Noter
Note 1 Generell informasjon
Skue Sparebank er en selvstendig sparebank som tilbyr finansielle produkter og tjenester innenfor områdene sparing/plassering, utlån, betalingsformidling, samt liv- og skadeforsikring. Bankens målsetting er å være en fullservicebank med stor grad av nærhet til kundene. De viktigste kundene er personkunder, primærnæringer, små og mellomstore bedrifter, samt offentlig sektor.
Skue Sparebank er registrert og hjemmehørende i Norge, med forretningsadresse på Geilo. Banken har postadresse:
Jordeshagen 5,
3540 Nesbyen.
Banken er notert på Oslo Børs med egenkapitalbevis og obligasjonsgjeld.
Regnskapet ble vedtatt av styret den 13. august 2026.
Note 2 Grunnlag for utarbeidelsen
Delårsrapport pr 30.06.2026 er utarbeidet i samsvar med IAS 34 delårs rapportering. Delårsrapporten skal leses med relasjon til siste årsrapport pr 31.12.2025, som er utarbeidet i samsvar med IFRS. Alle tall er oppgitt i hele tusen kroner.
Delårsregnskapet er urevidert.
Note 3 Regnskapsprinsipper
De samme regnskapsprinsipper og beregninger er fulgt i delårsregnskapet som i siste årsregnskap.
Det henvises til årsrapporten for 2025 for øvrige regnskapsprinsipper.
Både betydelig estimatusikkerhet, uroligheter i verdensøkonomien og usikkerhet rundt den økonomiske utviklingen medfører at det er nødvendig å benytte vesentlig mer skjønn og bransjevis tilnærming i beregning av nedskrivninger på utlån. Banken vurderer at de modellberegnede nedskrivningene ikke tar tilstrekkelig høyde for den usikre situasjonen bankene og dens kunder befinner seg i.
Med usikkerhet rundt makrofaktorene som ligger til grunn i den eksisterende nedskrivnings-modellen, bør banken ta høyde for at mislighold kan øke i tiden fremover, spesielt blant næringslivskunder, men også for boliglånskunder.
Banken har, med bakgrunn i dette, økte tapsnedskrivninger i steg 2 pr. 30.06.2026 på 35,8 mill. kroner utover det banken ellers ville ha nedskrevet - en økning på 0,7 mill. kroner fra 1. kvartal 2026. Totale nedskrivninger på kundeengasjement på og utenfor balanse:
| Nedskrivninger | Nedskrivning 31.03.26 | Opprinnelig modell 30.06.26 | Tilleggs-nedskrivning | Totalt nedskrivning 30.06.26 |
|---|---|---|---|---|
| Steg 1 | 13 685 | 13 826 | 13 826 | |
| Steg 2 | 53 230 | 19 960 | 35 757 | 55 717 |
| Steg 3 (individuelle) | 53 230 | 94 119 | 94 119 | |
| Sum | 120 145 | 127 904 | 35 757 | 163 661 |
| Sum Steg 1 og 2 | 66 915 | 33 786 | 35 757 | 69 543 |
PM
Personmarkedet er mindre utsatt for tap. Banken har hovedsakelig lån med pant i bolig som har normal belåningsgrad. Velferdsordningene i Norge, inkl. spesifikke tiltak så som strømstøtten, medfører også at personmarkedet er mindre utsatt for tap.
Boligmarkedet har de seneste årene holdt seg godt, selv om boligprisveksten har kommet noe ned og stedvis var negativ for noen år tilbake, steg boligprisene med 5% i 2025. For bankens markedsområde har utviklingen i gjennomsnitt vært noe lavere.
Fritidsboligmarkedet var historisk sterkt gjennom pandemien, men økte råvarepriser, høyere renter og generelt større usikkerhet i markedet har bidratt til betydelig lavere aktivitet og etterspørsel, selv om man den senere tid melder om noe bedret salg. Basert på dette og med bakgrunn i forventing om lavere økonomisk vekst og en fortsatt innstrammende penge- og kredittpolitikk ser banken en risiko for økte tap i personmarkedet, og har beregnet tilleggsnedskrivninger med en justeringsfaktor på 0,03% (uendret fra 1. kvartal) multiplisert med utestående eksponering. Nedskrivninger på utlån til personmarkedet er derfor økt med 4,7 mill. kroner sammenlignet med hva som er beregnet i nedskrivningsmodellen.
| Opprinnelig modell 30.06.26 | Tilleggs-nedskrivning | Totalt nedskrivning 30.06.26 | |
|---|---|---|---|
| Steg 1 PM | 1 683 | 1 683 | |
| Steg 2 PM | 2 977 | 4 702 | 7 679 |
| Sum PM | 4 660 | 4 702 | 9 362 |
BM
Banken har beregnet nedskrivninger i steg 1 og steg 2 for kunder i bedriftsmarkedet, på grunnlag av hvor utsatte banken vurderer de ulike bransjene i bankens nedslagsfelt er.
Hver grad av risiko (1-5) blir tilført en «justeringsfaktor» i prosent.
Evt. støtteordninger fra staten er hensyntatt i vurderingen av justeringsfaktorer for de ulike bransjene. Justeringsfaktoren for den enkelte bransje multipliseres med bankens eksponering i hver bransje.
De beregnede nedskrivningsbeløpene etter risiko og eksponering, legges så til de modellberegnede nedskrivninger per bransje.
Effekten av usikkerheten på ulike sektorer og bransjer er delt inn i 5 grader/nyanser:
| Effekt | |
|---|---|
| 1 - Lav | 0,50 % |
| 2 - Lav til middels | 1,00 % |
| 3 - Middels | 1,50 % |
| 4 - Middels til høy | 2,00 % |
| 5 - Høy | 2,50 % |
| Opprinnelig modell 30.06.26 | Tilleggs-nedskrivning | Totalt nedskrivning 30.06.26 | |
|---|---|---|---|
| Steg 1 BM | 12 143 | 12 143 | |
| Steg 2 BM | 16 983 | 31 055 | 48 038 |
| Sum BM | 29 126 | 31 055 | 60 181 |
Norges Bank hevet styringsrenten fra 4,00 til 4,25 prosent på rentemøtet 26. mai, og beholdt den uendret i juni. Dog uttaler komiteen at det er usikkerhet om den videre økonomiske utviklingen, og at det trolig vil være behov for å sette renten videre opp på et av de nærmeste rentemøtene.
Prisveksten er fortsatt for høy, og sterk vekst i bedriftenes kostnader de siste årene, vil bidra til å holde prisveksten oppe fremover. En noe høyere rente vil derfor være nødvendig for å bringe prisveksten ned. På den annen side er kapasitetsutnyttingen på vei ned, og arbeidsledigheten vil trolig stige noe fremover. Dersom arbeidsmarkedet utvikler seg svakere enn anslått eller inflasjonspresset avtar raskere, vil renten kunne bli lavere enn Norges Bank nå ser for seg.
Med bakgrunn i dette, samt bankens vurdering av de enkelte bransjene, hensyntatt individuelle kunder hvor tapsrisikoen er identifisert, velger banken å holde risikovurderingene av de bransjene den er eksponert mot uendret dette kvartalet. Økningen i tilleggsnedskrivningene skyldes utelukkende volumendringer i de ulike bransjene.
Note 4 Kapitaldekning
| Kapitaldekning | Urevidert | Urevidert | Revidert |
|---|---|---|---|
| 30.06.2026 | 30.06.2025 | 31.12.2025 | |
| Eierandelskapital | 173 362 | 68 815 | 173 362 |
| Overkursfond | 963 032 | 188 900 | 963 032 |
| Kompensasjonsfond | 62 503 | 62 503 | |
| Sparebankens grunnfond | 1 634 308 | 1 861 530 | 1 634 308 |
| Utjevningsfond | 286 212 | 271 124 | 414 904 |
| Gavefond | 33 784 | 222 534 | 194 164 |
| Fond for urealiserte gevinster | 400 266 | 223 411 | 400 266 |
| Resultat før skatt | 219 258 | 219 968 | 0 |
| - resultat - ikke tellende | -219 258 | -219 968 | 0 |
| - fradrag for ren kjernekapital i andre finansielle selskaper | 0 | 0 | 0 |
| - fradrag for forsvarlig verdsettelse | -5 094 | -4 161 | -5 646 |
| - fradrag for andre immaterielle eiendeler | -45 999 | 0 | -45 999 |
| - fradrag for utbytte avsatt til utdeling | 0 | 0 | -128 732 |
| - fradrag for andre poster vedrørende ren kjernekapital | -77 252 | -244 924 | -238 961 |
| Sum ren kjernekapital | 3 425 122 | 2 587 229 | 3 423 201 |
| Innbetalt fondsobligasjoner | 115 000 | 130 000 | 170 000 |
| - fradrag for fondsobligasjoner i andre selskap | 0 | 0 | 0 |
| Sum kjernekapital | 3 540 122 | 2 717 229 | 3 593 201 |
| Ansvarlig lånekapital | 80 000 | 175 000 | 215 000 |
| - fradrag for ansvarlig lån i andre selskap | 0 | 0 | 0 |
| Sum netto ansvarlig kapital | 3 620 122 | 2 892 229 | 3 808 201 |
| Stater og sentralbanker | 0 | 0 | 0 |
| Lokale og regionale myndigheter | 88 863 | 78 719 | 114 658 |
| Multilaterale utviklingsbanker | 0 | 0 | 0 |
| Institusjoner | 194 209 | 146 094 | 253 742 |
| Foretak | 680 703 | 593 965 | 670 889 |
| Massemarked | 2 767 410 | 2 087 113 | 2 518 921 |
| Pant i eiendom inkl. oppkjøp, utvikling og konstruksjon (ADC)* | 6 605 018 | 5 179 543 | 6 057 404 |
| Forfalte engasjementer | 229 119 | 223 624 | 224 083 |
| Obligasjoner med fortrinnsrett | 261 375 | 229 026 | 283 270 |
| Fordring på institusjoner og foretak med kortsiktig rating | 21 886 | 103 351 | 49 002 |
| Andeler i verdipapirfond | 34 578 | 9 691 | 57 554 |
| Egenkapitalposisjoner | 1 253 756 | 757 250 | 1 255 187 |
| Øvrige engasjementer | 222 760 | 268 211 | 228 841 |
| Kredittrisiko | 12 359 678 | 9 676 587 | 11 713 551 |
| Operasjonell risiko | 1 133 916 | 909 789 | 1 301 801 |
| Motpartsrisiko (CVA-risiko) | 1 460 | 1 483 | 1 491 |
| Sum beregningsgrunnlag | 13 495 054 | 10 587 859 | 13 016 843 |
| Kapitaldekning | |||
| Ren kjernekapitaldekning | 25,38 % | 24,44 % | 26,30 % |
| Kjernekapitaldekning | 26,23 % | 25,66 % | 27,60 % |
| Kapitaldekning | 26,83 % | 27,32 % | 29,26 % |
| Uvektet kjernekapitaldekning (LR) | 12,00 % | 10,86 % | 12,25 % |
| Forholdsmessig konsolidering av selskaper i samarbeidende gruppe (Eika Gruppen, EBK og Kredittbanken) | |||
| Konsolidert ren kjernekapital | 3 375 397 | 2 581 942 | 3 372 518 |
| Konsolidert kjernekapital | 3 536 896 | 2 743 602 | 3 586 243 |
| Konsolidert netto ansvarlig kapital | 3 679 553 | 2 961 257 | 3 864 740 |
| Konsolidert beregningsgrunnlag | 15 702 238 | 11 943 661 | 15 001 779 |
| Konsolidert ren kjernekapitaldekning | 21,50 % | 21,62 % | 22,48 % |
| Konsolidert kjernekapitaldekning | 22,52 % | 22,97 % | 23,91 % |
| Konsolidert kapitaldekning | 23,43 % | 24,79 % | 25,76 % |
| Konsolidert uvektet kjernekapitaldekning (LR) | 9,33 % | 9,21 % | 9,77 % |
| Bufferkrav | |||
| Bevaringsbuffer | 392 556 | 298 592 | 375 044 |
| Motsyklisk buffer | 392 556 | 298 592 | 375 044 |
| Systemrisikobuffer | 706 601 | 537 465 | 675 080 |
| Sum bufferkrav til ren kjernekapital | 1 491 713 | 1 134 648 | 1 425 169 |
| Minimumskrav til ren kjerne | 706 601 | 537 465 | 675 080 |
| Pilar 2-krav (krav til ren kjernekapital) | 229 645 | 174 676 | 219 401 |
| Tilgjengelig ren kjernekapital utover minimumskrav og bufferkrav | 947 439 | 735 153 | 1 052 868 |
* Sammenligningstall består av kategoriene "Pant i bolig" og "Høyrisikoengasjementer"
Note 5 Netto provisjonsinntekter og inntekter fra andre banktjenester
| 30.06.2026 | 30.06.2025 | 31.12.2025 | |
|---|---|---|---|
| Garantiprovisjon | 1 479 | 998 | 2 286 |
| Provisjoner av salg forsikring | 20 544 | 15 753 | 33 542 |
| Verdipapiromsetning og forvaltning | 7 708 | 5 001 | 11 369 |
| Formidlingsprovisjoner (EBK AS) | 12 671 | 15 506 | 33 231 |
| Betalingsformidling/ interbankgebyr/ årsgebyr | 19 220 | 14 182 | 30 560 |
| Andre gebyrer og tjenester | 2 823 | 1 840 | 4 887 |
| Sum provisjonsinntekter og inntekter fra banktjenester | 64 445 | 53 280 | 115 875 |
| Andre gebyrer og provisjonskostnader | -5 729 | -5 025 | -10 181 |
| Sum provisjonskostnader og kostnader ved banktjenester | -5 729 | -5 025 | -10 181 |
| Netto provisjonsinntekter og inntekter fra banktjenester | 58 716 | 48 255 | 105 694 |
Banken mottar provisjoner for forsikringssalg til kunder fra Fremtind Forsikring AS. Inntektene er et resultat av periodens salg og løpende eksisterende portefølje. Provisjonene mottas månedlig etterskuddsvis. Inntektene blir bokført i tilhørende periode.
Provisjoner for kunders verdipapirforvaltning mottar banken fra Eika Kapitalforvaltning AS kvartalsvis. Provisjonene er et resultat av periodens salg og løpende forvaltet portefølje. Inntektene mottas etterskuddsvis og inntektsføres i tilhørende periode.
Formidlingsprovisjoner fra Eika Boligkreditt AS er provisjon for kundebehandling/-oppfølging på vegne av Eika Boligkreditt AS. Inntektene genereres ved nye lån som formidles og løpende portefølje. Provisjonene mottas månedlig og inntektsføres i tilhørende periode som provisjoner for formidling av lån.
Inntekter fra betalingsformidling er straks gebyrer som inntreffer ved bruk av bankens tjenester innen betalingsformidling. Gebyrene belastes kunden enten umiddelbart eller akkumulert ved månedsslutt.
Andre inntekter for øvrige banktjenester som ikke faller inn under kategorien betalingsformidling inntektsføres umiddelbart når tjenesten er levert.
Note 6 Verdiendringer på finansielle instrumenter
| 30.06.2026 | 30.06.2025 | 31.12.2025 | |
|---|---|---|---|
| Netto verdiendring på sertifikater og obligasjoner | 5 159 | 2 826 | 4 106 |
| Netto verdiendring på verdipapirer med variabel avkastning | 1 621 | 1 590 | 106 |
| Netto verdiendring på fastrente utlån | -1 613 | 3 056 | 2 360 |
| Netto verdiendring på finansielle derivater | 1 439 | -3 714 | -3 217 |
| Netto verdiendring på finansielle forpliktelser | -1 379 | -1 198 | -2 252 |
| Netto verdiendring på valuta | 180 | 180 | 456 |
| Sum verdiendringer på finansielle instrumenter | 5 406 | 2 739 | 1 559 |
Note 7 Lønn og andre personalkostnader
| 30.06.2026 | 30.06.2025 | 31.12.2025 | |
|---|---|---|---|
| Lønn | 60 598 | 47 602 | 99 912 |
| Arbeidsgiveravgift og finansskatt | 11 402 | 8 458 | 21 279 |
| Pensjonskostnader | 6 258 | 4 993 | 10 463 |
| Sosiale kostnader | 3 154 | 3 464 | 7 125 |
| Sum lønn og andre personalkostnader | 81 411 | 64 517 | 138 779 |
Antall årsverk pr 30.06 i banken var 136 (2025: 110,5)
Note 8 Tap på utlån og garantier
| 30.06.2026 | 30.06.2026 | 31.12.2025 | |
|---|---|---|---|
| Endring i ECL Steg 1 | -956 | 121 | 2 382 |
| Endring i ECL Steg 2 | -8 394 | 10 779 | -2 988 |
| Endring i ECL Steg 3 | 3 190 | 881 | 12 691 |
| Økning i eksisterende individuelle nedskrivninger | -7 204 | -6 948 | -27 201 |
| Nye individuelle nedskrivninger | -9 063 | -19 155 | -19 655 |
| Konstaterte tap hvor det tidligere år er foretatt individuelle nedskrivninger | -3 032 | -1 991 | -19 289 |
| Reversering av tidligere individuelle nedskrivninger | 4 127 | 7 320 | 22 627 |
| Konstaterte tap hvor det tidligere år ikke er foretatt individuelle nedskrivninger | -139 | 0 | -135 |
| Inngang på tidligere konstaterte tap | 343 | 468 | 1 067 |
| Renter på nedskrevne lån | -2 555 | -957 | 841 |
| Tap på utlån og garantier | -23 684 | -9 482 | -29 660 |
Note 9 Utlån til og fordringer på kunder
| Utlån fordelt etter næring | 30.06.2026 | 30.06.2025 | 31.12.2025 |
|---|---|---|---|
| Fordelt etter næring | |||
| Jordbruk | 76 838 | 78 462 | 86 365 |
| Skogbruk | 6 574 | 7 039 | 5 623 |
| Bergsverksdrift og utvinning | 7 061 | 2 911 | 7 412 |
| Industri | 83 479 | 66 100 | 88 366 |
| Bygging av skip og båter | 0 | 0 | 0 |
| Elektrisitets-, gass-, damp og varmtvannsforsyning | 30 798 | 32 132 | 34 321 |
| Vannforsyning, avløps- og renovasjon | 11 672 | 11 908 | 11 756 |
| Utvikling av byggeprosjekter | 1 310 361 | 1 218 807 | 1 147 061 |
| Bygge- og anleggsvirksomhet | 340 987 | 419 892 | 450 325 |
| Varehandel, reparasjon av motorvogner | 327 236 | 290 972 | 319 545 |
| Transport og lagring | 59 499 | 43 486 | 66 959 |
| Overnattings- og serveringsvirksomhet | 214 833 | 78 720 | 192 673 |
| Informasjon og kommunikasjon | 11 164 | 6 259 | 11 973 |
| Omsetning og drift av fast eiendom | 3 223 606 | 2 711 129 | 3 078 279 |
| Faglig og finansiell tjenesteyting | 206 048 | 74 759 | 174 300 |
| Forretningsmessig tjenesteyting | 71 908 | 78 040 | 77 064 |
| Tjenesteytende næringer ellers | 145 550 | 95 503 | 165 904 |
| Aktiviteter i borettslag og boligsameier | 364 016 | 296 427 | 348 549 |
| Sum næring | 6 491 630 | 5 512 546 | 6 266 475 |
| Person | 15 797 972 | 13 147 634 | 15 324 799 |
| Sum brutto utlån til og fordringer på kunder | 22 289 602 | 18 660 180 | 21 591 274 |
| Forventet tap Steg 1 | -9 981 | -8 681 | -10 412 |
| Forventet tap Steg 2 | -54 989 | -38 920 | -46 775 |
| Forventet tap Steg 3 | -93 987 | -64 197 | -83 339 |
| Netto utlån til og fordringer på kunder | 22 130 645 | 18 548 382 | 21 450 748 |
Endringer i tapsnedskrivninger
| 2026 | ||||
|---|---|---|---|---|
| Nedskrivninger på utlån til kunder - personmarkedet | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | Totalt |
| Nedskrivinger pr. 31.12.2025 | 2 507 | 9 207 | 13 198 | 24 912 |
| Overføringer mellom steg: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 1 143 | -1 103 | -39 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -288 | 810 | -523 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | 0 | -383 | 383 | 0 |
| Nedskrivninger på nye utlån utbetalt i året | 501 | 122 | 162 | 785 |
| Utlån som er fraregnet i perioden | -273 | -633 | -1 730 | -2 636 |
| Konstaterte tap | 0 | 0 | -1 583 | -1 583 |
| Endret eksponering eller endringer i modell eller risikoparametre | -1 494 | -360 | 5 220 | 3 366 |
| Nedskrivinger personmarkedet pr. 30.06.2026 | 2 095 | 7 661 | 15 088 | 24 844 |
| 2026 | ||||
|---|---|---|---|---|
| Brutto utlån til kunder - personmarkedet | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | Totalt |
| Brutto utlån pr. 31.12.2025 | 14 168 418 | 1 035 041 | 121 340 | 15 324 799 |
| Overføringer mellom steg: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 348 087 | -345 392 | -2 695 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -389 807 | 406 592 | -16 785 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | -845 | -37 010 | 37 855 | 0 |
| Netto endring | -153 254 | -16 883 | -1 339 | -171 475 |
| Nye utlån utbetalt | 2 308 361 | 83 892 | 10 343 | 2 402 596 |
| Utlån som er fraregnet i perioden | -1 607 385 | -128 194 | -22 368 | -1 757 948 |
| Brutto utlån til personmarkedet pr. 30.06.2026 | 14 673 574 | 998 047 | 126 351 | 15 797 972 |
| 2026 | ||||
|---|---|---|---|---|
| Nedskrivninger på utlån til kunder - bedriftsmarkedet | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | Totalt |
| Nedskrivinger pr. 31.12.2025 | 7 904 | 37 568 | 70 142 | 115 614 |
| Overføringer mellom steg: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 2 271 | -811 | -1 460 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -1 283 | 2 603 | -1 320 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | -51 | -553 | 605 | 0 |
| Nedskrivninger på nye utlån utbetalt i året | 2 291 | 4 306 | 4 891 | 11 488 |
| Utlån som er fraregnet i perioden | -1 032 | -2 801 | -6 179 | -10 011 |
| Konstaterte tap | 0 | 0 | -1 588 | -1 588 |
| Endret eksponering eller endringer i modell eller risikoparametre | -2 215 | 7 016 | 13 809 | 18 610 |
| Nedskrivinger bedriftsmarkedet pr. 30.06.2026 | 7 886 | 47 328 | 78 899 | 134 113 |
| 2026 | ||||
|---|---|---|---|---|
| Brutto utlån til kunder - bedriftsmarkedet | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | Totalt |
| Brutto utlån pr. 31.12.2025 | 5 304 500 | 774 276 | 187 699 | 6 266 475 |
| Overføringer mellom steg: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 106 381 | -96 425 | -9 956 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -520 662 | 528 765 | -8 103 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | -5 466 | -12 464 | 17 931 | 0 |
| Netto endring | -81 224 | 9 704 | 1 492 | -70 028 |
| Nye utlån utbetalt | 953 678 | 225 071 | 15 843 | 1 194 592 |
| Utlån som er fraregnet i perioden | -628 881 | -242 325 | -28 204 | -899 409 |
| Brutto utlån til bedriftsmarkedet pr. 30.06.2026 | 5 128 327 | 1 186 601 | 176 702 | 6 491 630 |
| 2026 | ||||
|---|---|---|---|---|
| Nedskrivninger på ubenyttede kreditter og garantier | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | Totalt |
| Nedskrivinger pr. 31.12.2025 | 2 458 | 548 | 117 | 3 122 |
| Overføringer mellom steg: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 125 | -83 | -42 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -111 | 111 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | 0 | -14 | 14 | 0 |
| Nedskrivninger på nye kreditter og garantier | 854 | 197 | 0 | 1 051 |
| Nedskrivninger på ubenyttede kreditter og garantier som er fraregnet i perioden | -219 | -48 | -26 | -293 |
| Endret eksponering eller endringer i modell eller risikoparametre | 737 | 17 | 70 | 824 |
| Nedskrivinger pr. 30.06.2026 | 3 845 | 728 | 132 | 4 705 |
| 2025 | ||||
|---|---|---|---|---|
| Nedskrivninger på utlån til kunder - personmarkedet | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | Totalt |
| Nedskrivinger pr. 31.12.2024 | 1 882 | 10 470 | 13 390 | 25 742 |
| Fusjon Tinn Sparebank | 0 | 1 567 | 1 836 | 3 403 |
| Overføringer mellom steg: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 2 010 | -1 907 | -103 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -106 | 264 | -158 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | -8 | -222 | 229 | -1 |
| Nedskrivninger på nye utlån utbetalt i året | 471 | 532 | 30 | 1 033 |
| Utlån som er fraregnet i perioden | -521 | -1 244 | -3 491 | -5 256 |
| Konstaterte tap | 0 | 0 | -3 706 | -3 706 |
| Endret eksponering eller endringer i modell eller risikoparametre | -1 220 | -253 | 5 170 | 3 697 |
| Nedskrivinger personmarkedet pr. 31.12.2025 | 2 508 | 9 207 | 13 197 | 24 912 |
| 2025 | ||||
|---|---|---|---|---|
| Brutto utlån til kunder - personmarkedet | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | Totalt |
| Brutto utlån pr. 31.12.2024 | 12 307 474 | 1 060 231 | 109 419 | 13 477 124 |
| Fusjon Tinn Sparebank | 2 178 912 | 118 910 | 16 218 | 2 314 040 |
| Overføringer mellom steg: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 301 697 | -302 284 | 587 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -268 499 | 268 499 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | 1 668 | -26 589 | 24 921 | 0 |
| Netto endring | -261 050 | 2 992 | -14 580 | -272 638 |
| Nye utlån utbetalt | 1 100 387 | 57 434 | 908 | 1 158 730 |
| Utlån som er fraregnet i perioden | -1 192 170 | -144 153 | -16 134 | -1 352 457 |
| Brutto utlån til personmarkedet pr. 31.12.2025 | 14 168 419 | 1 035 041 | 121 339 | 15 324 799 |
| 2025 | ||||
|---|---|---|---|---|
| Nedskrivninger på utlån til kunder - bedriftsmarkedet | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | Totalt |
| Nedskrivinger pr. 31.12.2024 | 6 471 | 39 071 | 29 057 | 74 599 |
| Fusjon Tinn Sparebank | 0 | 8 902 | 12 212 | 21 114 |
| Overføringer mellom steg: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 3 802 | -3 810 | 8 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -645 | 278 | 367 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | -638 | -659 | 1 296 | 0 |
| Nedskrivninger på nye utlån utbetalt i året | 3 160 | 3 211 | 5 948 | 12 319 |
| Utlån som er fraregnet i perioden | -2 943 | -7 090 | -7 491 | -17 524 |
| Konstaterte tap | 0 | 0 | -15 719 | -15 719 |
| Endret eksponering eller endringer i modell eller risikoparametre | -1 303 | -2 335 | 44 463 | 40 825 |
| Nedskrivinger bedriftsmarkedet pr. 31.12.2025 | 7 904 | 37 568 | 70 142 | 115 614 |
| 2025 | ||||
|---|---|---|---|---|
| Brutto utlån til kunder - bedriftsmarkedet | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | Totalt |
| Brutto utlån pr. 31.12.2024 | 4 462 225 | 984 797 | 69 512 | 5 516 534 |
| Fusjon Tinn Sparebank | 619 596 | 73 602 | 19 494 | 712 692 |
| Overføringer mellom steg: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 262 954 | -263 115 | 161 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -197 337 | 193 154 | 4 183 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | -80 701 | -20 765 | 101 465 | 0 |
| Netto endring | -48 712 | -34 723 | -30 844 | -114 279 |
| Nye utlån utbetalt | 1 175 702 | 215 479 | 18 590 | 1 409 771 |
| Utlån som er fraregnet i perioden | -889 227 | -368 628 | -388 | -1 258 243 |
| Brutto utlån til bedriftsmarkedet pr. 31.12.2025 | 5 304 500 | 779 802 | 182 173 | 6 266 475 |
| 2025 | ||||
|---|---|---|---|---|
| Nedskrivninger på ubenyttede kreditter og garantier | Steg 1 | Steg 2 | Steg 3 | Totalt |
| Nedskrivinger pr. 31.12.2024 | 2 134 | 770 | 3 035 | 5 939 |
| Fusjon Tinn Sparebank | 88 | 121 | 86 | 296 |
| Overføringer mellom steg: | ||||
| Overføringer til steg 1 | 58 | 97 | -155 | 0 |
| Overføringer til steg 2 | -30 | 30 | 0 | 0 |
| Overføringer til steg 3 | -7 | 7 | 0 | 0 |
| Nedskrivninger på nye kreditter og garantier | 158 | 129 | 9 | 296 |
| Nedskrivninger på ubenyttede kreditter og garantier som er fraregnet i perioden | -394 | -280 | -2 849 | -3 523 |
| Endret eksponering eller endringer i modell eller risikoparametre | 450 | -327 | -9 | 114 |
| Nedskrivinger pr. 31.12.2025 | 2 457 | 548 | 117 | 3 122 |
| 2026 | |||
|---|---|---|---|
| Opplysninger om engasjement med nivå 3 nedskrivninger | PM | BM | Sum |
| Engasjement med individuell nedskrivning | 126 351 | 176 702 | 303 053 |
| Virkelig verdi sikkerheter | 111 262 | 97 672 | 208 934 |
| 2025 | |||
|---|---|---|---|
| Opplysninger om engasjement med nivå 3 nedskrivninger | PM | BM | Sum |
| Engasjement med individuell nedskrivning | 121 339 | 182 173 | 303 512 |
| Virkelig verdi sikkerheter | 108 142 | 111 914 | 220 056 |
Opplysninger om overtatte sikkerheter. Det er ikke overtatt sikkerheter i 2026 (2025: 0).
Note 10 Misligholdte engasjementer
| 30.06.2026 | 30.06.2025 | 31.12.2025 | |
|---|---|---|---|
| Brutto misligholdte engasjementer over 90 dager | 205 887 | 118 605 | 196 168 |
| Nedskrivinger på misligholdte engasjement over 90 dager | -74 954 | -22 677 | -63 258 |
| Netto misligholdte engasjementer over 90 dager | 130 933 | 95 928 | 132 910 |
| Brutto øvrige misligholdte engasjementer | 106 148 | 203 138 | 111 571 |
| Nedskriving på øvrige misligholdte engasjementer | -19 165 | -41 707 | -20 198 |
| Netto øvrige misligholdte engasjementer | 86 983 | 161 431 | 91 373 |
| Sum netto misligholdte engasjementer | 217 916 | 257 359 | 224 283 |
Note 11 Innskudd fra kunder
| Innskudd fordelt etter sektor og næring | 30.06.2026 | 30.06.2025 | 31.12.2025 |
|---|---|---|---|
| Fordelt etter næring | |||
| Jordbruk | 202 841 | 189 539 | 197 602 |
| Skogbruk | 86 406 | 70 203 | 83 334 |
| Fiske og fangst | 94 | 107,99036 | 509 |
| Bergsverksdrift og utvinning | 16 842 | 11 675 | 21 684 |
| Industri | 166 600 | 267 942 | 309 688 |
| Elektrisitets-, gass-, damp og vannsforsyning | 108 305 | 81 797 | 106 970 |
| Vannforsyning, avløps- og renovasjon | 19 829 | 9 887 | 22 857 |
| Utvikling av byggeeprosjekter | 198 385 | 183 939 | 225 557 |
| Bygge- og anleggsvirksomhet | 636 351 | 506 338 | 671 286 |
| Varehandel, reparasjon av motorvogner | 367 081 | 333 920 | 400 664 |
| Utenriks sjøfart og rørtransoprt | - | 11 816 | - |
| Transport og lagring | 114 471 | 88 790 | 122 380 |
| Overnattings- og serveringsvirksomhet | 137 332 | 107 929 | 143 067 |
| Informasjon og kommunikasjon | 132 042 | 74 870 | 94 380 |
| Omsetning og drift av fast eiendom | 964 563 | 920 472 | 935 763 |
| Faglig og finansiell tjenesteyting | 1 008 548 | 564 773 | 545 182 |
| Forretningsmessig tjenesteyting | 133 972 | 102 591 | 138 473 |
| Tjenesteytende næringer ellers | 1 920 483 | 1 391 691 | 2 256 917 |
| Aktiviteter i borettslag og boligsameier | 77 717 | 25 226 | 58 682 |
| Sum næring | 6 291 862 | 4 943 507 | 6 334 996 |
| Person | 12 915 782 | 10 311 326 | 12 511 739 |
| Sum innskudd fra kunder | 19 207 644 | 15 254 833 | 18 846 735 |
Note 12 Finansielle instrumenter
| 30.06.2026 | ||||
|---|---|---|---|---|
| Sum | ||||
| Finansielle eiendeler | Nivå 1 | Nivå 2 | Nivå 3 | virkelig verdi |
| Fastrenteutlån til virkelig verdi over ordinært resultat | 0 | 272 316 | 0 | 272 316 |
| Finansielle derivater | 0 | 4 946 | 0 | 4 946 |
| Verdipapirer til virkelig verdi over ordinært resultat | ||||
| Aksjer | 0 | 0 | 12 817 | 12 817 |
| Pengemarkedsfond | 190 321 | 0 | 0 | 190 321 |
| Sertifikater og obligasjoner | 2 097 264 | 1 206 037 | 0 | 3 303 301 |
| Verdipapirer til virkelig verdi over utvidet resultat | ||||
| Aksjer | 0 | 0 | 1 291 679 | 1 291 679 |
| Sum | 2 287 585 | 1 483 299 | 1 304 496 | 5 075 380 |
| Finansielle forpliktelser | ||||
| Finansielle derivater | 0 | 0 | 0 | 0 |
Det er ingen overføringer mellom nivå 1 og 2 i løpet av perioden.
| 31.12.2025 | ||||
|---|---|---|---|---|
| Sum | ||||
| Finansielle eiendeler | Nivå 1 | Nivå 2 | Nivå 3 | virkelig verdi |
| Fastrenteutlån til virkelig verdi over ordinært resultat | 0 | 275 698 | 0 | 275 698 |
| Finansielle derivater | 0 | 3 471 | 0 | 3 471 |
| Verdipapirer til virkelig verdi over ordinært resultat | ||||
| Aksjer | 0 | 0 | 12 859 | 12 859 |
| Pengemarkedsfond | 258 929 | 0 | 0 | 258 929 |
| Sertifikater og obligasjoner | 2 347 824 | 1 444 207 | 0 | 3 792 031 |
| Verdipapirer til virkelig verdi over utvidet resultat | ||||
| Aksjer | 0 | 0 | 1 296 689 | 1 296 689 |
| Sum | 2 606 753 | 1 723 376 | 1 309 548 | 5 639 677 |
| Finansielle forpliktelser | ||||
| Finansielle derivater | 0 | 20 | 0 | 20 |
Det er ingen overføringer mellom nivå 1 og 2 i løpet av året.
Vurdering av virkelig verdi
Under vises en tabell med virkelig verdimålinger for finansielle instrumenter på balansedagen.
- Nivå 1: Notert pris i et aktivt marked for en identisk eiendel eller forpliktelse
- Nivå 2: Verdsettelse basert på andre observerbare faktorer enten direkte (pris) eller indirekte (utledet fra priser) enn notert pris (brukt i nivå 1) for eiendelen eller forpliktelsen.
- Nivå 3: Verdsettelse basert på faktorer som ikke er hentet fra observerbare markeder (ikke observerbare forutsetninger).
| Avstemming av nivå 3 elementer | Egenkapitalinstrumenter | ||
|---|---|---|---|
| 30.06.2026 | Virkeli verdi over ordinært resultat | Virkeli verdi over utvidet resultat | Sum |
| Virkelig verdi 1.1.26 | 12 859 | 1 296 689 | 1 309 548 |
| Tilgang | 0 | 35 439 | 35 439 |
| Avgang | -161 | -759 | -920 |
| Netto verdiendring på finansielle eiendeler | 119 | -39 690 | -39 571 |
| Endringer inn/ut av nivå 3 | 0 | 0 | 0 |
| Virkelig verdi | 12 817 | 1 291 679 | 1 304 496 |
| Avstemming av nivå 3 elementer | Egenkapitalinstrumenter | ||
|---|---|---|---|
| 31.12.2025 | Virkeli verdi over ordinært resultat | Virkeli verdi over utvidet resultat | Sum |
| Virkelig verdi 1.1.25 | 10 904 | 785 975 | 796 879 |
| Tilgang | 2 023 | 373 307 | 375 330 |
| Avgang | 0 | 0 | 0 |
| Netto verdiendring på finansielle eiendeler | -68 | 137 407 | 137 339 |
| Endringer inn/ut av nivå 3 | 0 | 0 | 0 |
| Virkelig verdi | 12 859 | 1 296 689 | 1 309 548 |
Finansielle eiendeler og forpliktelser
| 30.06.2026 | Virkeli verdi over ordinært resultat | Virkeli verdi over utvidet resultat | Utlån og fordringer til amortisert kost | Sum |
|---|---|---|---|---|
| Utlån til og fordringer på kredittinstitusjoner | 0 | 0 | 558 343 | 558 343 |
| Netto utlån til og fordringer på kunder | 272 316 | 0 | 21 858 330 | 22 130 646 |
| Sertifikater og obligasjoner | 3 303 301 | 0 | 0 | 3 303 301 |
| Aksjer, andeler og andre egenkapitalinstrumenter | 203 138 | 1 291 679 | 0 | 1 494 817 |
| Finansielle derivater | 4 946 | 0 | 0 | 4 946 |
| Sum finansielle eiendeler | 3 783 701 | 1 291 679 | 22 416 673 | 27 492 053 |
| Gjeld til kredittinstitusjoner | 0 | 0 | 96 770 | 96 770 |
| Innskudd fra kunder | 0 | 0 | 19 207 644 | 19 207 644 |
| Finansielle derivater | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Gjeld stiftet ved utstedelse av verdipapirer | 0 | 0 | 4 465 392 | 4 465 392 |
| Ansvarlig lånekapital | 0 | 0 | 80 449 | 80 449 |
| Sum finansielle forpliktelser | 0 | 0 | 23 850 255 | 23 850 255 |
| 31.12.2025 | Virkeli verdi over ordinært resultat | Virkeli verdi over utvidet resultat | Utlån og fordringer til amortisert kost | Sum |
|---|---|---|---|---|
| Utlån til og fordringer på kredittinstitusjoner | 0 | 0 | 608 229 | 608 229 |
| Netto utlån til og fordringer på kunder | 275 698 | 0 | 21 175 050 | 21 450 748 |
| Sertifikater og obligasjoner | 3 792 031 | 0 | 0 | 3 792 031 |
| Aksjer, andeler og andre egenkapitalinstrumenter | 271 788 | 1 296 689 | 0 | 1 568 477 |
| Finansielle derivater | 3 471 | 0 | 0 | 3 471 |
| Sum finansielle eiendeler | 4 342 988 | 1 296 689 | 21 783 278 | 27 422 955 |
| Gjeld til kredittinstitusjoner | 0 | 0 | 115 813 | 115 813 |
| Innskudd fra kunder | 0 | 0 | 18 846 735 | 18 846 735 |
| Finansielle derivater | 20 | 0 | 0 | 20 |
| Gjeld stiftet ved utstedelse av verdipapirer | 0 | 0 | 4 401 865 | 4 401 865 |
| Ansvarlig lånekapital | 0 | 0 | 215 961 | 215 961 |
| Sum finansielle forpliktelser | 20 | 0 | 23 580 375 | 23 580 395 |
Note 13 Varige driftsmidler
| Maskiner, inventar, transport-midler | Bygninger og tomter | Bruksretter | Investerings-eiendommer | Sum | |
|---|---|---|---|---|---|
| Bokført verdi pr 31. desember 2025 | 16 141 | 163 427 | 19 170 | 7 947 | 206 685 |
| Bokført verdi pr 1. januar 2026 | 16 141 | 163 427 | 19 170 | 7 947 | 206 685 |
| Tilgang | 96 | 0 | 0 | 0 | 96 |
| Avgang | 0 | -2 150 | 0 | 0 | -2 150 |
| Avskrivninger | -1 307 | -2 722 | -2 046 | -578 | -6 653 |
| Verdiendringer, gevinst/tap | 0 | -3 191 | 0 | 0 | -3 191 |
| Bokført verdi pr 30.06.26 | 14 930 | 155 364 | 17 124 | 7 369 | 194 787 |
| Bokført verdi pr 1. januar 2025 | 11 451 | 136 465 | 5 089 | 9 114 | 162 119 |
| Tilgang ved fusjon av Tinn Sparebank | 1 243 | 16 669 | 1 855 | 0 | 19 767 |
| Tilgang | 6 707 | 16 463 | 16 207 | 0 | 39 377 |
| Avgang | -1 902 | -2 568 | -838 | 0 | -5 308 |
| Avskrivninger | -2 218 | -3 187 | -3 196 | -1 167 | -9 768 |
| Verdiendringer, gevinst/tap | 860 | -415 | 53 | 0 | 498 |
| Bokført verdi pr 31.12.2025 | 16 141 | 163 427 | 19 170 | 7 947 | 206 685 |
Note 14 Gjeld stiftet ved utstedelse av verdipapirer
| 31.12.2025 | Låne-opptak | Forfall/ Innløst | Overtatt ved fusjon | Andre endringer | 30.06.2026 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Obligasjonslån (pålydende) | 4 377 000 | 300 000 | -235 000 | 4 442 000 | ||
| Ansvarlig lånekapital | 215 000 | -135 000 | 80 000 | |||
| Overkurs/underkurs | 1 794 | -448 | 1 346 | |||
| Påløpte renter | 24 033 | -1 539 | 22 494 | |||
| Langsiktig gjeld | 4 617 827 | 300 000 | -370 000 | 0 | -1 987 | 4 545 840 |
| 31.12.2024 | Låne-opptak | Forfall/ Innløst | Overtatt ved fusjon | Andre endringer | 31.12.2025 | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Obligasjonslån (pålydende) | 4 640 000 | 1 100 000 | -1 463 000 | 100 000 | 4 377 000 | |
| Ansvarlig lånekapital | 175 000 | 40 000 | 215 000 | |||
| Overkurs/underkurs | 2 180 | -20 | -366 | 1 794 | ||
| Påløpte renter | 31 768 | 1 146 | -8 881 | 24 033 | ||
| Langsiktig gjeld | 4 848 948 | 1 100 000 | -1 463 000 | 141 126 | -9 247 | 4 617 827 |
Note 15 Utbytte pr. Egenkapitalbevis
Det ble vedtatt på generalforsamling 25. mars 2026 å utbetale utbytte på kr 22,27 pr egenkapitalbevis, totalt 128,7 mill for regnskapsåret 2025. Utbetalt utbytte for regnskapsåret 2024 var kr 32,52 pr egenkapitalbevis, totalt kr 74,6 mill.
Note 16 Hendelser etter balansedagen
Det har ikke oppstått forhold etter avslutningen av regnskapsperioden som har innvirkning på bedømmelsen og vurderingen av regnskapet pr. 30.06.2026.

