31.12.2023 | Låne-opptak | Forfall/ Innløst | Overtatt ved fusjon (note16) | Andre endringer | 31.12.2024 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Obligasjonslån (pålydende) | 4 050 000 | 1 450 000 | -950 000 | 90 000 | 4 640 000 | |
| Ansvarlig lånekapital | 160 000 | -25 000 | 40 000 | 175 000 | ||
| Overkurs/underkurs | -1 542 | 3 722 | 2 180 | |||
| Påløpte renter | 26 507 | 1240 | 4 021 | 31 768 | ||
| Langsiktig gjeld | 4 234 965 | 1 450 000 | -975 000 | 131 240 | 7 743 | 4 848 948 |
Note 15 Utbytte pr. Egenkapitalbevis
Utbetalt utbytte for regnskapsåret 2024 var 32,52 kr pr. egenkapitalbevis, totalt 74,6 mill. kroner. Foreslått utbytte for regnskapsåret 2025 er 22,28 kr pr. egenkapitalbevis, totalt 128,7 mill. kroner.
Vedtak om utbetaling av utbytte fattes på generalforsamlingsmøte den 25. mars 2026. Det foreslåtte utbyttet er ikke medtatt i årsregnskapet.
Note 16 Virksomhetssammenslutning
Utkast til oppkjøpsanalyser er satt opp med utgangspunkt i at Skue Sparebank (regnskapsmessig overtakende) overtar eiendeler og gjeld fra Tinn Sparebank (regnskapsmessig overdragende) ved fusjon. Utkast til oppkjøpsanalyse er satt opp med utgangspunkt i urevidert balanse pr 31.10.2025. Overtatte eiendeler og gjeld regnskapsføres i den overtagende banken til virkelig verdi iht. IFRS3.
Virkelig verdi av de 730.594 ordinære egenkapitalbevisene som ble utstedt som vederlag til Sparebankstiftelsen Skue Sparebank- Tinn er basert på børskurs 3. november 2025. Virkelig verdi av grunnfondet er beregnet med utgangspunkt i P/B for egenkapitalbevisene til Skue Sparebank.
| NETTO EIENDELER OG GJELD I TINN SPAREBANK | Balanseført verdi | Virkelig verdi justering | Virkelig verdi |
|---|---|---|---|
| Kontanter og fordringer på sentralbanker | 4 747 | - | 4 747 |
| Utlån til og fordringer på kredittinstitusjoner | 670 898 | - | 670 898 |
| Utlån til og fordringer på kunder | 3 001 337 | 877 | 3 002 214 |
| Rentebærende verdipapirer | 412 569 | - | 412 569 |
| Aksjer, andeler og andre egenkapitalinstrumenter | 287 652 | - | 287 652 |
| Finansielle derivater | - | - | - |
| Varige driftsmidler | 11 746 | 8 021 | 19 767 |
| Investeringseiendommer | - | - | - |
| Bruksretter leieavtaler | - | - | - |
| Eierinteresser i tilknyttede selskaper og felleskontrollerte foretak | 1 273 | 914 | 2 187 |
| Andre eiendeler | (742) | - | (742) |
| Gjeld til kredittinstitusjoner | - | - | - |
| Innskudd fra kunder | (3 477 126) | - | (3 477 126) |
| Finansielle derivater | - | - | - |
| Gjeld stiftet ved utstedelse av verdipapirer | (100 551) | - | (100 551) |
| Ansvarlig lånekapital | (40 575) | - | (40 575) |
| Betalbar skatt | (11 350) | 219 | (11 131) |
| Utsatt skatt | - | (2 005) | (2 005) |
| Annen gjeld | (17 335) | - | (17 335) |
| Sum netto eiendeler | 742 544 | 8 026 | 750 570 |
| Fondsobligasjon - klassifisert som egenkapital | 40 000 | ||
| Netto identifiserte eiendeler - fratrukket fondsobligasjon | 710 570 | ||
| Antall egenkapitalbevis utstedt | 730 594 | ||
| Bokført verdi per egenkapitalbevis i Skue - 31.10.25 | 283 | ||
| Vederlag per egenkapitalbevis | 314,6 | ||
| Vederlag for eierandelskapital | 229 845 | ||
| Vederlag for grunnfondskapital | 542 057 | ||
| Sum vederlag | 771 902 | ||
| Goodwill | 61 332 | ||
| Dersom oppkjøpet hadde regnskapsmessig virkning fra 01.01.2025 ville banken ha følgende resultatposter pr 31.12.2025: | |||
| Renteinntekter | 1 542 501 | ||
| Rentenetto | 654 408 | ||
| Resultat før skatt | 453 610 | ||
| Følgende resultatposter fra Tinn Sparebank er inkludert i regnskapet pr 31.12.2025: | |||
| Renteinntekter | 30 257 | ||
| Rentenetto | 13 237 | ||
| Regnskapstall tilknyttet poster under rentenetto lar seg ikke praktisk skille ut da det kun er ført et regnskap etter oppkjøpet. | |||
Note 17 Hendelser etter balansedagen
Det har ikke oppstått forhold etter avslutningen av regnskapsperioden som har innvirkning på bedømmelsen og vurdering av regnskapet pr 31.12.25.

