Noter
Note 1 Generell informasjon
Skue Sparebank er en selvstendig sparebank som tilbyr finansielle produkter og tjenester innenfor områdene sparing/plassering, utlån, betalingsformidling, samt liv- og skadeforsikring. Bankens målsetting er å være en fullservicebank med stor grad av nærhet til kundene. De viktigste kundene er personkunder, primærnæringer, små og mellomstore bedrifter, samt offentlig sektor.
Skue Sparebank er registrert og hjemmehørende i Norge, med forretningsadresse på Geilo. Banken har postadresse:
Jordeshagen 5,
3540 Nesbyen.
Banken er notert på Oslo Børs med egenkapitalbevis og obligasjonsgjeld.
Regnskapet ble vedtatt av styret den 11. mai 2026.
Note 2 Grunnlag for utarbeidelsen
Delårsrapport pr 31.03.2026 er utarbeidet i samsvar med IAS 34 delårs rapportering. Delårsrapporten skal leses med relasjon til siste årsrapport pr 31.12.2025, som er utarbeidet i samsvar med IFRS. Alle tall er oppgitt i hele tusen kroner.
Delårsregnskapet er urevidert.
Note 3 Regnskapsprinsipper
De samme regnskapsprinsipper og beregninger er fulgt i delårsregnskapet som i siste årsregnskap.
Det henvises til årsrapporten for 2025 for øvrige regnskapsprinsipper.
Både betydelig estimatusikkerhet, uroligheter i verdensøkonomien og usikkerhet rundt den økonomiske utviklingen medfører at det er nødvendig å benytte vesentlig mer skjønn og bransjevis tilnærming i beregning av nedskrivninger på utlån. Banken vurderer at de modellberegnede nedskrivningene ikke tar tilstrekkelig høyde for den usikre situasjonen bankene og dens kunder befinner seg i.
Med usikkerhet rundt makrofaktorene som ligger til grunn i den eksisterende nedskrivnings-modellen, bør banken ta høyde for at mislighold kan øke i tiden fremover, spesielt blant næringslivskunder, men også for boliglånskunder.
Banken har, med bakgrunn i dette, økte tapsnedskrivninger i steg 2 pr. 31.03.26 på 35,1 mill. kroner utover det banken ellers ville ha nedskrevet - en økning på 4,0 mill. kroner fra 4. kvartal 2025. Totale nedskrivninger på kundeengasjement på og utenfor balanse:
| Nedskrivninger | Nedskrivning 31.12.25 | Opprinnelig modell 31.03.26 | Tilleggs-nedskrivning | Totalt nedskrivning 31.03.26 |
|---|---|---|---|---|
| Steg 1 | 12 869 | 13 685 | 13 685 | |
| Steg 2 | 47 323 | 18 126 | 35 104 | 53 230 |
| Steg 3 (individuelle) | 83 456 | 85 182 | 85 182 | |
| Sum | 143 648 | 116 994 | 35 104 | 152 097 |
| Sum Steg 1 og 2 | 60 192 | 31 811 | 35 104 | 66 915 |
PM
Personmarkedet er mindre utsatt for tap. Banken har hovedsakelig lån med pant i bolig som har normal belåningsgrad. Velferdsordningene i Norge, inkl. spesifikke tiltak så som strømstøtten, medfører også at personmarkedet er mindre utsatt for tap.
Boligmarkedet har de seneste årene holdt seg godt, selv om boligprisveksten har kommet noe ned og stedvis var negativ for noen år tilbake, steg boligprisene med 5% i 2025. For bankens markedsområde har utviklingen i gjennomsnitt vært noe lavere.
Fritidsboligmarkedet var historisk sterkt gjennom pandemien, men økte råvarepriser, høyere renter og generelt større usikkerhet i markedet har bidratt til betydelig lavere aktivitet og etterspørsel, selv om man den senere tid melder om noe bedret salg. Basert på dette og med bakgrunn i forventing om lavere økonomisk vekst og en fortsatt innstrammende penge- og kredittpolitikk ser banken en risiko for økte tap i personmarkedet, og har beregnet tilleggsnedskrivninger med en justeringsfaktor på 0,03% (uendret fra 4. kvartal) multiplisert med utestående eksponering. Nedskrivninger på utlån til personmarkedet er derfor økt med 4,6 mill. kroner sammenlignet med hva som er beregnet i nedskrivningsmodellen.
| Opprinnelig modell 31.03.26 | Tilleggs-nedskrivning | Totalt nedskrivning 31.03.26 | |
|---|---|---|---|
| Steg 1 PM | 2 082 | 2 082 | |
| Steg 2 PM | 4 610 | 4 583 | 9 193 |
| Sum PM | 6 692 | 4 583 | 11 275 |
BM
Banken har beregnet nedskrivninger i steg 1 og steg 2 for kunder i bedriftsmarkedet, på grunnlag av hvor utsatte banken vurderer de ulike bransjene i bankens nedslagsfelt er.
Hver grad av risiko (1-5) blir tilført en «justeringsfaktor» i prosent.
Evt. støtteordninger fra staten er hensyntatt i vurderingen av justeringsfaktorer for de ulike bransjene. Justeringsfaktoren for den enkelte bransje multipliseres med bankens eksponering i hver bransje.
De beregnede nedskrivningsbeløpene etter risiko og eksponering, legges så til de modellberegnede nedskrivninger per bransje.
Effekten av usikkerheten på ulike sektorer og bransjer er delt inn i 5 grader/nyanser:
| Effekt | |
|---|---|
| 1 - Lav | 0,50 % |
| 2 - Lav til middels | 1,00 % |
| 3 - Middels | 1,50 % |
| 4 - Middels til høy | 2,00 % |
| 5 - Høy | 2,50 % |
| Opprinnelig modell 31.03.26 | Tilleggs-nedskrivning | Totalt nedskrivning 31.03.26 | |
|---|---|---|---|
| Steg 1 BM | 11 603 | 11 603 | |
| Steg 2 BM | 13 516 | 30 521 | 44 037 |
| Sum BM | 25 119 | 30 521 | 55 640 |
Økt nedskrivning utover opprinnelig modell er 30,6 mill. kroner.
Norges Bank holdt styringsrenten uendret også i mars, slik at rentenivået siden forrige kvartal har ligget stabilt. Tidligere var det ventet to rentekutt fra Norges Bank i 2026, men nå viser den nye rentebanen at det ligger an til mellom en og to renteøkninger i år.
Lønnsveksten kan se ut til å bli høyere enn det som var ventet, noe som kan påvirke lønnsomheten og likviditeten for mange bedrifter. Det er da en mulighet for at inflasjonen forblir høy også en stund fremover.
Krigen i Midtøsten bidrar til større usikkerhet og påvirker spesielt energipriser og øvrige innsatsvarer. Dette gir økte kostnader for bedriftene. Stortingets vedtak om reduserte avgifter på drivstoff vil kunne avhjelpe noe, men vil trolig ha en begrenset påvirkning på lønnsomheten i spesielt bygge- og anleggsnæringen.
I sum er det generelt sett ikke store endringer inneværende kvartal, noe som gjør at banken velger å holde risikovurderingene av de bransjene den er eksponert mot uendret dette kvartalet, med unntak av bygge- og anleggsvirksomhet, inkl. eiendomsutvikling, hvor det fortsatt er noen skyer i horisonten. Her er man preget av et fortsatt svakt fritidsboligmarked i vårt område, selv om det stedvis meldes om noe høyere aktivitet.
Boligmarkedet i bankens markedsområde opplever en svak økning i priser inneværende kvartal, men sammenlignet med for ett år siden, er prisene omtrent uendret.
Basert på ovennevnte og en konkret vurdering av bankens kundeportefølje, markedsområde, eksponering, og identifiserte individuelle nedskrivninger, har banken funnet at det er grunnlag for å gjøre følgende endringer (forrige kvartals vurdering vs. ny vurdering i parentes):
- Bygge- og anleggsvirksomhet, inkl. eiendomsutvikling (1,00% --> 1,25%)
Note 4 Kapitaldekning
| Kapitaldekning | Urevidert | Urevidert | Revidert |
|---|---|---|---|
| 31.03.2026 | 31.03.2025 | 31.12.2025 | |
| Eierandelskapital | 173 362 | 68 815 | 173 362 |
| Overkursfond | 963 032 | 188 900 | 963 032 |
| Kompensasjonsfond | 62 503 | 62 503 | |
| Sparebankens grunnfond | 1 634 308 | 1 864 118 | 1 634 308 |
| Utjevningsfond | 286 212 | 271 114 | 414 904 |
| Gavefond | 193 338 | 252 870 | 194 164 |
| Fond for urealiserte gevinster | 406 704 | 268 480 | 400 266 |
| Resultat før skatt | 92 296 | 68 563 | 0 |
| - resultat - ikke tellende | -92 296 | -68 563 | 0 |
| - fradrag for ren kjernekapital i andre finansielle selskaper | 0 | 0 | 0 |
| - fradrag for forsvarlig verdsettelse | -5 182 | -3 827 | -5 646 |
| - fradrag for utbytte avsatt til utdeling | 0 | 0 | -128 732 |
| - fradrag for andre poster vedrørende ren kjernekapital | -236 690 | -94 567 | -238 961 |
| Sum ren kjernekapital | 3 431 587 | 2 815 903 | 3 423 201 |
| Innbetalt fondsobligasjoner | 170 000 | 130 000 | 170 000 |
| - fradrag for fondsobligasjoner i andre selskap | 0 | 0 | 0 |
| Sum kjernekapital | 3 601 587 | 2 945 903 | 3 593 201 |
| Ansvarlig lånekapital | 140 000 | 175 000 | 215 000 |
| - fradrag for ansvarlig lån i andre selskap | 0 | 0 | 0 |
| Sum netto ansvarlig kapital | 3 741 587 | 3 120 903 | 3 808 201 |
| Stater og sentralbanker | 0 | 0 | 0 |
| Lokale og regionale myndigheter | 90 425 | 63 791 | 114 658 |
| Multilaterale utviklingsbanker | 0 | 0 | 0 |
| Institusjoner | 217 642 | 78 855 | 253 742 |
| Foretak | 641 719 | 365 523 | 670 889 |
| Massemarked | 2 632 423 | 956 246 | 2 518 921 |
| Pant i eiendom inkl. oppkjøp, utvikling og konstruksjon (ADC)* | 6 003 813 | 8 219 946 | 6 057 404 |
| Forfalte engasjementer | 229 253 | 142 817 | 224 083 |
| Obligasjoner med fortrinnsrett | 254 039 | 198 226 | 283 270 |
| Fordring på institusjoner og foretak med kortsiktig rating | 71 044 | 144 541 | 49 002 |
| Andeler i verdipapirfond | 32 206 | 9 555 | 57 554 |
| Egenkapitalposisjoner | 1 300 572 | 780 877 | 1 255 187 |
| Øvrige engasjementer | 230 415 | 247 069 | 228 841 |
| Kredittrisiko | 11 703 551 | 11 692 705 | 11 713 551 |
| Operasjonell risiko | 1 301 801 | 1 086 603 | 1 301 801 |
| Motpartsrisiko (CVA-risiko) | 1 519 | 2 611 | 1 491 |
| Sum beregningsgrunnlag | 13 006 871 | 12 781 919 | 13 016 843 |
| Kapitaldekning | |||
| Ren kjernekapitaldekning | 26,38 % | 22,03 % | 26,30 % |
| Kjernekapitaldekning | 27,69 % | 23,05 % | 27,60 % |
| Kapitaldekning | 28,77 % | 24,42 % | 29,26 % |
| Uvektet kjernekapitaldekning (LR) | 12,35 % | 11,88 % | 12,25 % |
| Forholdsmessig konsolidering av selskaper i samarbeidende gruppe (Eika Gruppen AS og EBK AS) | |||
| Konsolidert ren kjernekapital | 3 375 334 | 2 783 557 | 3 372 518 |
| Konsolidert kjernekapital | 3 591 916 | 2 943 624 | 3 586 243 |
| Konsolidert netto ansvarlig kapital | 3 794 681 | 3 159 133 | 3 864 740 |
| Konsolidert beregningsgrunnlag | 15 163 087 | 14 326 727 | 15 001 779 |
| Konsolidert ren kjernekapitaldekning | 22,26 % | 19,43 % | 22,48 % |
| Konsolidert kjernekapitaldekning | 23,69 % | 20,55 % | 23,91 % |
| Konsolidert kapitaldekning | 25,03 % | 22,05 % | 25,76 % |
| Konsolidert uvektet kjernekapitaldekning (LR) | 9,60 % | 10,20 % | 9,77 % |
| Bufferkrav | |||
| Bevaringsbuffer | 379 077 | 358 168 | 375 044 |
| Motsyklisk buffer | 379 077 | 358 168 | 375 044 |
| Systemrisikobuffer | 682 339 | 644 703 | 675 080 |
| Sum bufferkrav til ren kjernekapital | 1 440 493 | 1 361 039 | 1 425 169 |
| Minimumskrav til ren kjerne | 682 339 | 644 703 | 675 080 |
| Pilar 2-krav (krav til ren kjernekapital) | 221 760 | 209 528 | 219 401 |
| Tilgjengelig ren kjernekapital utover minimumskrav og bufferkrav | 1 030 742 | 568 287 | 1 052 868 |
* Sammenligningstall består av kategoriene "Pant i bolig" og "Høyrisikoengasjementer"
Note 5 Netto provisjonsinntekter og inntekter fra andre banktjenester
| 31.03.2026 | 31.03.2025 | 31.12.2025 | |
|---|---|---|---|
| Garantiprovisjon | 726 | 517 | 2 286 |
| Provisjoner av salg forsikring | 10 253 | 7 772 | 33 542 |
| Verdipapiromsetning og forvaltning | 4 082 | 3 042 | 11 369 |
| Formidlingsprovisjoner (EBK AS) | 6 946 | 6 831 | 33 231 |
| Betalingsformidling/ interbankgebyr/ årsgebyr | 9 324 | 6 944 | 30 560 |
| Andre gebyrer og tjenester | 1 290 | 1 169 | 4 887 |
| Sum provisjonsinntekter og inntekter fra banktjenester | 32 622 | 26 274 | 115 875 |
| Andre gebyrer og provisjonskostnader | -2 580 | -2 581 | -10 181 |
| Sum provisjonskostnader og kostnader ved banktjenester | -2 580 | -2 581 | -10 181 |
| Netto provisjonsinntekter og inntekter fra banktjenester | 30 042 | 23 693 | 105 694 |
Banken mottar provisjoner for forsikringssalg til kunder fra Fremtind Forsikring AS. Inntektene er et resultat av periodens salg og løpende eksisterende portefølje. Provisjonene mottas månedlig etterskuddsvis. Inntektene blir bokført i tilhørende periode.
Provisjoner for kunders verdipapirforvaltning mottar banken fra Eika Kapitalforvaltning AS kvartalsvis. Provisjonene er et resultat av periodens salg og løpende forvaltet portefølje. Inntektene mottas etterskuddsvis og inntektsføres i tilhørende periode.
Formidlingsprovisjoner fra Eika Boligkreditt AS er provisjon for kundebehandling/-oppfølging på vegne av Eika Boligkreditt AS. Inntektene genereres ved nye lån som formidles og løpende portefølje. Provisjonene mottas månedlig og inntektsføres i tilhørende periode som provisjoner for formidling av lån.
Inntekter fra betalingsformidling er straks gebyrer som inntreffer ved bruk av bankens tjenester innen betalingsformidling. Gebyrene belastes kunden enten umiddelbart eller akkumulert ved månedsslutt.
Andre inntekter for øvrige banktjenester som ikke faller inn under kategorien betalingsformidling inntektsføres umiddelbart når tjenesten er levert.
Note 6 Verdiendringer på finansielle instrumenter
| 31.03.2026 | 31.03.2025 | 31.12.2025 | |
|---|---|---|---|
| Netto verdiendring på sertifikater og obligasjoner | -437 | 262 | 4 106 |
| Netto verdiendring på verdipapirer med variabel avkastning | 852 | 795 | 106 |
| Netto verdiendring på fastrente utlån | -2 044 | -165 | 2 360 |
| Netto verdiendring på finansielle derivater | 2 438 | -354 | -3 217 |
| Netto verdiendring på finansielle forpliktelser | -1 379 | -758 | -2 252 |
| Netto verdiendring på valuta | 153 | 85 | 456 |
| Sum verdiendringer på finansielle instrumenter | -418 | -135 | 1 559 |
Note 7 Lønn og andre personalkostnader
| 31.03.2026 | 31.03.2025 | 31.12.2025 | |
|---|---|---|---|
| Lønn | 29 735 | 24 301 | 99 912 |
| Arbeidsgiveravgift og finansskatt | 6 411 | 5 068 | 21 279 |
| Pensjonskostnader | 3 178 | 2 455 | 10 463 |
| Sosiale kostnader | 1 240 | 592 | 7 125 |
| Sum lønn og andre personalkostnader | 40 564 | 32 416 | 138 779 |
Antall årsverk pr 31.03 i banken var 139,2 (2024: 112,4)
Note 8 Tap på utlån og garantier
| 31.03.2026 | 31.03.2025 | 31.12.2025 | |
|---|---|---|---|
| Endring i ECL Steg 1 | -815 | -1 422 | 2 382 |
| Endring i ECL Steg 2 | -5 907 | -3 924 | -2 988 |
| Endring i ECL Steg 3 | 2 336 | 5 493 | 12 691 |
| Økning i eksisterende individuelle nedskrivninger | -2 606 | -5 622 | -27 201 |
| Nye individuelle nedskrivninger | -3 875 | -881 | -19 655 |
| Konstaterte tap hvor det tidligere år er foretatt individuelle nedskrivninger | -1 487 | -101 | -19 289 |
| Reversering av tidligere individuelle nedskrivninger | 2 120 | 5 413 | 22 627 |
| Konstaterte tap hvor det tidligere år ikke er foretatt individuelle nedskrivninger | -95 | 0 | -135 |
| Inngang på tidligere konstaterte tap | 139 | 166 | 1 067 |
| Renter på nedskrevne lån | -6 | 588 | 841 |
| Tap på utlån og garantier | -10 196 | -290 | -29 660 |
Note 9 Utlån til og fordringer på kunder
| Utlån fordelt etter næring | 31.03.2026 | 31.03.2025 | 31.12.2025 |
|---|---|---|---|
| Fordelt etter næring | |||
| Jordbruk | 70 638 | 72 892 | 86 365 |
| Skogbruk | 3 897 | 6 942 | 5 623 |
| Bergsverksdrift og utvinning | 7 354 | 3 147 | 7 412 |
| Industri | 86 697 | 63 246 | 88 366 |
| Bygging av skip og båter | 0 | 0 | 0 |
| Elektrisitets-, gass-, damp og varmtvannsforsyning | 31 965 | 33 358 | 34 321 |
| Vannforsyning, avløps- og renovasjon | 11 713 | 9 365 | 11 756 |
| Utvikling av byggeprosjekter | 1 309 718 | 1 389 766 | 1 147 061 |
| Bygge- og anleggsvirksomhet | 335 148 | 413 960 | 450 325 |
| Varehandel, reparasjon av motorvogner | 331 712 | 293 770 | 319 545 |
| Transport og lagring | 64 391 | 48 917 | 66 959 |
| Overnattings- og serveringsvirksomhet | 197 816 | 82 236 | 192 673 |
| Informasjon og kommunikasjon | 11 781 | 5 882 | 11 973 |
| Omsetning og drift av fast eiendom | 3 076 106 | 2 840 005 | 3 078 279 |
| Faglig og finansiell tjenesteyting | 171 781 | 89 992 | 174 300 |
| Forretningsmessig tjenesteyting | 82 479 | 41 866 | 77 064 |
| Tjenesteytende næringer ellers | 150 293 | 98 333 | 165 904 |
| Aktiviteter i borettslag og boligsameier | 359 484 | 297 518 | 348 549 |
| Sum næring | 6 302 973 | 5 791 195 | 6 266 475 |
| Person | 15 398 645 | 13 221 845 | 15 324 799 |
| Sum brutto utlån til og fordringer på kunder | 21 701 618 | 19 013 040 | 21 591 274 |
| Forventet tap Steg 1 | -10 364 | -10 322 | -10 412 |
| Forventet tap Steg 2 | -52 460 | -53 652 | -46 775 |
| Forventet tap Steg 3 | -84 988 | -40 698 | -83 339 |
| Netto utlån til og fordringer på kunder | 21 553 806 | 18 908 368 | 21 450 748 |
Endringer i tapsnedskrivninger
| 2026 | ||||
|---|---|---|---|---|
| Nedskrivninger på utlån til kunder - personmarkedet | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | Totalt |
| Nedskrivinger pr. 31.12.2025 | 2 507 | 9 207 | 13 198 | 24 912 |
| Overføringer mellom steg: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 707 | -686 | -21 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -165 | 656 | -491 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | -7 | -322 | 329 | 0 |
| Nedskrivninger på nye utlån utbetalt i året | 245 | 87 | 0 | 332 |
| Utlån som er fraregnet i perioden | -139 | -298 | -513 | -950 |
| Konstaterte tap | 0 | 0 | -753 | -753 |
| Endret eksponering eller endringer i modell eller risikoparametre | -638 | 498 | 2 588 | 2 448 |
| Nedskrivinger personmarkedet pr. 31.03.2026 | 2 511 | 9 141 | 14 338 | 25 989 |
| 2026 | ||||
|---|---|---|---|---|
| Brutto utlån til kunder - personmarkedet | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | Totalt |
| Brutto utlån pr. 31.12.2025 | 14 168 418 | 1 035 041 | 121 340 | 15 324 799 |
| Overføringer mellom steg: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 220 788 | -220 184 | -604 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -363 782 | 379 488 | -15 705 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | -1 469 | -31 875 | 33 344 | 0 |
| Netto endring | -83 081 | -10 966 | 38 | -94 009 |
| Nye utlån utbetalt | 958 296 | 41 375 | 4 878 | 1 004 549 |
| Utlån som er fraregnet i perioden | -766 257 | -54 078 | -16 359 | -836 694 |
| Brutto utlån til personmarkedet pr. 31.03.2026 | 14 132 913 | 1 138 801 | 126 932 | 15 398 645 |
| 2026 | ||||
|---|---|---|---|---|
| Nedskrivninger på utlån til kunder - bedriftsmarkedet | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | Totalt |
| Nedskrivinger pr. 31.12.2025 | 7 904 | 37 568 | 70 142 | 115 614 |
| Overføringer mellom steg: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 1 972 | -1 031 | -941 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -1 126 | 2 446 | -1 320 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | -20 | -531 | 551 | 0 |
| Nedskrivninger på nye utlån utbetalt i året | 1 542 | 22 | 4 809 | 6 373 |
| Utlån som er fraregnet i perioden | -441 | -2 387 | -5 235 | -8 063 |
| Konstaterte tap | 0 | 0 | -829 | -829 |
| Endret eksponering eller endringer i modell eller risikoparametre | -1 979 | 7 232 | 3 473 | 8 726 |
| Nedskrivinger bedriftsmarkedet pr. 31.03.2026 | 7 853 | 43 319 | 70 650 | 121 822 |
| 2026 | ||||
|---|---|---|---|---|
| Brutto utlån til kunder - bedriftsmarkedet | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | Totalt |
| Brutto utlån pr. 31.12.2025 | 5 304 500 | 774 276 | 187 699 | 6 266 475 |
| Overføringer mellom steg: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 115 500 | -107 042 | -8 458 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -357 477 | 365 581 | -8 103 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | -590 | -12 433 | 13 023 | 0 |
| Netto endring | -45 821 | 5 142 | -251 | -40 930 |
| Nye utlån utbetalt | 550 509 | 1 726 | 15 518 | 567 752 |
| Utlån som er fraregnet i perioden | -283 334 | -189 954 | -17 035 | -490 324 |
| Brutto utlån til bedriftsmarkedet pr. 31.03.2026 | 5 283 285 | 837 296 | 182 392 | 6 302 973 |
| 2026 | ||||
|---|---|---|---|---|
| Nedskrivninger på ubenyttede kreditter og garantier | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | Totalt |
| Nedskrivinger pr. 31.12.2025 | 2 458 | 548 | 117 | 3 122 |
| Overføringer mellom steg: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 67 | -34 | -33 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -99 | 99 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | 0 | -5 | 5 | 0 |
| Nedskrivninger på nye kreditter og garantier | 68 | 49 | 0 | 117 |
| Nedskrivninger på ubenyttede kreditter og garantier som er fraregnet i perioden | -27 | -49 | 0 | -76 |
| Endret eksponering eller endringer i modell eller risikoparametre | 853 | 162 | 106 | 1 122 |
| Nedskrivinger pr. 31.03.2026 | 3 320 | 770 | 195 | 4 286 |
| 2025 | ||||
|---|---|---|---|---|
| Nedskrivninger på utlån til kunder - personmarkedet | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | Totalt |
| Nedskrivinger pr. 31.12.2024 | 1 882 | 10 470 | 13 390 | 25 742 |
| Fusjon Tinn Sparebank | 0 | 1 567 | 1 836 | 3 403 |
| Overføringer mellom steg: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 2 010 | -1 907 | -103 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -106 | 264 | -158 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | -8 | -222 | 229 | -1 |
| Nedskrivninger på nye utlån utbetalt i året | 471 | 532 | 30 | 1 033 |
| Utlån som er fraregnet i perioden | -521 | -1 244 | -3 491 | -5 256 |
| Konstaterte tap | 0 | 0 | -3 706 | -3 706 |
| Endret eksponering eller endringer i modell eller risikoparametre | -1 220 | -253 | 5 170 | 3 697 |
| Nedskrivinger personmarkedet pr. 31.12.2025 | 2 508 | 9 207 | 13 197 | 24 912 |
| 2025 | ||||
|---|---|---|---|---|
| Brutto utlån til kunder - personmarkedet | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | Totalt |
| Brutto utlån pr. 31.12.2024 | 12 307 474 | 1 060 231 | 109 419 | 13 477 124 |
| Fusjon Tinn Sparebank | 2 178 912 | 118 910 | 16 218 | 2 314 040 |
| Overføringer mellom steg: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 301 697 | -302 284 | 587 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -268 499 | 268 499 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | 1 668 | -26 589 | 24 921 | 0 |
| Netto endring | -261 050 | 2 992 | -14 580 | -272 638 |
| Nye utlån utbetalt | 1 100 387 | 57 434 | 908 | 1 158 730 |
| Utlån som er fraregnet i perioden | -1 192 170 | -144 153 | -16 134 | -1 352 457 |
| Brutto utlån til personmarkedet pr. 31.12.2025 | 14 168 419 | 1 035 041 | 121 339 | 15 324 799 |
| 2025 | ||||
|---|---|---|---|---|
| Nedskrivninger på utlån til kunder - bedriftsmarkedet | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | Totalt |
| Nedskrivinger pr. 31.12.2024 | 6 471 | 39 071 | 29 057 | 74 599 |
| Fusjon Tinn Sparebank | 0 | 8 902 | 12 212 | 21 114 |
| Overføringer mellom steg: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 3 802 | -3 810 | 8 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -645 | 278 | 367 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | -638 | -659 | 1 296 | 0 |
| Nedskrivninger på nye utlån utbetalt i året | 3 160 | 3 211 | 5 948 | 12 319 |
| Utlån som er fraregnet i perioden | -2 943 | -7 090 | -7 491 | -17 524 |
| Konstaterte tap | 0 | 0 | -15 719 | -15 719 |
| Endret eksponering eller endringer i modell eller risikoparametre | -1 303 | -2 335 | 44 463 | 40 825 |
| Nedskrivinger bedriftsmarkedet pr. 31.12.2025 | 7 904 | 37 568 | 70 142 | 115 614 |
| 2025 | ||||
|---|---|---|---|---|
| Brutto utlån til kunder - bedriftsmarkedet | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | Totalt |
| Brutto utlån pr. 31.12.2024 | 4 462 225 | 984 797 | 69 512 | 5 516 534 |
| Fusjon Tinn Sparebank | 619 596 | 73 602 | 19 494 | 712 692 |
| Overføringer mellom steg: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 262 954 | -263 115 | 161 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -197 337 | 193 154 | 4 183 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | -80 701 | -20 765 | 101 465 | 0 |
| Netto endring | -48 712 | -34 723 | -30 844 | -114 279 |
| Nye utlån utbetalt | 1 175 702 | 215 479 | 18 590 | 1 409 771 |
| Utlån som er fraregnet i perioden | -889 227 | -368 628 | -388 | -1 258 243 |
| Brutto utlån til bedriftsmarkedet pr. 31.12.2025 | 5 304 500 | 779 802 | 182 173 | 6 266 475 |
| 2025 | ||||
|---|---|---|---|---|
| Nedskrivninger på ubenyttede kreditter og garantier | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | Totalt |
| Nedskrivinger pr. 31.12.2024 | 2 134 | 770 | 3 035 | 5 939 |
| Fusjon Tinn Sparebank | 88 | 121 | 86 | 296 |
| Overføringer mellom steg: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 58 | 97 | -155 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -30 | 30 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | -7 | 7 | 0 | 0 |
| Nedskrivninger på nye kreditter og garantier | 158 | 129 | 9 | 296 |
| Nedskrivninger på ubenyttede kreditter og garantier som er fraregnet i perioden | -394 | -280 | -2 849 | -3 523 |
| Endret eksponering eller endringer i modell eller risikoparametre | 450 | -327 | -9 | 114 |
| Nedskrivinger pr. 31.12.2025 | 2 457 | 548 | 117 | 3 122 |
| 2026 | |||
|---|---|---|---|
| Opplysninger om engasjement med nivå 3 nedskrivninger | PM | BM | Sum |
| Engasjement med individuell nedskrivning | 126 932 | 182 392 | 309 323 |
| Virkelig verdi sikkerheter | 112 594 | 111 547 | 224 141 |
| 2025 | |||
|---|---|---|---|
| Opplysninger om engasjement med nivå 3 nedskrivninger | PM | BM | Sum |
| Engasjement med individuell nedskrivning | 121 339 | 182 173 | 303 512 |
| Virkelig verdi sikkerheter | 108 142 | 111 914 | 220 056 |
Opplysninger om overtatte sikkerheter. Det er ikke overtatt sikkerheter i 2026 (2025: 0).
Note 10 Misligholdte engasjementer
| 31.03.2026 | 31.03.2025 | 31.12.2025 | |
|---|---|---|---|
| Brutto misligholdte engasjementer over 90 dager | 211 519 | 98 223 | 196 168 |
| Nedskrivinger på misligholdte engasjement over 90 dager | -63 430 | -29 536 | -63 258 |
| Netto misligholdte engasjementer over 90 dager | 148 089 | 68 687 | 132 910 |
| Brutto øvrige misligholdte engasjementer | 101 504 | 78 801 | 111 571 |
| Nedskriving på øvrige misligholdte engasjementer | -21 752 | -11 343 | -20 198 |
| Netto øvrige misligholdte engasjementer | 79 752 | 67 458 | 91 373 |
| Sum netto misligholdte engasjementer | 227 841 | 136 145 | 224 283 |
Note 11 Innskudd fra kunder
| Innskudd fordelt etter sektor og næring | 31.03.2026 | 31.03.2025 | 31.12.2025 |
|---|---|---|---|
| Fordelt etter næring | |||
| Jordbruk | 219 319 | 197 256 | 197 602 |
| Skogbruk | 101 212 | 65 473 | 83 334 |
| Fiske og fangst | 373 | 117,864 | 509 |
| Bergsverksdrift og utvinning | 15 417 | 12 974 | 21 684 |
| Industri | 229 406 | 276 716 | 309 688 |
| Elektrisitets-, gass-, damp og vannsforsyning | 105 095 | 86 162 | 106 970 |
| Vannforsyning, avløps- og renovasjon | 20 938 | 8 394 | 22 857 |
| Utvikling av byggeeprosjekter | 211 662 | 197 446 | 225 557 |
| Bygge- og anleggsvirksomhet | 675 026 | 515 633 | 671 286 |
| Varehandel, reparasjon av motorvogner | 355 464 | 301 536 | 400 664 |
| Utenriks sjøfart og rørtransoprt | - | 11 674 | - |
| Transport og lagring | 122 270 | 94 423 | 122 380 |
| Overnattings- og serveringsvirksomhet | 161 702 | 116 918 | 143 067 |
| Informasjon og kommunikasjon | 84 033 | 105 667 | 94 380 |
| Omsetning og drift av fast eiendom | 881 519 | 932 604 | 935 763 |
| Faglig og finansiell tjenesteyting | 744 867 | 655 317 | 545 182 |
| Forretningsmessig tjenesteyting | 151 596 | 125 388 | 138 473 |
| Tjenesteytende næringer ellers | 1 872 723 | 1 275 287 | 2 256 917 |
| Aktiviteter i borettslag og boligsameier | 72 623 | 28 868 | 58 682 |
| Sum næring | 6 025 246 | 5 007 853 | 6 334 996 |
| Person | 12 554 373 | 9 871 930 | 12 511 739 |
| Sum innskudd fra kunder | 18 579 619 | 14 879 783 | 18 846 735 |
Note 12 Finansielle instrumenter
| 31.03.2026 | ||||
|---|---|---|---|---|
| Sum | ||||
| Finansielle eiendeler | Nivå 1 | Nivå 2 | Nivå 3 | virkelig verdi |
| Fastrenteutlån til virkelig verdi over ordinært resultat | 0 | 272 826 | 0 | 272 826 |
| Finansielle derivater | 0 | 5 884 | 0 | 5 884 |
| Verdipapirer til virkelig verdi over ordinært resultat | ||||
| Aksjer | 0 | 0 | 12 762 | 12 762 |
| Pengemarkedsfond | 181 188 | 0 | 0 | 181 188 |
| Sertifikater og obligasjoner | 2 117 666 | 1 246 431 | 0 | 3 364 097 |
| Verdipapirer til virkelig verdi over utvidet resultat | ||||
| Aksjer | 0 | 0 | 1 338 566 | 1 338 566 |
| Sum | 2 298 854 | 1 525 141 | 1 351 328 | 5 175 323 |
| Finansielle forpliktelser | ||||
| Finansielle derivater | 0 | 0 | 0 | 0 |
Det er ingen overføringer mellom nivå 1 og 2 i løpet av perioden.
| 31.12.2025 | ||||
|---|---|---|---|---|
| Sum | ||||
| Finansielle eiendeler | Nivå 1 | Nivå 2 | Nivå 3 | virkelig verdi |
| Fastrenteutlån til virkelig verdi over ordinært resultat | 0 | 275 698 | 0 | 275 698 |
| Finansielle derivater | 0 | 3 471 | 0 | 3 471 |
| Verdipapirer til virkelig verdi over ordinært resultat | ||||
| Aksjer | 0 | 0 | 12 859 | 12 859 |
| Pengemarkedsfond | 258 929 | 0 | 0 | 258 929 |
| Sertifikater og obligasjoner | 2 347 824 | 1 444 207 | 0 | 3 792 031 |
| Verdipapirer til virkelig verdi over utvidet resultat | ||||
| Aksjer | 0 | 0 | 1 296 689 | 1 296 689 |
| Sum | 2 606 753 | 1 723 376 | 1 309 548 | 5 639 677 |
| Finansielle forpliktelser | ||||
| Finansielle derivater | 0 | 20 | 0 | 20 |
Det er ingen overføringer mellom nivå 1 og 2 i løpet av året.
Vurdering av virkelig verdi
Under vises en tabell med virkelig verdimålinger for finansielle instrumenter på balansedagen.
- Nivå 1: Notert pris i et aktivt marked for en identisk eiendel eller forpliktelse
- Nivå 2: Verdsettelse basert på andre observerbare faktorer enten direkte (pris) eller indirekte (utledet fra priser) enn notert pris (brukt i nivå 1) for eiendelen eller forpliktelsen.
- Nivå 3: Verdsettelse basert på faktorer som ikke er hentet fra observerbare markeder (ikke observerbare forutsetninger).
| Avstemming av nivå 3 elementer | Egenkapitalinstrumenter | ||
|---|---|---|---|
| 31.03.2026 | Virkeli verdi over ordinært resultat | Virkeli verdi over utvidet resultat | Sum |
| Virkelig verdi 1.1.26 | 12 859 | 1 296 689 | 1 309 548 |
| Tilgang | 0 | 35 439 | 35 439 |
| Avgang | -161 | 0 | -161 |
| Netto verdiendring på finansielle eiendeler | 64 | 6 438 | 6 502 |
| Endringer inn/ut av nivå 3 | 0 | 0 | 0 |
| Virkelig verdi | 12 762 | 1 338 566 | 1 351 328 |
| Avstemming av nivå 3 elementer | Egenkapitalinstrumenter | ||
|---|---|---|---|
| 31.12.2025 | Virkeli verdi over ordinært resultat | Virkeli verdi over utvidet resultat | Sum |
| Virkelig verdi 1.1.25 | 10 904 | 785 975 | 796 879 |
| Tilgang | 2 023 | 373 307 | 375 330 |
| Avgang | 0 | 0 | 0 |
| Netto verdiendring på finansielle eiendeler | -68 | 137 407 | 137 339 |
| Endringer inn/ut av nivå 3 | 0 | 0 | 0 |
| Virkelig verdi | 12 859 | 1 296 689 | 1 309 548 |
Finansielle eiendeler og forpliktelser
| 31.03.2026 | Virkeli verdi over ordinært resultat | Virkeli verdi over utvidet resultat | Utlån og fordringer til amortisert kost | Sum |
|---|---|---|---|---|
| Utlån til og fordringer på kredittinstitusjoner | 0 | 0 | 858 474 | 858 474 |
| Netto utlån til og fordringer på kunder | 272 826 | 0 | 21 280 980 | 21 553 806 |
| Sertifikater og obligasjoner | 3 364 097 | 0 | 0 | 3 364 097 |
| Aksjer, andeler og andre egenkapitalinstrumenter | 193 950 | 1 338 566 | 0 | 1 532 516 |
| Finansielle derivater | 5 884 | 0 | 0 | 5 884 |
| Sum finansielle eiendeler | 3 836 757 | 1 338 566 | 22 139 454 | 27 314 777 |
| Gjeld til kredittinstitusjoner | 0 | 0 | 96 742 | 96 742 |
| Innskudd fra kunder | 0 | 0 | 18 579 619 | 18 579 619 |
| Finansielle derivater | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Gjeld stiftet ved utstedelse av verdipapirer | 0 | 0 | 4 549 828 | 4 549 828 |
| Ansvarlig lånekapital | 0 | 0 | 140 476 | 140 476 |
| Sum finansielle forpliktelser | 0 | 0 | 23 366 665 | 23 366 665 |
| 31.12.2025 | Virkeli verdi over ordinært resultat | Virkeli verdi over utvidet resultat | Utlån og fordringer til amortisert kost | Sum |
|---|---|---|---|---|
| Utlån til og fordringer på kredittinstitusjoner | 0 | 0 | 608 229 | 608 229 |
| Netto utlån til og fordringer på kunder | 275 698 | 0 | 21 175 050 | 21 450 748 |
| Sertifikater og obligasjoner | 3 792 031 | 0 | 0 | 3 792 031 |
| Aksjer, andeler og andre egenkapitalinstrumenter | 271 788 | 1 296 689 | 0 | 1 568 477 |
| Finansielle derivater | 3 471 | 0 | 0 | 3 471 |
| Sum finansielle eiendeler | 4 342 988 | 1 296 689 | 21 783 278 | 27 422 955 |
| Gjeld til kredittinstitusjoner | 0 | 0 | 115 813 | 115 813 |
| Innskudd fra kunder | 0 | 0 | 18 846 735 | 18 846 735 |
| Finansielle derivater | 20 | 0 | 0 | 20 |
| Gjeld stiftet ved utstedelse av verdipapirer | 0 | 0 | 4 401 865 | 4 401 865 |
| Ansvarlig lånekapital | 0 | 0 | 215 961 | 215 961 |
| Sum finansielle forpliktelser | 20 | 0 | 23 580 375 | 23 580 395 |
Note 13 Varige driftsmidler
| Maskiner, inventar, transport-midler | Bygninger og tomter | Bruksretter | Investerings-eiendommer | Sum | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bokført verdi pr 31. desember 2025 | 16 141 | 163 427 | 19 170 | 7 947 | 206 685 |
| Bokført verdi pr 1. januar 2026 | 16 141 | 163 427 | 19 170 | 7 947 | 206 685 |
| Tilgang | 96 | 0 | 0 | 0 | 96 |
| Avgang | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Avskrivninger | -662 | -1 380 | -1 043 | -289 | -3 374 |
| Verdiendringer, gevinst/tap | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Bokført verdi pr 31.03.26 | 15 575 | 162 047 | 18 127 | 7 658 | 203 407 |
| Bokført verdi pr 1. januar 2025 | 11 451 | 136 465 | 5 089 | 9 114 | 162 119 |
| Tilgang ved fusjon av Tinn Sparebank | 1 243 | 16 669 | 1 855 | 0 | 19 767 |
| Tilgang | 6 707 | 16 463 | 16 207 | 0 | 39 377 |
| Avgang | -1 902 | -2 568 | -838 | 0 | -5 308 |
| Avskrivninger | -2 218 | -3 187 | -3 196 | -1 167 | -9 768 |
| Verdiendringer, gevinst/tap | 860 | -415 | 53 | 0 | 498 |
| Bokført verdi pr 31.12.2025 | 16 141 | 163 427 | 19 170 | 7 947 | 206 685 |
Note 14 Gjeld stiftet ved utstedelse av verdipapirer
| 31.12.2025 | Låne-opptak | Forfall/ Innløst | Overtatt ved fusjon | Andre endringer | 31.03.2026 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Obligasjonslån (pålydende) | 4 377 000 | 300 000 | -150 000 | 4 527 000 | ||
| Ansvarlig lånekapital | 215 000 | -75 000 | 140 000 | |||
| Overkurs/underkurs | 1 794 | -400 | 1 394 | |||
| Påløpte renter | 24 033 | -2 124 | 21 909 | |||
| Langsiktig gjeld | 4 617 827 | 300 000 | -225 000 | 0 | -2 524 | 4 690 303 |
| | | 31.12.2024 | Låne-opptak | Forfall/ Innløst | Overtatt ved fusjon | Andre endringer | 31.12.2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Obligasjonslån (pålydende) | 4 640 000 | 1 100 000 | -1 463 000 | 100 000 | 4 377 000 | |
| Ansvarlig lånekapital | 175 000 | 40 000 | 215 000 | |||
| Overkurs/underkurs | 2 180 | -20 | -366 | 1 794 | ||
| Påløpte renter | 31 768 | 1 146 | -8 881 | 24 033 | ||
| Langsiktig gjeld | 4 848 948 | 1 100 000 | -1 463 000 | 141 126 | -9 247 | 4 617 827 |
Note 15 Utbytte pr. Egenkapitalbevis
Det ble vedtatt på generalforsamling 25. mars 2026 å utbetale utbytte på kr 22,27 pr egenkapitalbevis, totalt 128,7 mill for regnskapsåret 2025. Utbetalt utbytte for regnskapsåret 2024 var kr 32,52 pr egenkapitalbevis, totalt kr 74,6 mill.
Note 16 Hendelser etter balansedagen
Det har ikke oppstått forhold etter avslutningen av regnskapsperioden som har innvirkning på bedømmelsen og vurderingen av regnskapet pr. 31.03.26.

